Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zůstaňte vzadu, chtěl kouč. A šli dopředu

Karel Brückner - Marně burcoval trenér Karel Brückner své svěřence ke zvratu v utkání s Ghanou. | foto: Reuters

18 2006
Kolín nad Rýnem - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Karel Brückner v závěru zápasu s Ghanou stál u hřiště a divokými gesty ukazoval: Zůstaňte vzadu! Pochopen nebyl. Tři ghanští fotbalisté běželi sami na gólmana Čecha, ale vlastní nešikovností se dostali do ofsajdu. Za rozhodnutého stavu 0:2 mohl další gól v české brance mít tvrdé následky.

Takový zápas fotbalová reprezentace pod Brücknerem nezažila. Mohla dostat pět gólů.

"Něco podobného pamatuju z jedenadvacítky. V Prostějově jsme prohráli s Koreou čtyři jedna, ale mohlo to být víc," vzpomínal Jan Polák.

Ale tenkrát Brückner vedl mužstvo v přípravě, teď to bylo na mistrovství světa.

"V závěru to z naší strany byla křeč. Kdyby byl soupeř chytřejší, tak to skončilo debaklem," všiml si z lavičky zraněný útočník Jan Koller.

Porážka 0:2 dává Česku naději, že v případě dvou remíz v závěrečných zápasech skupiny E zůstane díky skóre před Ghanou a tudíž postoupí do osmifinále.

Ale pokud by Češi v sobotu večer v Kolíně nad Rýnem dostali další gól, výhodu by měli Ghaňané.

"Na to na hřišti nemyslíte, spíš chcete dát gól, zkorigovat to a ještě něco zkusit," podotkl stoper David Rozehnal.

"Snažili jsme se to ještě zachránit," vysvětloval Tomáš Rosický.

Ale paradoxně to málem vedlo ke zkáze.

Nasedli do špatného vlaku a nemohli vystoupit

Jak se tak zkušenému mužstvu mohlo stát, že v posledních minutách zápasu uvážlivě nebránilo a říkalo si o další rány?

"Po vyloučení Ujfalušiho jsme nasedli do špatného vlaku a nemohli z něj vylézt," poznamenal brankář Čech, který chytil minimálně pět jasných šancí.

Česko hrálo od 65. minuty bez vyloučeného Ujfalušiho, prohrávalo 0:1 a hnalo se za vyrovnáním. Ale šance měl soupeř, proměnil až pátou osm minut před koncem. A potom mohl skórovat ještě jednou.

"Snažili jsme se dát za každou cenu gól. V deseti jsme se hrnuli dopředu, což soupeři vyhovovalo a z těch brejků měl šance. Byla to lavina, s tím nešlo nic dělat," vysvětloval Čech.

V úvodním zápase proti USA na tom byli čeští fotbalisté obráceně. Brzy vedli, do poločasu přidali druhý gól a pak útočili do otevřené obrany. Proti Ghaně dostali gól už po osmašedesáti vteřinách.

"Pak jsme se chytili do vlastní pasti. Oni mohli hrát přesně to, co jsme chtěli my. Vyjít z dobré organizace hry a čekat na brejky," podotkl Čech.

"Nemohli jsme se dostat k naší hře a pak se to všechno stupňovalo. Otevírali jsme jim prostory a oni nás přečíslovali," řekl stoper David Rozehnal.

"Čechíno nás mockrát zachránil, to každý viděl," dodal Rosický.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze