MS 20: korejskou vášeň uhasilo Portugalsko, ve čtvrtfinále je i Venezuela

Sergio Córdova z Venezuely se proti Japonsku moc neprosadil, ale postup do čtvrtfinále slavit mohl. | foto: AP

30 2017
Světový šampionát dvacetiletých fotbalistů už je bez domácího týmu. Korejci v osmifinále nestačili na Portugalsko a loučí se po prohře 1:3. Venezuela zvítězila v otevřené partii s Japonskem 1:0 v prodloužení.

Portugalská efektivita a korejská bezradnost

Postup domácích mladíků do osmifinále přinesl solidní návštěvu, která čekala další atraktivní duel. Ve skupině totiž Korejci předváděli pohledný rychlý ťukes s disciplinovanou obranou. Porazili Argentinu i Guineu a nestačili jen na Anglii. To Portugalci byli ve skupině čtyři minuty od vyřazení a zvlášť v defenzivě působili zranitelně, vždyť ani jednou neudrželi čisté konto..

Co rozhodlo

• rychlá první branka
  • neschopnost domácích změnit způsob hry
  • zlepšená produktivita Portugalska
  • špatné bránění domácích

Jenže domácí byli trestáni za naivní nadšení hned od začátku. Vytvořili si sice platonický tlak, ale už v 10. minutě přišel rychlý kontr, zpětná přihrávka těsně před velké vápno a první trefa Xadase. Portugalci okamžitě přešli do módu vyčkávání a brejky a za 17 minut po téměř identické akci slavili znovu - střelcem byl B. Costa.

USA - Nový Zéland (13:00)

Korejci nevěděli co hrát, nepřišel žádný nápad, navíc propadali ve hře jeden na jednoho. Definitivní pojistku pak po krásném sólu přidal v 69. minutě svým druhým gólem Xadas. Domácí se spoléhali na individuální nájezdy zcela bez systému, nakonec se však alespoň dočkali gólu. Pěknou střelou k tyči trochu potěšil diváky Lee Sang-heon.

Portugalsko - Korea 3:1 (2:0)
Branky: 82. Lee Sang-heon - 10. a 69. Xadas, 27. B. Costa.
Jižní Korea: Song Bum-keun – Lee You-hyeon (54. Woo Chan-yang), Jeong Tae-wook, Lee Sang-min (C), Yoon Jong-gyu – Lee Seung-mo – Paik Seung-ho (83. Lee Jung-moon), Ha Seung-un (56. Lee Sang-heon), Lee Jin-hyun, Lee Seung-woo – Cho Young-wook.
Portugalsko: D. Costa – Dalot, Dias (C), J. Fernandes, Y. Ribeiro – P. Delgado (65. G. Fernandes), Rodrigues, Xadas (86. F. Luís) – B. Costa (73. M. Luís), X. Silva, Gonçalves

Venezuela stále nedostala gól, rozhodly standardní situace

Venezuela dokráčela do osmifinále zcela suverénně. Ve skupině B neztratila ani bod, nedostala jediný gól. I utkání s Japonskem, které postoupilo ze třetího místa skupiny D, začala aktivně.

V páté minutě zahrozil po individuální akci šikovný Penaranda, ale mířil vedle. Po čtvrthodině Japonci herní převahu soupeře srovnali, vycházely jim kombinace a v 29. minutě byli hodně blízko gólu. Výtečný technik Doan trefil z přímého kopu břevno a dorážku nezvládl Iwasaki.

Co rozhodlo

• nedůrazná koncovka Japonců
  • nezvládnuté standardní situace Japonska

Zajímavost:
    Japonsko skvěle ubránilo dosud nejvýraznějšího hráče Venezuely Córdovu, který dosud skóroval ve všech zápasech.

Po pauze spálil tutovku Takagi, který po přihrávce za obranu střílel jen do brankáře Faríneze. Na druhé straně z úhlu zakončoval vedle Penaranda.

Vyrovnaný souboj dospěl do prodloužení a v něm rozhodly standardní situace. První varování pro Japonce přišlo, když ve 108. minutě nechali po rohu hlavičkovat Farraresiho, ale ten mířil vedle. Hned vzápětí však přišel další roh a znovu neubráněný - jen kapitán Herrera už byl přesný.

Venezuela - Japonsko 1:0 v prodloužení
Branky: 108 Y. Herrera
Venezuela: Farínez – Velásquez, Ferraresi, J. Hernández, Penaranda (97. Chacón) – Y. Herrera, Pena (120+3. Hurtado), Soteldo (113. Ruiz), Lucena – Córdova (120. Sosa), R. Hernández.
Japonsko: Kodžima – Fudžitani, Tomijasu, Doan, Mijoši (54. Endo) – Nakajama, Iwasaki (112. Tagawa), Sugioka, Hara – Ičimaru (76. Itakura), Takagi (63. Kubo).

Témata: Anglie