Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín podzim nezvládl. Bude bojovat

Pavel Hoftych - Nový zlínský trenér Pavel Hoftych.

7 2006
Zlín - Až zlepšenými výsledky v samém závěru dokázali zlínští fotbalisté napravit dojem z podzimní části sezony. Přesto stráví zimní přestávku na čtrnáctém místě a i s posílením týmu je na jaře čekají velké starosti se záchranou. Co zlínský podzim vystihuje?

Zlepšení přinesl Hoftych

Pod koučem Petrem Uličnýmse týmu nedařilo, když se utrápených fotbalistů po čtrnácti kolech ujal trenér Pavel Hoftych, změna byla rychlá. Tři zápasy, čtyři body.

"Mohlo jich být devět, ale jsem spokojený. Nepropadli jsme se níž, ale malinko jsme pozici vylepšili. Tak nějak jsem si to při příchodu představoval," přiznal debutant na ligové lavičce.

Jeho úvod byl malinko kostrbatý. Tým na úvod prohrál 0:3 v Olomouci. "Kdyby to byl herní výpadek, tak by mě překvapil. Ale hráči se snažili, předvedli i dobré fotbalové věci. Jestli prohrajeme 0:1 nebo 0:3, to mi bylo vesměs jedno," podotkl.

Bod od sestupu

Před patnáctou Příbramí má Zlín nejtěsnější možný náskok. Poslední Slovácko na něj ztrácí pět bodů.

"Není to dobrá situace, před sezonou s ní asi nikdo nepočítal. Je pozitivní, že zatímco v jiných sezonách už bychom byli vzadu sami, letos máme pod sebou další dvě mužstva. Posledními třemi zápasy jsme se vrátili do hry," řekl kouč Hoftych. "Ideální to není, ale máme vše ve vlastních rukou. Nemusíme nic dotahovat."

Doma v. venku

Pavel Hoftych byl před letním odchodem do sousedního Slovácka dlouhá léta ve Zlíně asistentem. To, že tým čeká na venkovní vítězství už 31 zápasů a na podzim si přivezl ze hřišť soupeřů jen tři remízy, ho proto nepřekvapí.

"Venkovní zápasy nejsou problémem jen této sezony. Stejné to bylo, už když jsem byl asistentem za Hapala, Paličky nebo Blahy. Vydolovali jsme nanejvýš remízu a góly jsme nestříleli," nahlíží kouč do nedávné historie.

Co týmu chybí? "Máme sice rychlé hráče, ale nemají takovou kvalitu, aby soupeři nejen utekli, ale také kvalitně zakončili. Venku nejsme schopní soupeře překvapit," domníval se Hoftych. Tristní domácí bilanci tří výher, dvou remíz a hned pěti porážek ale nezažil ani nový kouč.

O vlastní stadion se tým v minulosti vždy mohl opřít. "To je důvod současného postavení mužstva. Doma tým nebyl dostatečně agresivní," řekl Hoftych.

Návštěvnost stále klesá

Divácký průměr na domácí zápasy Zlína už je pouhých 2210 fanoušků, v lize je zdaleka nejnižší. Kouč Hoftych slibuje, že se pustí do boje za návrat fanouška na zlínský fotbal.

"Je to pro mě výzva. Ve Zlíně sice nikdy nebude na fotbale deset tisíc lidí, ale aspoň přes tři tisíce lidí by měly přijít. Pod mým vedením si může být divák jistý, že každý zápas mužstvo odjezdí na sto procent," slíbil Hoftych.

A sám zkusí lepšit i komorní atmosféru, která utkání ve Zlíně tradičně provází. "Budu se chtít sehát s klukama z kotle a pomoct jim. Své rezervy má i stadion, určitě se dá líp vybavit."

Chybí tahák pro diváky

"Zkusím divákům nabídnout i kvalitní fotbalové jméno, které je zaujme a strhne i ostatní hráče," přidal Pavel Hoftych další lék na zlínskou bolístku.

Posílit potřebuje hlavně útočná fáze. Zatímco obrana je se 21 inkasovanými brankami sedmá nejpevnější, míň než jedenáct gólů nikdo nevstřelil.

"Do mužstva potřebuju přivést rychlé fotbalisty, kteří provedou překvapivý přechod z obrany do útoku. Tři až čtyři hráče," nastínil Hoftych.

Hovoří se o zájmu o záložníka Vozábala a útočníka Ivanu, dvojice ze Slovácka, a libereckého Ančice. Bez posílení by byla snaha Zlína o záchranu nejspíš předem ztracená.

Prezident klubu: Stadion bude plný, když budeme pátí 
Z l í n - Připouští sice, že letní posílení týmu nebylo dostatečné, přesto za něj prezident zlínského fotbalového klubu Zdeněk Červenka necítí zodpovědnost. "Trenér mi řekl, že posily nepotřebuje, tím to pro mě bylo vyřešené. Spekulace, jestli jsme měli nebo neměli posílit, už jsou pak zbytečné," prohlásil Červenka, který podzimní čtrnácté místo svého týmu hodnotí jako jednoznačný neúspěch.

Očekával jste, že k tomu může dojít?
Ve fotbale i v životě se může stát cokoliv. Na všechno musíte být připravení. Ale upřímně, neočekával. Trenér s celým realizačním týmem nás ubezpečovali, že tým je dost silný na to, aby byl uprostřed tabulky.

Co můžete jako prezident a majitel klubu udělat pro jeho záchranu v lize v zimní přestávce?
Za složení kádru má zodpovědnost realizační tým, ten musí přijít s představou, jak potřebuje posílit, aby situaci zvládli. Pak je na mně, jestli to dokážu finančně pokrýt. Klub si ekonomicky stojí dobře, posílení jsme proto schopni uskutečnit. Ale hráče si musí sehnat sami.

Chystáte pod dojmem nevydařeného podzimu změnu přestupové politiky?
Určitě nedojde k rozšíření kádru. Máme spoustu kvalitních odchovanců, kteří by měli dostat příležitost. Uvažovat můžeme jen nad zkvalitněním kádru.

Agentura ČTK vás ve svých hodnoceních označuje jako klub s nejmenším přínosem. Ambice podle ní nemáte už několik let. Kromě výsledků kritici upozorňují na slaboučkou domácí návštěvnost a tým bez hvězd. Vnímáte to?
Že nejsme zajímaví? Ano, nejsou kolem nás žádné aféry, mediální kauzy a podobně. Ale takto zajímaví rozhodně být nechceme. To tvrzení je pro mě nepochopitelné.

Je ovšem fakt, že máte zdaleka nejnižší diváckou návštěvnost, která navíc každým rokem klesá.
Na tom se ale podílí naše výkonnost v lize a také konkurence hokeje. Čtrnáctým místem diváky nepřitáhneme.

Nepodceňujete marketing, práci s fanoušky?
Podívejte se na Slovácko, v lize je poslední, marketing rozhodně nemá lepší a návštěvnost má docela jinou. Myslím, že tady nezáleží ani tak na fotbale, jako na regionu. Ten náš je spíš zaměřený na hokej. S tím se nedá nic dělat.

Ani nezkusíte o diváky zabojovat?
To můžeme, ale nenapadá mě jak. Není to má záležitost. Na to jsou v klubu lidé. Ale nemyslím si, že by se to rapidním způsobem zlepšilo. Když budeme hrát do pátého místa, bude stadion plný.

Lukáš Opiela je velkým objevem podzimní části sezony. Zajímají se o něj zahraniční kluby. Potěšilo vás to?
Každý zájem mě potěší, to je jasné. Lukáš k nám přišel jako nadějný hráč a změnil se v klíčového. Jsem rád, že se v něm trenéři nespletli. Navíc z obchodního hlediska je to velmi zajímavé. Přišel velmi levně a kdyby odešel, určitě bychom na něm vydělali. Tak to má fungovat.

Postavíte na něm boj o záchranu nebo jej prodáte a nakoupíte místo něj někoho jiného?
Kdyby ČTK vydala zprávu, které kluby dluží a které ne, byli bychom nejspíš my na vrcholu a ostatní vespodu. Jsme stabilizovaný klub. Peníze z jeho prodeje by nešly na nákup hráčů. Prostředky k posílení týmu v klubu máme už teď.

A budete jej teda chtít prodat?
Nejdřív musíme mít jistotu, že za něj budeme mít adekvátní náhradu.

Na jakou částku si jej ceníte?
Kdyby byla nabídka v hodnotě patnácti, dvaceti milionů, určitě bychom k jednáním přistoupili.

Tři kola před koncem podzimu jste změnili trenéra. V čem je Pavel Hoftych lepší než Petr Uličný?
Možná v tom, že zdejší prostředí líp zná. Sám se kloním spíš k mladším trenérům.

Máte obavu ze sestupu nebo věříte v záchranu?
To jsou dvě rozdílné věci. Jsem člověk, který je v životě připravený na všechno. I když bymi to neudělalo radost, stávají se i horší věci. Je to jen fotbal. Ale jestli věřím? Nejen, že věřím. Jsem přesvědčený, že se zachráníme.

Zářícího záložníka Opielu si vyhlédl norský Lilleström
Z l ín - Při tréninku sice zlínský fotbalový záložník Lukáš Opiela nad svými spoluhráči vyniká, pak ale bez odmlouvání sbírá po stadionu zatoulané míče. Ve dvaceti letech se stal velkým objevem letošní sezony, není proto divu, že se o něj uchází evropské kluby, nejvíc čtvrtý tým norské ligy z Lillestromu. "Takový zájem potěší, ale všechno zatím řeší můj manažer. Je to na dobré cestě," řekl malý, ale o to šikovnější hráč, který do Zlína před rokem a půl přestoupil ze slovenského Humenného.

Mluví se o vás jako o objevu zlínského podzimu, co na to říkáte?
Minulý rok jsem bral jako adaptační a trenérovi jsem říkal, že letos to bude určitě lepší. Nakonec se to splnilo, i když až na konci podzimu.

Překvapilo vás, že jste nedostal víc příležitostí?
Popravdě řečeno ano, už jsem s místem v sestavě ani nepočítal. Pak jsem měl rozhovor s trenérem Uličným a on mi řekl, že dá všem hráčům stejnou startovací pozici. Když mi pak dal příležitost v pohárovém zápase, snažil jsem se hrát co nejlépe, a v sestavě už jsem se udržel.

Tým má po podzimu velké starosti se záchranou. Co hře chybí?
Byli jsme málo aktivní směrem dopředu, málo jsme zakončovali. V některých momentech jsme se báli. Na konci podzimu bylo vidět, že změna stylu a systém čtyři, čtyři, dva nám víc vyhovuje. Dali jsme doma tři góly, což se ve Zlíně už dlouho nestalo.

Věříte v záchranu?
Stoprocentně. Čeká nás na jaře těžká práce, ale jsem o záchraně zcela přesvědčený. Vlastně, jaro jsme nezačali špatně, ze dvou zápasů jsme získali čtyři body.

Budete u boje o záchranu i vy?
To je otázka na mého manažera. Zatím jsem tady, normálně trénuju a uvidíme, co bude dál.

Chcete přestoupit, nebo zůstat?
Pokud přijde nabídka z klubu s dobrým zázemím, bude o mě stát jeho trenér, dokážu si přestup představit. Ale nepatřím mezi ty, kteří rádi vysedávají na lavičce.

Některé noviny mluví o zájmu norské Valarengy Oslo. Je to pravda?
Je to Lilleström, ne Valarenga. Uvidíme, jak se vše vyvine. Kluby už spolu i jednaly, ale je příliš brzo. Podle manažera je to zatím na dobré cestě, výsledek můžu vědět do týdne.

Jak se vám daří ve slovenská reprezentaci?
Zatím jsem kapitánem ve výběru do dvaceti let. Příští rok mě čeká přechod do jednadvacítky, věřím, že jí pomůžu konečně se dostat na mistrovství Evropy, jak se to povedlo českému týmu.

Liga už skončila. Kam vyrazíte na dovolenou?
Za sluncem jsem byl v létě, teď bych radši na hory. Lyžuju od tří let. Ale uvidím, jestli na to vůbec budu mít čas. Kolem mého jména je teď rušno.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

PROGRAM MS ve fotbale v Rusku (14. června - 15. července 2018)

LOS MISTROVSTVÍ SVĚTA. V pátek 1. prosince se účastníci šampionátu dozví...

Fotbalové mistrovství světa vyhrála Francie. Druhý triumf v historii si zajistila finálovým skalpem...

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Westendorf (Od našeho zpravodaje) Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká...

Další z rubriky

Fotbal miluju. Z Olomouce se chce Pilař odrazit zpátky na vrchol

Gólová radost Václava Pilaře v zápase s Olomoucí.

O co má křehčí zdraví, o to je pevnější jeho vůle. Fotbalista Václav Pilař myslí i na návrat do...

Liberec uzavřel přípravu remízou se Slaskem, Příbram s Werderem

Radim Breite z Liberce (vpravo) a Mateusz Cholewiak z Wroclavi během...

Liberečtí fotbalisté remizovali v generálce na start nové sezony s polským Slaskem Wroclaw 1:1. Za...

V zápasech máme hluchá místa, postěžoval si po další prohře Hapal

Sparťanský trenér Pavel Hapal během zápasu v Teplicích.

Fotbalisté Sparty Praha v letní přípravě vyhráli jen dvě ze sedmi utkání a v dnešní generálce na...Najdete na iDNES.cz