Proč Sparta padla? Rozchytala gólmana

2 2003
Zlín - Jak dlouho ještě fotbalová Sparta bude v lize prohrávat se Zlínem? "Co jsem na světě, tak nepamatuju, že by Spartu někdo dokázal porazit třikrát za sebou," poznamenal zlínský brankář Otakar Novák. Zlínu se to povedlo, za necelý rok skromný klub zdolal pyšného krále třikrát v řadě. Naposled v sobotu ve 13. kole 1:0.

"My bychom gól nedali, ani kdyby se hrálo až do neděle," pronesl sparťanský záložník Lukáš Zelenka.

Zlín to na Spartu umí. Loni na podzim šokoval vítězstvím na Letné 1:0. Letos v květnu v závěrečném kole sparťanům po porážce 1:2 zhořkly mistrovské oslavy. Z 0:1 Zlín otočil na 2:1 a poražení druhý den přebírali pohár pro vítěze ligy v rozpačité náladě.

A v ideálním rozpoložení není tým ani před úterním soubojem v Lize mistrů na hřišti Besiktase Istanbul. "Zrovna teď jsme zakopnout nepotřebovali," řekl sparťanský kouč Jiří Kotrba.

Zvlášť výkon v prvním poločase ve Zlíně nedává do zápasu v Turecku velké naděje. "Hlavně v první půli jsme hráli špatně," uznal Kotrba.

Po neplánovaném přerušení, kdy po čtvrt hodině zhasla na zlínském stadionu světla, poslal domácí v 18. minutě do vedení Červenka. Na gólu nese vinu celá sparťanská obrana. "Nečekal jsem, že budu mít tolik času," říkal střelec. Červenka dostal míč za obránce, udělal kličku gólmanovi a skóroval do prázdné branky.

"Ten gól jim moc pomohl. Byli na nás nabuzení," poznamenal sparťan Zelenka.

Ve druhé půli se hosté zvedli, měli i několik šancí, ale gól dát nedokázali. "Brankáře jsme dobře rozchytali," řekl Zelenka.

Zlínský gólman Novák chytal teprve čtvrtý ligový zápas v tomto soutěžním ročníku. Před měsícem nahradil v průběhu utkání s Brnem zraněnou jedničku Baránka a od té doby v brance vydržel. Když zlínský kouč Vlastislav Mareček v euforii chválil celý tým, Nováka nezapomněl vyzdvihnout.

Sparta je v lize druhá za Ostravou, na kterou však tři kola před koncem podzimu ztrácí šest bodů. A příští týden s lídrem hraje doma. "Baník? O ten se nezajímám, máme dost svých starostí," podotkl Kotrba.

Zlín - Sparta

Zlín - Sparta: Sparťan Johana (vlevo) bojuje o míč s domácím Lasotou.

Zlín - Sparta: Sparťanský gólman Blažek zasahuje proti hlavičce domácího Nehody. Dál stojí (zleva) Sparťan Němec, zlínský Švach a další hráč hostí Johana.