Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvolíte Ronalda a nic nezkazíte

5 2003
Praha - V anketě Zlatý míč volí za Česko, ale až do vyhlášení výsledků nemůže říct, jakou elitní pětici fotbalových hvězd vybral. „Nemůžu ani nic naznačit,“ říká Stanislav Hrabě, novinář z týdeníku Gól. Myslíte, že bude reprezentační kapitán Pavel Nedvěd v pětici nejlepších? Těžko odhadnout. Volí novináři od Kavkazu až po islandské fjordy.

Vy už jste ho někdy do pětky zařadil?

Ne, nikdy. Dřív byl asi Nedvěd velkou hvězdou pro Itálii, ale pro naši reprezentaci moc neudělal.

A letos?

Byl vynikající. Zasloužil se o to, že jsme před mistrovstvím Evropy favorizováni. Změnil také svůj přístup k novinářům, musím ho pochválit.

Je těžké při volbě v anketě nepodlehnout nacionalismu?

Nemůžu mluvit za ostatní, ale pokud byste na mém lístku našli Nedvědovo jméno, nepovažoval bych to za nacionalismus.

Kdo je tedy favoritem?

Ve France Footballu probíhá velká kampaň. Magazín už představoval nejlepší muže Realu, také devět Italů nebo hvězdy anglické ligy.

Vadí, že Nedvěd pochází z východní Evropy?

On sám naznačuje, že ano. Neprospívá mu to. Vím, že nerozhodní voliči volí známá jména. Jako v amerických volbách: když je někdo deset let v Senátu, lidé ho zvolí znovu. Stejnou roli mají Ronaldo či Zidane. Když je zvolíte, nic nezkazíte. To není Nedvědův případ. On se v hlasování nikdy nedostal vysoko.

Je to jako v krasobruslení. Zavedená esa prostě mají náskok. Když Ronaldo vyhrál Zlatý míč dvakrát, proč by nemohl potřetí? Tak to funguje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze