Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeká Ligu mistrů revoluce? UEFA zvažuje, že počet týmů sníží o polovinu

KOLIK TÝMŮ O NĚJ BUDE HRÁT? Možná, že o ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů bude v budoucnu usilovat poloviční počet týmů. | foto: Matt DunhamAP

24 2016
Fotbalová Liga mistrů by se v budoucnosti mohla změnit k nepoznání. UEFA, řídící organizace evropského fotbalu, podle britského deníku The Guardian uvažuje o výrazném snížení počtu účastníků - nejprestižnější evropskou soutěž by v novém formátu hrálo jen šestnáct týmů rozdělených do dvou skupin.

Přitom nyní se skupinové fáze účastní dvojnásobný počet týmů: dvaatřicet. Los je rozdělí do osmi čtyřčlenných skupin, ze kterých postupují dál první dva, pro třetího v tabulce je připravená cena útěchy v podobě postupu do Evropské ligy.

To vše by se mohlo zcela změnit. Alespoň pokud se informace, které Guardian získal od zdroje v nejmenovaném klubu Premier League a které rychle převzaly i další britské deníky a webové stránky, zakládají na pravdě.

Nově by se mohlo hrát ve dvou osmičlenných skupinách, opět systémem každý s každým doma i venku. Každý tým by tak čekalo ve skupině celkem čtrnáct zápasů. Zvýšil by se také počet předkol, do posledního z nich by zasáhlo i šestnáct nejvýše nasazených týmů. Ty by se ale nemohly utkávat spolu, takže jejich šance na postup by se zvýšily.

Tlak na změnu údajně přichází od „neanglických“ velkoklubů. Těm vadí, že kvůli obrovským příjmům, které anglickým týmům zajišťuje účast v domácí Premier League, se prohlubuje finanční propast mezi týmy z Anglie a zbytkem Evropy. Všech dvacet týmů v Premier League by mělo mít od příští sezony vyšší rozpočty než kluby, které se v ostatních evropských ligách pohybují na špici.

Těm by se proto líbilo, kdyby se zvýšil jejich profit z Ligy mistrů - a toho by zřejmě šlo dosáhnout omezením počtu zápasů se „slabšími“ týmy, o které není tak velký divácký zájem.

Neymar (vlevo) a Luis Suárez s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. Barcelona ve...

POHÁR JE NÁŠ. Zatím naposledy se z vítězství v Lize mistrů radovali fotbalisté Barcelony.

To by zřejmě nebyla dobrá zpráva pro české kluby, které se přitom díky stoupajícímu pohárovému koeficientu postupně blíží přímé účasti v Lize mistrů. Při změně formátu by jejich pozice nejspíš opět oslabila.

Mluvčí UEFA zatím informaci nepotvrdil. „Jsme v neustálém kontaktu se všemi zúčastněnými stranami, včetně klubů. Jednáme s nimi o všech záležitostech,“ uvedl v prohlášení pro Guardian. „Případné změny formátu našich soutěží budeme projednávat společně. Momentálně žádné konkrétní návrhy na stole nejsou.“

O novinkách v evropských soutěžích se ale v posledních týdnech nemluví poprvé. Na začátku února se na zasedání Evropské asociace klubů diskutovalo o novém turnaji pro dvacet týmů z Itálie, Anglie, Španělska, Německa a Francie.

Zástupci anglické top pětky (Chelsea, Manchester United, Manchester City, Arsenal a Liverpool) se zase v prvním březnovém týdnu sešli v Londýně s Charliem Stillitanem, americkým magnátem, který organizuje posezónní turnaj International Champions Cup. Údajně s ním probírali i možný vznik Evropské Superligy, o kterém se také už delší dobu mluví.

Výkonný ředitel Interu Milán Michael Bolingbroke pro změnu tento týden mluvil o možnosti divokých karet pro velkokluby, které se do Ligy mistrů nedostanou.

Pokud by ke změnám ve formátu soutěže skutečně mělo dojít, nebude to hned. Současná dohoda o vysílacích právech vyprší až na konci sezony 2017/18, do té doby se tedy žádná revoluce očekávat nedá.Najdete na iDNES.czmobilní verze