Sparťanské oslavy byly nečekaně překaženy

• 28
Praha - Oficiální oslavy sparťanského titulu se v sobotu nekonaly. Sparta totiž s Olomoucí jen remizovala a teoreticky se ještě může stát ligovým mistrem Slavia. Utkání se letenskému mužstvu nepovedlo, jeho hráčům chybělo po vítězství víc vůle a přestože mělo po celých devadesát minut územní převahu, v koncovce takřka totálně selhalo. Sparťanskou čest zachraňoval pouze vynikající Zelenka, který vyrovnal na konečných 1:1, ale sám na vítězství nestačil.

Od samého začátku byli častěji u míče sparťané, ale až na svěžího všudybyla Zelenku nebylo na žádném z domácích hráčů znát, že by je fotbal bavil. Právě Zelenka hned v úvodu diváky namlsal přesnou pohotovou střelou, ale pak to žádné velkolepé představení nebylo.

Olomoučtí pozorně bránili a v poli se ničeho nebáli, snažili se rychle kombinovat a dělali domácím problémy. Ve 12. minutě hostující Vlček bleskově přesprintoval Labanta, z pravého křídla našel před sparťanskou brankou nabíhajícího Vyskočila a ten nezaváhal - 0:1.

Domácímu publiku poté rozdával radost jen Zelenka, který hýřil aktivitou udivoval obvyklými filigránskými kousky. A když už z jeho skvělých nápadů spoluhráči nic nevytěžili, předvedl driblink mezi soupeřovými obránci a levačkou málem zavěsil.

Z územní, avšak naprosto impotentní převahy dosáhli domácí jen jakýs takýs pokus Labanta, ale protože střílel pravačkou, míč byl pro góĺmana Vaniaka snadnou kořistí. Nebylo tak divu, že prořídlé ochozy vyprovodily své mužstvo mohutným pískotem.

Stejný obraz byl vidět i ve druhém poločase. Hrálo se víc na olomoucké polovině, ale neplodnost domácích fotbalistů byla udivující. Pouze Zelenka se po rohu octl v jasné šanci, ale hlavou přestřelil...

Na opačné straně předvedl svůj pověstný sprint znovu olomoucký Vlček, Labant se mu stačiljen dívat na záda, ale hostující hráč akci zakončil střelou těsně vedle vzdálenější tyče.

Když se z hlediště ozýval na sparťany stále častěji pokřik "hrajte" a "budíček", sedm minut před koncem se nadechl k domácímu sólu kdo jiný než Zelenka, setřásl ze svých zad soupeře a nádhernou táhlou střelou z dálky vyrovnal. Na předání poháru pro mistra ligy však remíza nestačila.

Teoreticky (kdyby Bohemians prošlo odvolání, jejich zápas se Spartou se opakoval a klokani ho vyhráli, Sparta by potom prohrála či remizovala ve Zlíně a Slavia by vyhrála v Olomouci) se totiž ještě může stát mistrem Slavia...

"Bohužel, prohospodařili jsme první půli," poznamenal po utkání domácí trenér Jiří Kotrba. "Nedali jsme do toho, co bylo zapotřebí. Nehráli jsme snad jako přátelák, ale přece jen tak, aby nás to moc nebolelo."

Olomoucký kouč Petr Uličný řekl: "Chtěli jsme k oslacvám sparťanského titulu přispět co nejlepším výkonem a chtěli jsme bodovat. To se nám dík prvnímu poločasu podařilo. Po přestávce nás už sparťani přehráli, ale cennou remízu na hřišti mistra jsme uhájili."

SPARTA - OLOMOUC 1:1 (0:1) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 83. L. Zelenka
Góly: 12. M. Vyskočil
Sestavy: J. Blažek - Z. Grygera, J. Homola, T. Hübschman, V. Labant (71. J. Flachbart) - K. Poborský, L. Zelenka, R. Michalík, M. Zbončák - M. Kincl (81. T. Sivok), D. Cesarec (46. M. Pospíšil)
Sestavy: M. Vaniak - T. Randa, D. Rozehnal, R. Kučera, R. Caha - S. Vlček, M. Ševela (72. P. Siegl), R. Kováč, J. Černý (53. M. Hudec) - L. Reiter, M. Vyskočil (82. D. Rojka)
Náhradníci: P. Kouba, M. Petráš, P. Pergl, M. Baranek
Náhradníci: T. Kjučukov, D. Macháček
Žluté karty: 55. T. Hübschman
Žluté karty: 40. L. Reiter
Rozhodčí: Řehoř - Gulajev, Goňa
Počet diváků: 6234 (30% z kapacity 20 374 diváci)

Olomoucký brankář Martin Vaniak přizvedává míč před sparťanským kapitánem Karlem Poborským.

Sparťanský záložník Lukáš Zelenka přechází přes olomouckého obránce Radima Kučeru.

Míč po sparťanském rohu skončil v náručí olomouckého gólmana Vaniaka.

Sparťanský obránce Grygera v souboji s olomouckým záložníkem Černým.

1. AC Sparta PrahaSparta 34 27 5 2 81:29 86
2. SK Slavia PrahaSlavia 34 25 7 2 72:24 82
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 34 21 6 7 75:39 69
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 34 13 8 13 51:55 47
5. FC Baník OstravaOstrava 34 13 7 14 50:48 46
6. 1. FC SlováckoSlovácko 34 12 8 14 45:50 44