Žižkov už další šanci ztratit nechce

24 2003
Praha - Loni v posledním ligovém kole ztratili titul. Něco podobného může potkat fotbalisty Viktorie Žižkov i letos. Dvě kola před koncem soutěže mají na třetím místě tříbodový náskok na čtvrtý Liberec. Oba týmy na dálku bojují o jediné volné místo v předkole Poháru UEFA. Žižkov má lepší vzájemné zápasy, doma vyhrál 4:0, venku remizoval 0:0, tříbodový náskok už nechce pustit. "Ztratit takovou šanci, to už bych asi nerozdýchal," prohlásil záložník Jiří Sabou.Zápas Slavia - Žižkov budeme sledovat minutu po minutě

V zádech však má Žižkov silného soupeře, který se po loňském titulu nechce spokojit se čtvrtým místem.

Zatímco Liberec v srpnu bojoval o postup do základní skupiny milionářské soutěže s AC Milán, dnešním finalistou Ligy mistrů, teď musí spoléhat na pomoc Slavie a Ostravy, s níž hraje Žižkov v posledním kole. Sám ale musí vyhrávat.

Výchozí pozici má jasně lepší Žižkov. K jistotě, aniž by se ohlížel na Liberec, mužstvu stačí jednou v posledních kolech vyhrát.

Vyhráno ale Žižkov zdaleka nemá. Stačí si vzpomenout na loňský výbuch v závěrečných minutách utkání na Slavii. Běžela 85. minuta, centr z pravé strany míří na osamoceného útočníka Kuku, který rozhodl ligovou zápletku.

Přes prohru na Bohemians přebíral pohár mistra Liberec.
Žižkovu, kterému díky tomuto průběhu stačila na Slavii remíza, zbyly jen prázdné ruce a třetí místo. Před něj se dostala ještě Sparta.

I dnes je při vzpomínce na nešťastný zápas hráčům smutno, i když kapitán Aleš Pikl ujišťuje: "Je to za námi. Nikdo na tréninku se k tomu nešťastnému zápasu nevrací."

Po roce nastává podobná situace, s tím rozdílem, že je předposlední kolo. Jinak z pohledu Žižkovských vše zůstává. Hraje se na Strahově se Slavií, které jako loni o nic nejde. Nestraší hráče Kukův gól ještě dnes? "Určitě ne, každý zápas je jiný. I když osobně si na to občas vzpomenu," přiznává Pikl.

Slavia má druhé místo jisté, nemůže skončit lépe ani hůře. "To je pro nás nevýhoda," myslí si Pikl. "Slavia bude hrát uvolněně a určitě se bude chtít důstojně rozloučit s domácím publikem."

Čísla dávají Piklovi za pravdu. V domácím prostředí je Slavia jak rozjetá mašina. Své soupeře jednoznačně válcuje. Ze čtrnácti zápasů doma neprohrála, dvakrát remizovala, a to vše při skóre 42:7. Naposledy doma sedmi góly rozstřílela Ostravu.

O třetím místě se může rozhodnout už dnes. "Možné je všechno," říká Pikl s nadějí, že Žižkov dnešní noc proslaví.