Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatý bod: Češi míří na Euro

13 2006
Dublin - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Z irské kopřivy může vykvést krásná růže v podobě postupu na evropský šampionát. Hodně fanoušků pálí středeční výkon fotbalistů při remíze 1:1 v Dublinu v boji o Euro 2008, přesto to může být skvělý bod. "Vzhledem k průběhu a vývoji kvalifikace je to jedna z mála cenných remíz," tvrdí kouč Karel Brückner.

Česko stojí ve třetině kvalifikace, z celkem dvanácti zápasů má za sebou čtyři. Přesto už teď lze konstatovat: pokud tým fatálně nezkolabuje, postoupí společně s Německem.

Není to příjemné zjištění?

Rosický: Tým má charakter

Přitom kdekdo před startem kvalifikace odhadoval, že po neúspěšném mistrovství světa přijde pád. A že může mužstvo ztratit Euro. Kdyby se to však mělo nyní naplnit, byl by to téměř šok a trpké zklamání.

Jde o důkaz, že reprezentace je přes nedávné pochyby nadále schopna velkých věcí. A že se stále drží v evropské špičce.

Nic na tom nemění fakt, že v Irsku se tým dostal do kleští soupeře. "Ale ani když jsme dostali gól a prohrávali, nezlomilo nás to," líčil kapitán Tomáš Rosický. "Svědčí to o tom, že tým žije a má charakter."

Fotbalový podzim

Největší hvězda: Tomáš Rosický Jednoznačný lídr mužstva na hřišti i mimo něj. Šestadvacetiletý záložník byl zvolen kapitánem a vzal na sebe zodpovědnost za výsledky týmu. Je tahounem, hraje ve vrcholné formě.

Největší jistota: Petr Čech
V každém zápase zabránil nejméně jednomu gólu, mužstvo jednoznačně podržel. Za bezbrankového stavu vychytal sóla Bellamyho z Walesu a Douglase z Irska, na konci první půle na Slovensku se vytáhl proti hlavičce Valachoviče. Nedovolil tak soupeři snížit na nebezpečných 1:2.

Nejlepší výkon: Libor Sionko
Slovenští "Abelové" našli českého "Kaina": bratrovražednou bitvu v Bratislavě rozhodl Sionko nevídaným způsobem. Do té doby v reprezentaci nevýrazný záložník dal dva góly a na třetí přihrál. Podal výkon světových hvězd.

Nejlepší střelec: Jan Koller
A kdo jiný? Útočný kolos udeřil na podzim čtyřikrát, nejvíc se třpytí jeho středeční gól na 1:1 v Irsku.

Největší zklamání: Jiří Štajner
V obou zápasech, v nichž dostal na podzim šanci, působil ve srovnání se spoluhráči jako líný kapr mezi hejnem štik. Nevyzpytatelný muž by se musel hodně zvednout, aby se ho nominace opět týkala.

Největší záhada: Milan Baroš
Baroš dnes a Baroš před dvěma lety, to jsou dva jiní fotbalisté. Z nelítostného zabijáka je tápající chlapík. Útočník má nyní čas na to, aby našel ztracenou formu.

Navíc se zdá, že Irsko bude v domácím prostředí pro všechny složité porazit. A Češi si ho remízou udrželi na distanc. "Bod z Dublinu je výborný," myslí si internacionál Ladislav Vízek.

Ve spoustě zápasů, které zbývají, se teoreticky může stát cokoliv. V praxi může k postupu klidně stačit, aby Češi zvítězili ve většině zápasů doma a neztratili všechny body na Kypru a ve Walesu. To není nesplnitelný úkol.

Brückner už udělal sympatičtější tahy než ten z Irska, kdy střídáním v závěru rezignoval na výhru a hlídal remízu. Z hlediska postupových počtů to však od něj byl účelový pragmatismus, jenž se může vyplatit.

V zápase šlo hrát atraktivněji. Bylo by to však zároveň podstatně riskantnější. "Nikdy od začátku nehrajeme na remízu. Ale postupem času, když Irové stupňovali tlak, už musíte hlídat bodík," tvrdil Brückner. "Věděl jsem, že to může být zlatý bod."

Kouč se po zápase ocitl pod ostrou kritikou fanoušků. Většina diskutujících na serveru iDNES byla rozezlena podle nich téměř bídným a zbabělým projevem.

S jejich výhradami lze částečně souhlasit. Některé připouští i trenér. Baroš je po zranění a divokém létu odvarem někdejšího dravce. Rosický byl v Irsku při útočných výpadech kvůli defenzivní taktice příliš osamocený. Plašil se nezdá konstruktivní, přesto na něm Brückner lpí. A stoper Rozehnal ztrácí pod tlakem eleganci a hlavně přehled.

Ve výtkách by se dalo pokračovat. Vzdor nim má tým sílu a tvář. Zvlášť ve srovnání s konkurenty ve skupině: vyjma Němců jsou na tom všichni evidentně hůř. Kritika veřejnosti svědčí také o tom, jak opět rostou nároky na tým.

Kdo by se před podzimním startem kvalifikace bouřil proti 10 bodům z dvanácti možných? Po světovém šampionátu bylo slyšet katastrofické vize. Právě na letošním turnaji v Německu chtěl Brückner "dublinskou" taktikou vyválčit bod s Ghanou. Kdyby se mu to povedlo, tým by postoupil ze skupiny.

Stejným způsobem lze hledět na remízu z Irska.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze