Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žižkovští zamířili do asijské stepi

26 2003
Praha - Evropské fotbalové poháry? To jsou také exotické výpravy přes polovinu zeměkoule. A zřejmě na nejobtížnější cestu za pohárovým soupeřem v klubové historii se vydali fotbalisté Viktorie Žižkov. Do asijské stepi se letí přes čtyři tisíce kilometrů, přes pět časových pásem. S nepříjemným očekáváním vyráželi k odvetě předkola Poháru UEFA především Klimpl a Oravec.

Dva slovenští reprezentanti byli minulou středu s národním mužstvem v New Yorku a teď zamířili do kazašské Astany. V jednom týdnu přes půl zeměkoule!

„Dva dny jsem prospal,“ přiznal obránce Maroš Klimpl. Procitl, ale jen na chvilku, při sobotním ligovém utkání s Ostravou. „Únava byla znát,“ připustil.

Žižkovští absolvují komplikovanou cestu. Než se na ni vydali, bedlivě naslouchali radám klubového lékaře, jak přežít bez újmy...

V pondělí ráno odletěli linkou do Moskvy. Přistáli na letišti Šeremetěvo, ale po půlnoci odlétali dál z Děmiděvova, které leží na opačné straně města. „Odpočali jsme si a povečeřeli v Českém domě v centru,“ řekl trenér Vítězslav Lavička. Stihl tam provést i taktickou poradu.

V šestnáctičlenném kádru nahradil mladík Görner nemocného Janouška, kterého postihly střevní potíže, a ztratil přes víkend čtyři kila.

Do cíle putování, kde je pětihodinový časový posun, dorazili v úterý v půl sedmé ráno tamějšího času. Zpět se vracejí ve čtvrtek po zápase. Celý den stráví v Moskvě, kde si dají i regenerační trénink. V Praze přistanou proti proudu času těsně před půlnocí. Ligu ve Zlíně si naštěstí odložili až na pondělí.

Proč tak složitá cesta? „Se speciálem by nás to vyšlo na dva a půl milionu korun. Linkou na polovic,“ vysvětluje snadné kupecké počty sportovní ředitel klubu Ivan Horník.

„Nevíme, co nás čeká,“ krčí rameny záložník Jiří Sabou, který cestuje nejdál v životě. „Nic nepodceňujeme, ale čtyři góly dostat nemůžeme. To by byla ohromná ostuda. Chceme vyhrát a přispět do klubového koeficientu zemí.“ První utkání na Žižkově domácí vyhráli 3:0.

 
Trenér Lavička už před časem jako pozorovatel Sparty zamířil do Nižného Novgorodu. Do Kazachstánu však letěl poprvé. „Soupeře jsme sledovali už jen zprostředkovaně, z internetu. Ale chceme si spravit chuť po nevydařené lize," připomněl kouč sobotní domácí prohru s Ostravou.

Astanu, bývalý Celinograd a Akmolu, najdete na mapě uprostřed asijské stepi. Hlavním městem postsovětského Kazachstánu se stala až v roce 1997 z nařízení prezidenta Nazarbajeva. Dřívější metropole Alma-Ata totiž leží v seismické zóně.

Astana má 300 tisíc obyvatel, stadion pro 15 000 diváků bude plný. „Není to žádná divočina,“ mírní nejistoty prezident žižkovského klubu Luděk Vinš, jehož tam už zavedly obchody.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze