Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Důkazy, žádá disciplinárka po Křetínském. Jinak hrozí tresty i Spartě

17 2013
Fotbalová korupční aféra se pomalu obrací proti tomu, kdo ji rozpoutal. Disciplinární komisi dochází trpělivost s Danielem Křetínským, který stále nedodal důkazy pro svá tvrzení. A pokud je nepředloží do 7. února, hrozí trest jemu i Spartě, kterou vlastní.

"Neposunuli jsme se ani o krok. Pan Křetínský žádné důkazy neposkytl," prohlásil předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Komise se sešla po pěti týdnech. Poprvé od 11. prosince, kdy před ní vypovídal právě Křetínský. To měl být dostatečný prostor k tomu, aby šéf Sparty předložil důkazy o nekalých praktikách v českém fotbale. O nestandardním způsobu řízení v profesionálních soutěžích.

"Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat."
Daniel Křetínský

"Ta doba byla z mého pohledu dostatečná," poznamenal Golda.  Přesto se komise jednomyslně shodla na tomto postupu: na dalším zasedání 7. února je Křetínský povinen předložit důkazy o svých tvrzeních, o tři dny dřív má poskytnout seznam důkazů. Na 7. února si disciplinárka Křetínského pozvala a zároveň předvolala i statutárního zástupce Plzně, kterým nejspíš bude majitel klubu Tomáš Paclík.

"Když důkazy nebudou, budeme postupovat podle disciplinárního řádu," zdůraznil Golda.

V praxi to znamená, že by komise zahájila disciplinární řízení s Křetínským za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování předpisů asociace. Za to mu hrozí peněžitá pokuta, v horším případě zastavení výkonu činnosti ve fotbale na dvanáct měsíců až patnáct let. Křetínský by tak nemohl být ve statutárních orgánech Sparty.   

"Ve zvlášť závažných případech můžeme trestat i klub. A tuhle kauzu já za závažnou považuju," doplnil Golda. Spartě by pak hrozila pokuta.

"Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat," reagoval Křetínský.

Svědci se bojí vypovídat, říká Golda

Aféra se nikam neposunula už tři měsíce. Nepadla obvinění, natož tresty. Koncem roku se disciplinární komise ocitla v důkazní nouzi, neměla v ruce nic, čím by mohla případ rozseknout.

Proto si v prosinci předvolala Křetínského, který v polovině září celou aféru rozpoutal. Předsedovi asociace Miroslavu Peltovi předal informace poukazující na nestandardní praktiky při řízení profesionálních soutěží.

"Pan Křetínský mi sdělil, že podezření se týká Plzně a má to širší rozsah," poznamenal Golda. "Navrhl postup a důkazy, které by nám pomohly případ ujasnit. Mým úkolem je to prověřit a seznámit s tím kolegy z disciplinárky. A pokud důkazy budou mít věrohodnost a váhu, tak rozhodnout."

Jenže nic v ruce nemá. "S panem Křetínským jsem mluvil naposled ve středu, požádal mě o strpení. Říkal, že důkazy dodá, ale že je to obtížné, protože ve fotbalovém prostředí je velký tlak. Že lidé mají obavu mluvit," podotkl Golda.

Křetínský totiž nejdřív navrhl, aby jeho svědky vyslechl zvláštní tribunál, který by jim poskytl anonymitu. To však neprošlo.

"Musíme to udělat transparentně. Pokud on svědky má, tak ať přijdou na komisi. Proto zveme i Plzeň, aby měla možnost se bránit. Jinak zůstanou spekulace, tlaky atd. A to je špatně," řekl Golda.

Sudí údajně ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň

V aféře má být hlavní událostí údajné uplácení rozhodčích před loňským jarním utkáním Jablonec - Plzeň (0:2). Hlavní sudí Tomáš Adámek sepsal prohlášení, v němž se přiznal k přijetí úplatku 200 tisíc korun, když utkání ovlivní ve prospěch Plzně.

Peníze mu měl nabídnout bývalý fotbalový funkcionář Martin Svoboda. Čtvrtý rozhodčí Pavel Býma výpověď Adámka potvrdil. Pomezní Drahoslav Handlíř před disciplinárkou přiznal, že se sudí cestou na zápas se Svobodou setkali. Svoboda nabídku úplatku popřel, Plzeň rovněž jakoukoli spojitost s aférou důrazně odmítá. Zápas v Jablonci vyhrála 2:0, oba góly byly regulérní.

Aférou se zabývá i protikorupční policie, s níž Golda spolupracuje. K žádnému výsledku však rovněž jako disciplinárka nedospěla.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5
9. FK Teplice 4 1 2 1 7:6 5
10. FC Baník Ostrava 4 1 2 1 8:9 5
11. MFK Karviná 4 1 1 2 4:4 4
12. Dukla Praha 4 1 1 2 4:9 4
13. FK Jablonec 4 0 3 1 4:5 3
14. FK Mladá Boleslav 4 0 1 3 2:7 1
15. FC Vysočina Jihlava 4 0 1 3 1:6 1
16. Zbrojovka Brno 4 0 1 3 2:8 1

Známky

1,38

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Šimon Falta

Olomouc

1,63

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

3

David Lafata

Sparta

3

David Vaněček

Teplice

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

Najdete na iDNES.czmobilní verze