Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel Dukly: Nešílíme, ale jestli si kluci Evropu uhrajou, tak proč ne

DŮLEŽITÍ MUŽI DUKLY. Trenér Luboš Kozel (vlevo) a sportovní ředitel Günter Bittengel sledují utkání Dukly Praha. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2014
Když v létě 2010 nastupoval do funkce sportovního ředitele druholigové fotbalové Dukly Praha, nenapadlo by ho, že po třech a půl letech bude klub z Julisky stát před reálnou šancí bojovat u účast v pohárové Evropě. "Takové myšlenky bych tenkrát považoval za hodně troufalé," říká pětinásobný reprezentant Günter Bittengel a někdejší znamenitý útočník Dukly.

"Jako sportovní ředitel pracuju přibližně stejnou dobu, co je v Dukle trenér Luboš Kozel. A tehdy jsme si hlavně říkali, že chceme klub stabilizovat, nejen první mužstvo. Nedávali jsme si žádné přehnané cíle, hodlali jsme postupovat rozvážně krok za krokem. A časem se ukázalo, že tahle strategie byla rozumná," dodává sedmačtyřicetiletý Bittengel.

Že jste zvolili společně s klubovým vedením správnou cestu, tomu odpovídá i současné postavení Dukly na čtvrté příčce prvoligové tabulky.
Přesně tak. V našem prvním ročníku jsme skončili šestí, potom zase šestí, ale už jsme uhráli o čtyři body víc. No a dneska jsme čtvrtí. Hrát dlouhodobě v horní polovině tabulky, to je skvělé a pochopitelně to o něčem svědčí. A že fotbal na Julisce děláme opravdu rozumně a efektivně, to napovídá i náš rozpočet, který je jedním z nejnižších v lize, protože se pohybujeme mezi 48 a 50 miliony korun.

A nyní na jaře tak před vámi stojí boj o pohárovou Evropu...
Nikdy od nás nezazní, že bychom si nechtěli zahrát evropskou soutěž, v našem případě Evropskou ligu. Takoví alibisti nejsme. Ale zároveň neříkáme, že do té Evropy musíme za každou cenu. Zkrátka nešílíme, ale jestli si to kluci uhrajou, tak proč ne.

Kdyby Dukla do předkol Evropské ligy prošla, na kterém stadionu by je hrála?
Nedávno se byl na Julisce podívat licenční manažer fotbalové asociace pan Rýznar a podle něj bychom po drobných úpravách mohli hrát předkola na Julisce. Ale na hlavní soutěž už bychom museli jinam.

A už jste uvažovali kam?
Takhle nepředbíháme. Na to bude čas až po konci ligy, kdy budeme vědět, na čem jsme. A na dohodu o nějakém pohárovém azylu bude pořád dost času. Ale tak daleko jsme zatím opravdu nepřemýšleli.

Potěšilo vás, že trenér Kozel koncem minulého roku nekývl na nabídku Plzně?
Samozřejmě, ale zůstávali jsme v klidu. Protože dobře víme, že Luboš by nikdy nepřišel s tím, že by chtěl z Julisky odejít. Nejen proto, že tu našel výborné podmínky pro práci, jak ostatně sám říká, ale mimo jiné i proto, že od své zdejší mise očekává víc, než ta šestá místa v posledních dvou letech.

Co myslíte tím slovem víc?
Tak například vyhrát domácí pohár, nebo mužstvo dotáhnout do té pohárové Evropy. Luboš i přes pravidelné změny v kádru dokázal tým stabilizovat, výborně umí zapracovat na herním projevu. Při tom všem ale cítí, že by potřeboval pronikavější úspěch. Takže když dostal nabídku od Plzně, dobře si vyhodnotil, že teprve ten eventuální úspěch by byl solidním odrazovým můstkem výš. 

Co tedy od jarní sezony očekáváte?
Že budeme pokračovat v podzimních výkonech. Ale máme to těžší o to, že bojujeme na dvou frontách. Jak v lize, tak v poháru.

Jenže ve čtvrtfinále Poháru České pošty vás čeká Sparta.
Řekl bych, že dnes nejsme v situaci, abychom se Sparty museli bát. Určitě do čtvrtfinálových zápasů půjdeme v nejsilnější sestavě a pokusíme se projít v poháru dál. Rozhodně se nebudeme šetřit jen na ligu.

Jak se na Dukle podepsal loňský letní příchod úspěšného podnikatele Petra Pauknera, který se stal majoritním vlastníkem klubu?
Samozřejmě se postaral hlavně o ekonomickou stabilitu. Když dostáváte včas a pravidelně výplatu, což se netýká jen hráčů, ale všech pracovníků v Dukle, velice pozitivně se to promítne do celkové atmosféry v klubu. S panem Pauknerem prostě přišla jistota. A ta jistota je moc důležitou složkou v celé klubové sportovní strategii. Za pozornost taky stojí, že pan Paukner své působení v Dukle spojil právě s trenérem Kozlem a stojí za jeho říjnovým prodloužením smlouvy, podle níž je Luboš vázán v Dukle do léta 2016.

Do jara jdete ze čtvrtého místa tabulky. Co vůbec o úrovni ligové soutěže soudíte?
Liga je hodně vyrovnaná, což ale není na škodu. Vždyť jak Sparta tak i Plzeň to v řadě zápasů neměly jednoduché. A jestli je naše liga kvalitní? To je věčná otázka, na kterou bych dnes odpověděl, že na Ligu mistrů i na Evropskou ligu vyzbrojila týmy Plzně i Liberce právě domácí soutěž. Vždyť vlastně každý ligový zápas tyhle dva naše týmu připravuje na to, aby byly konkurenceschopné na evropské scéně. A když liga taková mužstva dokáže vyprodukovat, tak asi kvalitní je.

Je něco, co byste české prvoligové soutěži vytkl?
Já myslím, že našemu fotbalu liga škodí neustálým měněním termínů jednotlivých zápasů. Chápu, že občas se tím vyjde vstříc reprezentaci, ale všeho moc škodí. Zachoval bych pondělní dohrávky, ale jinak bych zápasy sjednotil na víkendový den do jednoho termínu. Už kvůli fanouškům, kteří se v těch změnách stěží orientují. A o fanoušky nám přece jde.

A co soudíte o chystaném záměru fotbalové asociace přesunout atraktivní ligové zápasy na placené televizní kanály?
Ve vyspělých evropských fotbalových zemích jsou placené kanály standardní. Jenže u nás ještě ani nepadl návrh, jak přesně by takový model měl vypadat. A samozřejmě se to musí udělat tak, aby to bylo ve prospěch fanoušků. Víc k tomu zatím těžko něco říkat.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:12 49
2. SK Slavia Praha 21 14 6 1 44:15 48
3. AC Sparta Praha 21 11 6 4 33:17 39
4. Fastav Zlín 21 9 8 4 28:20 35
5. FK Mladá Boleslav 21 9 7 5 32:22 34
6. FK Teplice 21 8 6 7 25:19 30
7. MFK Karviná 21 8 5 8 30:32 29
8. FK Jablonec 21 7 7 7 33:28 28
9. Dukla Praha 21 7 5 9 26:24 26
10. 1. FC Slovácko 21 5 10 6 23:27 25
11. Zbrojovka Brno 21 3 13 5 21:29 22
12. Bohemians Praha 1905 21 5 6 10 16:26 21
13. FC Slovan Liberec 21 4 8 9 14:21 20
14. FC Hradec Králové 21 5 3 13 19:34 18
15. FC Vysočina Jihlava 21 3 7 11 16:36 16
16. 1. FK Příbram 21 3 3 15 15:45 12

Známky

2,03

Simon Deli

Slavia

2,07

Roman Hubník

Plzeň

2,11

Jiří Pavlenka

Slavia

Góly

12

Milan Škoda

Slavia

11

David Lafata

Sparta

10

Michal Škoda

Brno

Najdete na iDNES.czmobilní verze