Slavia - Zlín 1:0, nejdřív spalování šancí, pak strach o výhru

Miljan Vukadinovič ze Slavie | foto:  Dan Materna, MAFRA

11 2016
Slavia se na derby pražských „S“, které je ve fotbalové lize na programu za týden, naladila vítězně. V páteční předehrávce 21. kola porazila Zlín 1:0. Do vedení se dostala už v šesté minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Tomáš Souček. Ve druhém poločase se však o vítězství bála.

Slávistický trenér Uhrin sledoval zápas jen z tribuny, protože dostal trest za urážky rozhodčího minulý týden v Boleslavi. Vybral si místo hned vedle lavičky náhradníků a zpočátku mohl být celkem spokojený.

Zatímco posledně proti Boleslavi (1:2) začali jeho svěřenci hrát a tlačit se do útoku až v závěru zápasu, tentokrát na soupeře nastoupili od začátku.

A do vedení se dostali hned z první přímé střely na bránu v šesté minutě. Hušbauer nacentroval z rohového kopu do pokutového území, kde hlavičkoval Souček. Míč se otřel o břevno a zapadl do brány.

Pro jedenadvacetiletého defenzivního záložníka, jenž prožívá premiérovou prvoligovou sezonu, to byl už šestý ligový gól v soutěžním ročníku.

Slavia proti Zlínu změnila rozestavení. Zatímco předchozí jarní zápasy odehrála se dvěma klasickými útočníky, tentokrát nastoupila na hrotu jen se Škodou. Jako na podzim.

A do šancí se dostávala i nadále. Škoda například při samostatném úniku trefil brankáře Dostála a na jaře dál čeká na gól. Kenia zase jednou pálil těsně mimo a podruhé do břevna.

Zlín, který v lize Slavii porazil naposledy v létě 2004, měl v prvním poločase vlastně jedinou vážnější příležitost. Špatným odkopem mu ji nabídl gólman Pavlenka - sražená střela bývalého slávisty Diopa skončila na rohu.

Po přestávce však hosté přeci jen zvýšili aktivitu a z tribun slávisitckého stadionu byl kvůli tomu občas slyšet pískot. Největší šance měli Vukadin Vukadinovič a Diop, ale brankář Pavlenka proti nim dokázal zasáhnout.

Mimochodem, Vukadinovičovi byli na hřišti dva. Ve zlínském dresu právě Vukadin, ve slávistickém jeho bratr Miljan. V první lize proti sobě nastoupili vůbec poprvé.

Ani oni, ani jejich spoluhráči už s výsledkem pohnout nedokázali, a tak Slavia hubené vítězství udržela, ač se o něj při zmíněných zlínských šancích bála.

Bodově se dotáhla na čtvrtý Liberec, který má ovšem zápas k dobru (se Slavií má navíc lepší vzájemné zápasy, což je v konečné tabulce důležitější než skóre). Dobře se tak naladila na derby proti Spartě, které ji čeká v příštím kole.

Zlín naopak může opět klesnout - jaro začal na šesté příčce a po víkendu může být až na dvanácté pozici.

1. SK Slavia Praha 30 20 9 1 65:22 69
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 7 3 47:21 67
3. AC Sparta Praha 30 16 9 5 47:26 57
4. FK Mladá Boleslav 30 13 10 7 47:37 49
5. FK Teplice 30 13 9 8 38:25 48
6. Fastav Zlín 30 11 8 11 34:35 41
7. Dukla Praha 30 11 7 12 39:35 40
8. FK Jablonec 30 9 12 9 43:38 39