Hradec Kr. - Jihlava 0:3, hosté poprvé zvítězili, dvakrát pálil Harba

Emir Halilovič z Hradce Králové (v bílém) v utkání s Jihlavou | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2014
Až v sedmém kole nejvyšší soutěže zjistili jihlavští fotbalisté, jak chutná vítězství. Dočkali se ho na hřišti Hradce Králové, kde vyhráli až překvapivě hladce 3:0. Dvěma góly se na triumfu podílel útočník Haris Harba, v závěru upravoval skóre ještě Vladimír Kukol. Jihlava tak poskočila na předposlední místo před Příbram.

"Jeli jsme sem z posledního místa. Navíc za situace, kdy jsme věděli, že domácí z posledních dvou zápasů vybojovali čtyři body. Je to pro nás nesmírně důležité vítězství, protože si hráči ověřili, že umí zápas dovést k vítězství," těšilo trenéra Petra Radu.

Hradec v posledních dvou ligových duelech bodoval a i proti Jihlavě si vytvořil územní převahu a do vedení mohl jít už ve 4. minutě, ale střelu Čermáka hostující obránci stihli na poslední chvíli ztečovat na rohový kop, z kterého pod břevno kroutil míč Mareš, ale Hanuš balón dokázal vyrazit.

Hradec Kr. - Jihlava 0:3

Vysočina, která v předchozích šesti zápasech dokázala vybojovat jen bod, měla s domácími problémy. Čermák v 13. minutě průnikovou přihrávkou do vápna posunul míč na Dvořáka, ten ale míč nezpracoval a Hanuš ho posléze v pohodě ukryl do náruče.

V 30. minutě mohli domácí skórovat z rychlého brejku, ale nakonec přečíslení vyřešili ke spokojenosti hostujících obránců nepřesnou přihrávkou. "Prvních dvacet minut jsme byli u všeho později, daleko od hráčů a čekali jsme na to, co se stane. Naštěstí nás soupeř nepotrestal," oddechl si jihlavský trenér.

Místo toho udeřila do té doby v útoku naprosto neškodná Vysočina. Jungr z levé strany odcentroval přesně na Harbu, ten do poslední chvíle čekal na pohyb brankáře a posléze balón poslal nechytatelně k pravé tyči domácí brány.

Kanonýr Jihlavy vstřelil vůbec svůj první gól v letošní sezoně, navíc proti svému bývalému klubu, ze kterého odešel v létě 2013. "Byla to šťastná branka, protože Harba to trefil snad holení. Ale nám v naší situaci bylo úplně jedno, jak ten gól dáme, protože už jsme potřebovali se dostat do výhody, kdy v zápase vedeme," dodal Rada.

Oba trenéři, kteří poslali do utkání stejnou sestavu jako v minulém kole před reprezentační přestávkou, měli najednou rozdílné starosti. Zatímco kouč domácích Prokopec musel těsně před koncem poločasu střídat zraněného záložníka Štípka, trenér Rada zase z lavičky musel krotit euforii svých svěřenců.

Po přestávce pokračovali jihlavští fotbalistově ve výkonu z poslední čtvrthodiny první půle a v 58. minutě po brejku zakončoval nepřesně kapitán Vaculík. O osm minut později mohl srovnat po centru Holeše Prokeš, ale gólman Jihlavy svůj tým včasným vyběhnutím podržel.

Definitivně mohl rozhodnout v 74. minutě Kučera, ale po přihrávce Harby v tváří tvář domácímu gólmanovi Koubkovi vůbec netrefil branku. A tak si oba hráči o devět minut později role vyměnili. Harba oprášil pověst kanonýra a vstřelil druhou branku v zápase. Bosenský snajpr zařídil i třetí gól. Po jeho centru se hlavou prosadil ještě střídající Kukol, který vstřelil svůj premiérový ligový gól v angažmá na Vysočině.

"Věděli jsme, že nás čeká velice důležitý zápas, protože kdybychom ho zvládli vítězně, tak bychom soupeři dokázali v tabulce odskočit. Myslím si, že v prvních 25. minutách jsme hráli velmi dobře, ale co nám to bylo platné, když nevystřelíte na branku. Pak jsme dostali branku, která nás rozhodila. Hosté vyhráli zaslouženě a mě mrzí, že jsme si totálně shodili předchozí výsledky," litoval domácí trenér Luboš Prokopec.

1. SK Slavia Praha 25 17 7 1 53:17 58
2. FC Viktoria Plzeň 24 17 5 2 37:14 56
3. AC Sparta Praha 24 12 7 5 37:21 43
4. FK Mladá Boleslav 25 11 9 5 38:26 42
5. FK Teplice 25 11 7 7 33:22 40
6. Fastav Zlín 25 10 8 7 31:27 38
7. FK Jablonec 24 8 8 8 35:30 32
8. Dukla Praha 25 8 6 11 32:30 30