Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlá sezona druholigového Hradce směřuje k postupu

Hradec Králové - Sparta B: uniká domácí Martin Kasálek (vlevo) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

8 2009
Přestože 2. fotbalová liga o víkendu skončila, Hradec Králové její nejdramatičtější vyústění teprve prožívá. Odbývá se ale už mimo hřiště, na kterých si hradecký fotbal v sobotu skončené sezoně příliš radosti neužil.

Prohra v Karviné 1:2 definitivně stvrdila 13. místo v tabulce, jen dvě příčky od sestupu, což je nejhorší umístění týmu od pět let starého pádu z nejvyšší soutěže.

Přesto zítra může hradecký klub dostat signál, aby se už nyní ucházel o návrat mezi českou elitu. Pokud ho dostane, má velkou šanci uspět. Na úkor Čáslavi, která sice v tabulce skončila druhá a získala právo postoupit, ale kvůli nevyhovujícímu stadionu a financím se do nejvyšší soutěže nehrne.

Hradecký klub už dal v minulých dnech jasně najevo, že by od ní licenci koupil. Zda však svoji nabídku vyřkne oficiálně, rozhodne zítřejší jednání rady města. Vzhledem k tomu, že klub jemajetkem města, jejích jedenáct členů tvoří valnou hromadu klubu.

"Představenstvo klubu schválilo, že klub se bude snažit licenci od Čáslavi získat. Budeme radní informovat o momentálním stavu jednání a co by odkup licence znamenal.

Město jako vlastník se k tomu musí vyjádřit," uvedl generální ředitel hradeckého klubu a zároveň předseda jeho představenstva Richard Jukl.

K radním tak nejpozději dnes doputuje návrh, co by klub v případě koupě prvoligové licence potřeboval. Budou to hlavně nezbytné úpravy Vše sportovního stadionu a navýšení ročního příspěvku zhruba 17 milionů korun, který klub z městského rozpočtu dostává. "Nárůst by nebyl nijak výrazný," řekl Jukl.

Úprava nevyhovujícího stadionu by se týkala především zvýšení počtu krytých sedaček pro diváky, těch je na nejvyšší soutěž potřeba 4 500. O úpravách klub vážně uvažuje i v případě, že zůstane ve 2. lize, plánuje totiž instalovat montované tribuny, které by diváky posunuly blíž k hřišti. Zda zvolí toto či jiné řešení, není jisté.

I když sedačky zajistí, zdaleka nemusí být ještě spokojeno. Stadiony pro nejvyšší soutěž totiž od příští sezony musí mít vyhřívaný trávník, který v Hradci Králové určitě nebude.

"Stejně na tom ale jsou i další čtyři prvoligové kluby, které budou žádat o výjimku. Bude záležet na tom, zda ji svaz udělí," vysvětluje Jukl, "pokud ne, tím pro nás vše končí."

Tím však výčet nebezpečí, že se Hradci jeho snaha nezdaří, nekončí. Nesmí ji zmařit samotná Čáslav, jejíž vedení jednak ještě stoprocentně neřeklo, že do ligy nepůjde, jednak se o stejnou možnost zajímá Slovácko. "Mohou se domluvit a my zůstaneme mimo," připouští Jukl.

Čáslav chce na svém sportovním úspěchu samozřejmě vydělat. Informace hovořily o dvaceti milionech korun, ale i Hradec tvrdí, že je to výrazně méně. "Navíc my peníze na licenci máme v klubu, od města je nepotřebujeme," tvrdí Jukl.

Koupit ligu? Proč ne, jinak to udělá někdo jiný


Před dvěma lety sestavil londýnský Quuens Park Rangers výborný tým a před sezonou nahlas prohlásil, že hodlá rychle postoupit do nejvyšší soutěže.


Analýza Je bohatý, do týmu investoval hodně peněz, ale stále tam ještě není. Proto kdyby měl možnost, možná by neváhal a místo ve vytoužené Premier League by si koupil.

Hradec Králové - Most: hostující Jaroslav Frmoch (vlevo) vs. Ján Němček


Není však od koho, každý, kdo v Anglii vyhraje na hřišti, do vyšší soutěže jde. A prodat ho někomu, kdo skončil v tabulce někde dole? Hledání takového případu v prestižních evropských ligách je marné.


Přesto mě snaha Hradce udělat podobný krok, jenž se ve fotbalově obdivovaných zemích nestává a v českých naštěstí jen zřídka, nijak nepohoršuje.


Není totiž vinou jeho vedení, že se ze 13. místa 2. ligy může rázem ocitnout v první, český fotbal totiž něco podobného legislativně dovoluje. Navíc k tomu kvůli ekonomické situaci klubů a fotbalu jako celku může dojít. A letos s velkou pravděpodobností dojde. Když to nebude v Hradci Králové, bude to někde jinde.


Pro český fotbal to není právě dobrá zpráva. Ale v zemi, kde nejvyšší soutěž mohou hrát kluby bez vlastního stadionu na vypůjčeném, a třeba imimo své sídlo, bez dlouholeté tradice a bez generacemi vypěstované přízně fanoušků, v zemi, kde profesionální soutěže ve velkém zaplevelily rezervy prvoligových mužstev, na jejichž zápasy už vůbec nikdo nechodil a nechodí, je zpráva o snaze Hradce určitě tou výrazně lepší.


Pokud totiž půjde do 1. ligy Hradec, nejvyšší soutěž se dostane do místa, kde pro ni jsou podmínky. I naděje, že půjde o dlouhodobější záležitost, což v případě Čáslavi říci nelze. Vesnické experimenty Blšan, Drnovic či Lázní Bohdanče už totiž předvedly, že tudy cesta nevede.


Hradec na tom nyní s fanoušky není omoc lépe. Na fotbalově ošklivý stadion, jenž v této podobě určitě nebude chloubou soutěže, jich chodí málo a navíc je případný diplomatický úspěch připraví o skvělý pocit postupu vybojovaného, který fanoušky stmelí a přirozenou cestou přivede do hlediště zpět.

Letošní výsledky také nenasvědčují, že nynější kádr týmu je schopný v 1. lize obstát, a vedení klubu bude muset čelit nedůvěře, protože 13. místo ve 2. lize není právě nejpřesvědčivější poukázkou pro vstup do první.


Klub se tak nyní sune do rizika, kdy nebude lehké svodům odolat. Jde do něj s vizí, že svojí snahou zvedá svou hodnotu, že pro nejvyšší soutěž snáze sežene peníze a kvalitnější hráče a že už brzy bude mít vyhovující stadion, na kterém se bude nejvyšší soutěž trvale hrát před slušně zaplněným hledištěm. Avšak také s vědomím, že na to bude potřebovat veřejné peníze. Ty už do klubu ale putují i dnes, a to na soutěž, o kterou zájem moc není.

Tak co je vlastně lepší?


První fotbalová liga a Čáslav? Prý padesát na padesát


První liga ano? První liga ne? V Čáslavi se horečnatě řeší, zda tým bude působit v nejvyšší fotbalové soutěži. Na hřišti si postup vybojoval a výborné výsledky potvrdil i v posledním kole. Čáslav porazila Třinec 2:1 a za celou sezonu doma jako jediná neprohrála. V konečné tabulce druhé ligy skončila druhá.

Most - Čáslav
"Stále to vidím padesát na padesát," řekl po sobotním utkání ekonomický ředitel klubu Jaromír Strnad.

"Hrajeme fotbal pro diváky, a proto nechceme působit v žádném azylu mimo naše město. To si neumím představit." Jenže právě v tom je hlavní problém.


Čáslavský stadion nesplňuje v mnoha bodech svazová kritéria pro první ligu. Na splnění požadavků by klub potřeboval zhruba dvacet milionů korun.


"Pečlivě zvažujeme, zda jsme schopní v nějakém časovém horizontu takové finance zajistit," řekl prezident klubu Milan Urban. "Na sportovní činnost v první lize už se nám rýsuje zajímavý partner." Pokud Čáslav couvne, prodá zřejmě práva na start v první lize Hradci Králové, Slovácku či Jihlavě.


Tohle však hráči v sobotu skutečně neřešili. V hloučku skákali před zpívající hlavní tribunou, užívali si oslavy krásného úspěchu.


"Rozlučka se nám podařila," ulevil si kouč Miroslav Koubek, který odchází do ostravského Baníku.

Třinec přitom vedl, když Lisický zůstal po centru na zadní tyči nehlídaný.


Vyrovnání zařídil z pokutového kopu Dian. "Kopal jsem tři penalty ve třech zápasech za sebou. To nepamatuju," usmíval se Michal Dian.


V poslední minutě první půle pak rozhodl střetnutí Kocourek a diváci si mohli pivo a klobásu zdarma náležitě vychutnat. Na jakou soutěž
přijdou v srpnu?

(prp)
Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze