Ferdo, vyhrajeme pro tebe! Jak se Plzeň poklonila Rajtoralovi

29 2017
Pro většinu plzeňských fotbalistů to musel být nejtěžší týden v kariéře. Ve smutku a vzpomínkách. Kamarád, který s nimi ještě v srpnu kopal v jednom týmu, si vzal život. V dalekém Turecku a v nesnesitelném osamění se oběsil. Trpěl depresemi, bylo mu pouhých jedenatřicet.

„Františku, hrajeme pro tebe,“ slíbili obhájci titulu před utkáním s Duklou.

Pokud by Plzeň fotbalovou soutěž ovládla znovu, bude titul patřit také obránci Františku Rajtoralovi, který před přestupem stačil odehrát tři ligové zápasy.

V sobotu se poprvé díval z nebe, jak se Viktoria v emotivním večeru snaží bojovat i za něj. A pro něj.

Dvacet minut to moc nešlo a pak šup, šup, bylo hotovo.

Milan Petržela instinktivně nastavil nohu do Hořavovy střely a hned věděl, komu pošle gól: „To je pro tebe, Rajty.“

Než ho zasypali spoluhráči, natáhl ruce k černé obloze, aby všichni věděli, kam svůj vzkaz posílá. Za chvíli Petržela po parádní akci na levém křídle vybojoval penaltu a kapitán Marek Bakoš po penaltovém úspěchu vztyčil ruce znovu k nebi.

Pro Františka!

Momentka z několikaminutového potlesku na památku Františka Rajtorala před...
Pietní místo před plzeňským stadionem, kde se fanoušci loučili s Františkem...

„Ferda by měl určitě radost,“ říkal Petržela, na kterém bylo zřejmé, jak moc touží uctít kamarádovu památku.

K Rajtoralovi měl nejblíž. Roky spolu hráli na pravé straně hřiště, v nábězích kombinovali skoro poslepu, bydleli spolu při tréninkových kempech, spolu se chechtali a vymýšleli dětinské fóry.

Než začal zápas s Duklou, na velkoplošných obrazovkách běželo tříminutové video se vzpomínkami. S Petrželou se tam Rajtoral hecoval každou chvíli, při jedné scéně cenili do kamery upíří zuby, jindy se vzájemně dobírali kvůli bradkám. Rajtoralovi totiž rostlo jen chmýří.

Plzeň - Dukla 2:0

Domácí přenocují první, rozhodli Petržela s Bakošem

Plzeňský stadion už před utkáním stál a pět minut bez ustání tleskal. Totéž těsně před výkopem, kdy se držela minuta ticha. Pardon, minuta aplausu, což v českých krajích nebývá zvykem.

Plzeň z piety navždy vyřadila Rajtoralovo číslo 27 a pověsila ho na stěnu tribunu. Rakušan Ivanschitz se musel převléknout do třiatřicítky.

Bouřící kotel hned na startu spustil výzvu pro zbytek stadionu. Křičel: „Franta.“ A zpátky slyšel odpověď: „Rajtoral.“ Byla to strhující překřikovaná, až z toho mrazilo.

Rajtoralovi rodiče přijeli do Plzně v pátek, aby klubu poděkovali za podporu a projevenou soustrast. Dostali pozvánku na zápas, ale omluvili se, protože neměli sílu zůstat. Těsně před přestávkou by viděli, jak plzeňský kotel zažehne ohně a z barevných destiček vytvoří obrovské číslice 2 a 7. Pak nad hlavami fanoušků projede černobílá podobizna obránce s typickou blonďatou patou.

Plzeň nakonec porazila Duklu 2:0 a celý zápas myslela na svého chlapce Františka Rajtorala. Děkovala mu za zážitky i za čtyři tituly, pod které se podepsal.

O tom, jestli přibude pátý, se rozhodne během závěrečných dostihů se Slavií.

1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5