Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žižkovský klubový lékař? Málem nežádoucí osoba

3 2002
Glagow - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Drobný déšť bubnuje na střechu majestátního monstra, jehož obří oči svítí do tmy. Fotbalový chrám, stadion Ibrox v Glasgow, navštívili s úctou poutníci z Čech, hráči Viktorie Žižkov. "Kluci, zvykejte si," volá trenér Vítězslav Lavička na své svěřence. Převlékal se ve stejné kabině jako před jedenácti lety, kdy tu jako hráč Sparty domácí Rangers vyřadil z Ligy mistrů. "Jen mám jiné místo, trenéři sedí za rohem," usměje se.

Hráči nacvičují střelbu, standardní situace, do tempa se dostávají hrou na tři dotyky na polovině hřiště. Na té druhé se mazlí s míčem manažer Ivan Horník. Sako a kravatu vyměnil za kopačky. "To jsem si nemohl nechat ujít," říká a rozhlíží se po tribunách, na něž na druhý den usedne skoro padesát tisíc rozohněných Skotů.

Svůj klub milují. Důkaz? Před čtyřmi lety vedení nabídlo, že na jasně červené cihly obvodové zdi jedné z tribun Ibrox Parku nechá vyrýt jména fanoušků. Pár centimetrů čtverečních plochy stálo 35 liber. Během dne byla všechna místa vyprodaná.

Trénink s nezvykle tvrdými míči Mitre sleduje devět domácích "trávníkářů", kteří uznalým zamručením kvitují každou povedenou akci nebo ránu. U brankáře Pavla Kučery, který v Praze vychytal slovutné střelce Rangers, vytrvale asistuje televizní kamera.

Za hodinu a čtvrt seznamovací večírek na Ibroxu končí. Kennedy Chihuri poskytuje rozhovory v angličtině místním televizím a jediná žena v hledišti, blonďatá přítelkyně Antonína Mlejnského, rozdá kapesní fotoaparáty. Hráči i členové realizačního týmu si pořizují památeční snímky.

"To je sváteční chvíle, vždyť to vidíte," jako by se omlouvá Jiří Sabou. "Hlavně abychom tu neudělali ostudu," přeje si a mizí v šatně.

Po náročném dni, vyplněném složitým cestování, si žižkovští konečně vydechnou. Po cestě z Prahy čekali hodinu na přestup v Amsterdamu a mladičký obránce Martin Chvátal se vyznával ze svého prvního letu v životě. "Když se to zvedlo, připadal jsem se jako na horské dráze."

Když se stroj odlepil od ranveje v Amsterdamu a nabral směr Glasgow, všimli si žižkovští nápadného muže, sedícího několik řad před nimi. Byl to Dick Advocaat, ředitel Rangers, který ale uvažuje, že se funkce vzdá kvůli vytížení u nizozemské reprezentace.

Výprava se po příletu ubytovala v Langpanku, na glasgowském předměstí. Útulný hotel se tyčí na kopci, obklopen golfovým hřištěm, odkud je nádherný výhled na mořský záliv.

Jeden pokoj, zamluvený českou výpravou, zůstal pár hodin prázdný. Lékaře týmu Daniela Horáčka zadrželi na glasgowském letišti imigrační úředníci a dlouho jej prověřovali. Před časem vyhostili ze země Čecha podobného jména a mysleli si, že jde o tutéž nežádoucí osobu. Lékař pak dorazil za mužstvem se zpožděním.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze