Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ten, jenž poslal Neymara do nemocnice. Kdo je kolumbijský bek Zúňiga

TVRDÝ ZÁKROK. Kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga naskočil do Neymara a kolenem ho trefil do zad. | foto: Reuters

5 2014
Zranění pravého kolena ho málem připravilo o mistrovství světa. Teď kolumbijský fotbalista Juan Zúňiga ve svém posledním zápase na šampionátu v Brazílii pravým kolenem vážně zranil domácí star Neymara. "Nechtěl jsem," omlouval se osmadvacetiletý obránce z italské Neapole.

Neymar byl nejsledovanějším fotbalistou šampionátu. Juan Camilo Zúñiga Mosquera, jak zní celého jeho jméno, je ten, který ho nešetrným zákrokem poslal do nemocnice.

Čtyři minuty před koncem čtvrtfinále Brazílie - Kolumbie (2:1) ho zezadu naremploval, jeho pravé koleno udeřilo do třetího bederního obratle, který praskl. "Byl to normální pohyb, snažil jsem se ho bránit," líčil Zúňiga.

Disciplinárka zákrok Zúňigy na Neymara zatím zkoumá

Disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA potvrdila, že se zabývá zákrokem, který vedl ke zranění brazilského záložníka Neymara. Zatím však řízení s kolumbijským bekem Juname Zúňigou nezahájila.

„Čekáme na oficiální zprávy ze zápasu a zároveň sháníme veškeré informace a analyzujeme záznam, abychom všechno mohli správně vyhodnotit ,“ řekl mluvčí FIFA.

Na hřišti žádný trest neobdržel, disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA ho však může potrestat dodatečně. Zatím zákrok zkoumá.

Obránce Neapole tak má zase trable kvůli pravému kolenu. Loni na podzim si ho poranil a podstoupil operaci. Za šest až osm týdnů měl být fit, ale trenér Rafael Benítez se krajního beka ne a ne dočkat.

"Je to záhada," pravil Benítez, když se ho novináři na pravidelných předzápasových tiskovkách na Zúňigu ptali. "Dva tři dny trénuje, pak trpí. Budeme na něj čekat, tvrdě pracuje a chce se už do týmu vrátit. Ale nezáleží to jen na něm, ale hlavně na jeho kolenu."

Ze šesti až osmi týdnů nakonec bylo sedm měsíců. Před operací hrál Zuňiga 28. září 2013, pak až 11. května 2014. Den a měsíc před startem mistrovství světa.

Fotogalerie

Zuňiga je odchovancem Atlética Nacional Medellín, největšího klub v Kolumbii. Už jako devatenáctiletý debutoval za národní mužstvo.

V roce 2008 v přepočtu za necelých 90 milionů korun přestoupil do Sieny. "Bude to nový Cafú nebo Roberto Carlos," přirovnávala italská média dravého mladíka k legendám. Po roce za něj Neapol zaplatila třikrát tolik.

Tam nastupoval především na levém kraji obrany či zálohy. Ofenzívu chuť v sobě nezapře. Na jaře 2013 tam odehrál i oba duely Evropské ligy proti Plzni. Pro Zúňigu to nejsou příjemné vzpomínky: 0:3 doma a 0:2 v Plzni.

Na mistrovství světa se mu jistě bude vzpomínat líp, byť fanoušci si ho budou pamatovat jako muže, který zranil Neymara.

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze