Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byla by škoda nezaútočit na postup už teď, říká zlínský Páník

Bohumil Páník trénoval fotbalisty Zlína na začátku tisíciletí. Na Letnou se vrátil letos v září po třinácti letech a kromě trénování bude i nadále zastávat funkci sportovního manažera. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

8 2014
Fotbalový Zlín vsadil na anglický model řízení klubu. Bohumil Páník bude nejen sportovním manažerem, ale také hlavním trenérem druholigového týmu. K ruce dostal tři asistenty.

Před třinácti lety odešel ze Zlína po podzimní části sezony, která vygradovala jeho postupem do nejvyšší fotbalové soutěže. Teď přebírá Bohumil Páník mužstvo v půlce sezony, ve které hodlá zopakovat úspěch, jenž tehdy nastartoval, ale pak ho sledoval na dálku ze své olomoucké kanceláře.

„Byla by škoda nezaútočit už na jaře a nevzít to hned od začátku vážně. Chceme hrát o ligu až do konce,“ vyhlásil Páník, který přišel v září na Letnou jako sportovní manažer a teď se stal nástupcem odvolaného Martina Pulpita.

Byli i jiní adepti na hlavního kouče než vy?
Hovořilo se o některých jménech, ale pořád jsme měli před sebou cíl a způsob, jakým chceme klub vést a z něho vyplynulo tohle řešení.

Můžete být konkrétnější?
Směrů je několik. Trenérů u nás hodně ubylo. Když přijde nový, má svoje představy, některých hráčů se zbaví, jiné přivede. Pořád se to opakuje a je z toho začarovaný kruh. My jsme vsadili na pohled lidí, kteří jsou se Zlínem dlouhodobě spjatí. Proto mi budou pomáhat Jirka Somberg (trenér juniorky), Broňa Červenka (trenér mládeže). Znají poměry v klubu a ví, co je v něm za materiál. Já jsem se pohyboval opodál, ale stačil mi měsíc a půl, abych mančaft a hráče poznal. Nový trenér potřebuje čas na testování a ohledávání, mužstvo ale vyžaduje klid, stabilizaci a důvěru. Věříme, že pak se může posunout ve výkonnosti ještě dál.

Po delší době jste zase trenérem Zlína. Dá se najít analogie s rokem 2000, kdy jste dorazil k týmu poprvé?
Přišel jsem v době, kdy klub chtěl nahoru. Prvního půl roku jsem se seznamoval s tím, kdo je kdo. Vsadili jsme na model, o kterém teď hovořím. Vytáhli jsme kluky z juniorky, dorostu. Koubský, Kroča, Lejsal, to byla nastupující generace Zlína, která pak léta úspěšně fungovala na prvoligové úrovni. Vzal jsem si k týmu z Vršavy (mládežnické centrum klubu) jako asistenty Frantu Ondrůška a Vlastu Marečka, kteří dokonale znali prostředí. Teď přebírám mužstvo, které můj předchůdce ukáznil, naučil ho disciplíně a náročnosti, výborně ho fyzicky připravil. Tým dokázal vyčistit, stabilizovat. Je v něm hodně mladých, kteří mají perspektivu. Když budou poctivě trénovat, můžou se jenom zlepšovat.

Už jste někomu oznámili, že s ním nepočítáte?
Nechci to řešit přes noviny, s některými hráči jsem se už bavil. Ale je fakt, že kádr je v nerovnováze a na některé posty hlavně v ofenzivě velký přetlak.

Co hostující hráči Chmelo s Krautem?
Jejich mateřské kluby se zatím nevyjádřily, ale samotní hráči chtějí pokračovat, což je pro nás klíčové. Kraut chtěl ukázat, že umí, Chmelovo sebevědomí šlo nahoru. Oba si začali věřit a zřejmě zůstanou.

Kde potřebujete nejvíce posílit?
Představu mám, ale bude záležet, kdo odejde. Kádr není nafukovací. Na podzim jsem napočítal pětadvacet hráčů, což jsou prvoligové parametry.

Vám jich bude stačit kolik?
Maximálně dvacet do pole plus dva brankáři. Může být i osmnáct a dva gólmani. Kvalita tady je. Potřebujeme vybrat patnáct silných hráčů, kteří odtáhnou celou sezonu. Tři stopeři, tři středoví hráči, tři útočníci, tři na pravou stranu a tři na levou.

Mužstvo dokázalo na podzim přehrát soupeře ze špičky, ale také vybouchnout se slabšími. Co jste říkal na jeho výkony?
Když jste na začátku stabilizace, jsou výkyvy logické. V sestavě byla velká rotace hráčů hlavně v útočné fázi. Chce si to sednout, nic nejde hned. Hráči musí být častěji spolu, aby vznikly mikrovazby, automatická souhra. Je to stejné jako v manželství, až časem poznáte, s kým žijete.

Na postup ztrácíte šest bodů. Troufáte si na něho, nebo už myslíte spíše na další sezonu?
Když jsem viděl, jakým způsobem dokáže mužstvo hrát a vítězit, byla by škoda nezaútočit už na jaře a nevzít to hned od začátku vážně. Chceme hrát o první ligu až do konce. Budeme pro to dělat všechno a stabilizace nám v tom pomůže.

Jaké máte plány s třetiligovou rezervou, která na konci podzimu trénovala jen v pár lidech?
Béčko chceme posílit. Zůstali tři zdraví hráči a situace byla tristní. Nejde skládat sestavu ze tří různých mužstev, takhle výsledky pak dělat nelze. Když nebyl kádr rozbombardovaný, juniorka body sbírala. Od zimní přípravy zavedeme model, kdy dáme všechny hráče dohromady. Bude jich kolem třiceti, stáhneme i kluky z hostování. Přičichnou si k áčku. Zpočátku budeme hrát středa, sobota a počítáme, že každý poločas odehraje jiná sestava. I proto je dobře, že jsme se přihlásili do Tipsport ligy. Škoda si nezahrát s ligovými soupeři.

Jak budete stíhat manažerskou a trenérskou práci?
Proto jsem si vzal k sobě tři přímé asistenty. Kromě Somberga s Červenkou také Honzu Jelínka, který je specialistou na rozvoj síly a kondici.

Už jste jim rozdělil kompetence?
Určité věci mám v hlavě, vím, co kdo umí. Nevylučuji, že některé tréninky povedou samostatně.

Jaké máte nejbližší úkoly?
Tento týden se sejdeme, rozdělíme mužstvo na tři části a postupně se všichni vystřídají na testech v Olomouci. Testy jsou důležité, protože ne všichni jsou srovnáni na stejné lajně. Hráči dostanou individuální tréninkové plány. Budeme se také bavit, aby pochopili, co po nich budeme chtít.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze