Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slávisté na stadionu problémy neměli. Jen pirátský kotel, říká Jihlava

Bitka fanoušků v Jihlavě. (1. 9. 2013) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

4 2013
Jihlavský fotbalový klub FC Vysočina reagoval na výtky pražské Slavie, která se v dopise zastala svých fanoušků po konfliktu s pořadatelskou agenturou během nedělního zápasu. V odpovědi jihlavský klub připomíná, že se slavističtí fanoušci v jiných částech stadionu chovali podle provozního řádu a nikdo je neomezoval.

Pod reakcí na dopis pražského klubu je jako pisatel uveden bezpečnostní technik FC Vysočina Jihlava Stanislav Jirků. Hned v úvodu dopisu připomíná, že se se stížností na chování pořadatelů obrátili jen fanoušci Slavie z domácího sektoru A2, kde se dostali do potyčky s pořadatelskou agenturou.

"Fanoušci hostujícího klubu obsadili také tribunu B. Jejich chování bylo v souladu s návštěvním řádem, který je vyvěšen při každém vstupu na stadion. Tito fanoušci měli volný pohyb po prostorách stadionu," připomíná v dopise adresovaném pražskému klubu Jirků.

Fotogalerie

A dodává, že právě fanoušci v sektoru A2 "hrubým způsobem narušili návštěvní řád, znemožnili svým chováním řádné sledování fotbalového zápasu domácím (především majitelům permanentek)." 

A proto bylo podle jeho slov třeba zabezpečit klidný průběh zápasu.

V dopise zároveň připomíná, že fanoušci Slavie při své předchozí návštěvě stadionu způsobili svoji pyrotechnickou show škody až 80 tisíc korun (více o případu čtěte zde).

To prý bylo důvodem, že se jihlavský klub pro příští zápas s pražským "S" odhodlal kontrolou občanských průkazů zamezit vstupu potížistů, které policie při minulém zápase identifikovala.

"Klub tím využívá svého práva a jako pořadatel fotbalového utkání, které je v Česku chápáno jako privátní akce, stanovuje, koho na stadion vpustí," píše dále v dopise bezpečnostní technik jihlavského klubu.

A vysvětlil i to, proč klub předem avizoval zamezení vstupu na domácí tribuny fanouškům se symboly hostujícího klubu.

Jiní slávisté měli po stadionu volný pohyb, píše se v dopise

"Při rizikových duelech pokládáme za velký bezpečnostní problém přítomnost fanoušků se symboly hostujícího klubu na domácích tribunách. Zápas může přinést těžko předvídatelné emoce, tudíž klub tímto opatřením chrání fotbalové fanoušky a též sebe proti riziku situací, které pro klub mohou znamenat postihy ze strany FAČR," zdůvodňuje tento krok v dopise.

Rozepře SK Slavia Praha a FC Vysočina Jihlava

Čtěte také:

K izolaci fanoušků Slavie na domácí tribuně podle něj došlo až poté, co "pirátský kotel", jak skupinu fanoušků Slavie v sektoru pro domácí Jirků nazval, začal dělat problémy.

"Pirátský kotel fanoušků Slavie totiž napadal, ohrožoval a především neumožnil dlouholetým majitelům permanentek zůstat v sektoru A2," píše Jirků s tím, že ze strany domácích hrozila odveta.

"Tito fanoušci hrozili napadením skupiny fanoušků Slavie, kteří by šli na toaletu či ke stánku s občerstvením. Fanouškům hostů proto bylo nabídnuto WC a občerstvení v sektoru hostí, což odmítali," dodal Jirků.

A závěrem dopisu přislíbil, že přesto bude apelovat na bezpečnostní agenturu, aby při krizových situacích, které tyto zápasy a okolnosti přinášejí, postupovala citlivěji. "Zejména při používání uklidňujících prostředků," dodal technik.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 3 3 0 0 6:0 9
2. SK Slavia Praha 3 2 1 0 3:0 7
3. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
4. 1. FC Slovácko 3 1 2 0 6:3 5
5. Bohemians Praha 1905 3 1 2 0 3:2 5
AC Sparta Praha 3 1 2 0 3:2 5
7. MFK Karviná 3 1 1 1 4:3 4
FK Teplice 3 1 1 1 4:3 4
9. FC Slovan Liberec 3 1 1 1 3:3 4
10. FC Baník Ostrava 3 1 1 1 5:6 4
11. Fastav Zlín 3 1 0 2 2:3 3
12. Dukla Praha 3 1 0 2 2:7 3
13. FK Jablonec 3 0 2 1 2:3 2
14. FK Mladá Boleslav 3 0 1 2 2:4 1
15. Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:5 1
16. FC Vysočina Jihlava 3 0 1 2 0:4 1

Známky

1,5

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Jan Laštůvka

Slavia

1,5

Jonathan Biabiany

Sparta

Góly

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

2

Šimon Falta

Olomouc

2

Milan Baroš

Ostrava

Najdete na iDNES.czmobilní verze