Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žižkov ještě bojuje o nedělní dopoledne

27 2000
P r a h a - Viktoria Žižkov se nehodlá smířit s tím, že jí Českomoravský fotbalový svaz zrušil tradiční termín ligových zápasů, jímž bylo nedělní dopoledne. Sportovní ředitel Ivan Horník oznámil, že má písemnou podporu nadpoloviční většiny ligových klubů a že ani sponzorům Gambrinus ligy by výjimka pro Žižkov nevadila. Uvnitř článku najdete také předligové vizitky Jablonce, Drnovic, Českých Budějovic, Synotu, Teplic, Brna, Slavie, Sparty, Plzně, Olomouce a Příbrami. Kompletní program podzimní části fotbalové ligy najdete zde.

"Generální sekretář fotbalového svazu Macela nám slíbil, že když budeme mít souhlas více než poloviny klubů, bude naší žádosti vyhověno," prohlásil Horník, mával faxovými zprávami a dovolával se zdravého rozumu, který by měl v zájmu diváka zabránit termínové kolizi zápasů Viktorie s dalšími pražskými kluby.

"Vždy, když jsme museli hrát odpoledne, byla návštěva výrazně nižší," dodal předseda klubu Jiří Steinbroch. Podle Luďka Macely je však nutné, aby s výjimkou pro Žižkov souhlasily především ty kluby, které rovněž žádaly o dopolední zápasy, tedy Blšany a Drnovice. A blšanská odpověď zní, že sice souhlasí, ale jen pokud budou mít stejnou možnost.

"Žižkov by nám vzhledem k pražské specifice nevadil, jeden klub by před obědem hrát mohl, ale rozhodně nechceme fotbalovou ligu degradovat na dopolední záležitost," řekl předseda marketinkové společnosti STES Jaroslav Vacek. Potvrdil, že na Žižkově se bude moci hrát dopoledne jen v případě, že se Blšany a Drnovice této možnosti vzdají. Viktoria začíná v neděli v Liberci, takže rozhodnutí o jejích domácích zápasech může padnout až během příštího týdne.

Další témata byla ve stínu "termínové války", přestože například velkorysá rekonstrukce stadiónu by si zasloužila přinejmenším stejný prostor. Předseda Steinbroch potvrdil, že v příštím roce začne na Žižkově růst nový stadión s kapacitou asi 9000 míst. "Na rozdíl od původních plánů s rekonstrukcí za provozu jsme se rozhodli pro komplexní přestavbu a stadión bude na dva roky uzavřen. Kde v té době budeme hrát, to zatím nevíme," řekl žižkovský předseda. Posteskl si, že v Praze jsou možnosti velmi omezené, a naznačil, že by Viktoria mohla dva roky strávit v některém středočeském městě, například v Mladé Boleslavi, nebo v Nymburce.

Trenér Zdeněk Ščasný se před ligovým startem musí především vyrovnat se ztrátou útočníka Kincla, jehož šestnáct branek v minulém ročníku vyneslo mužstvo do klidného středu tabulky. Kanonýr odešel na Letnou, výměnou Sparta uvolnila na Žižkov pět hráčů - Straceného a Šmardu na přestup, Pospíšila, Zakopala a Soviče na hostování. "O Kinclovu roli se bude muset podělit víc hráčů," poznamenal Ščasný a nepřímo tak potvrdil, že špičkového střelce momentálně v mužstvu nemá. V přípravě se střelecky nejvíc dařilo Kozákovi, nové posile z Humenného.

Vedle Kincla odešli také Klinka do Českých Budějovic a Pavlús zpátky do Trnavy, Hertl je do konce září na hostování v Číně, Hromádko si znovu shání angažmá v Izraeli. S generálkou, jíž byl středeční pohárový zápas v Prachaticích, trenér spokojen nebyl. "Hráči nastoupili jakoby bez motivace a začali hrát až ve druhém poločase. Něco takového se nám nesmí stávat," vrátil se Ščasný k utkání s účastníkem ČFL, které jeho svěřenci rozhodli až v penaltách.

                                                                                                                     Autor: čtk

Trenér Hřebík chce změnit styl Jablonce

Podle nového trenéra fotbalistů Jablonce Jaroslava Hřebíka hrálo mužstvo v minulých letech hodně statický fotbal, zatímco on se mu snaží vštípit týmový projev na větším prostoru. "Měl by to být dynamičtější fotbal, který by do hlediště přilákal mnohem více diváků," naznačoval kouč představy o hře svých svěřenců. Během přípravných zápasů nacvičovali jablonečtí zónové bránění, s nímž se hodlají v nové sezóně představit. "Je to konstruktivnější," přidal hlavní argument pro tento systém jablonecký trenér.

Hřebík soudí, že se dá zóna hrát nejen se čtyřmi, ale i se třemi obránci. A to podle vývoje zápasu. "Za tento systém jsem byl před čtyřmi - pěti lety v médiích hodně kritizován se zdůvodněním, že u nás na něj nejsou vhodní hráči. Nyní je opak pravdou. I proto přišel ze Slovenska Petráš a ze Sparty Lukáš," hájil jablonecký trenér svoji vizi.

Otazník visí nad působením obránce Martina Pěničky, s nímž uzavřel Jablonec zatím jen amatérskou smlouvu, protože se Severočeši zatím nedohodli s Lokerenem na vyrovnání. V tomto týdnu se na zkoušku objevil v kádru lotyšský fotbalista Pelce, který hrál za reprezentační výběr do 21 let. Hübschmanna, který nemá prvoligové zkušenosti, se trenér bude snažit co nejdříve ho zapracovat do sestavy.

Podle prezidenta klubu Pavla Marka se Jablonec chce v nové sezóně vyhnout sestupovým starostem: "Nesmíme se pohybovat ve spodních patrech tabulky a v žádném případě nesmíme dopustit nervy a drama z posledních dvou sezón." K diskutované fúzi s Libercem se jablonecký šéf staví odmítavě. Za Pelty se roční rozpočet klubu obvykle pohyboval mezi šedesáti a sedmdesáti miliony korun, pro letošek se klub musí spokojit se čtyřiceti miliony včetně nákupu a prodeje hráčů. 

                                                                                                                     Autor: jir

Nebýt hrozby konkurzu, Grygera by Drnovice neopustil

Po obránci Zdeňku Grygerovi, který přestoupil do pražské Sparty, budou fotbalisté třetího týmu loňského prvoligového ročníku FK Drnovice postrádat celou podzimní část útočníka Vlastimila Chytrého, jenž si ve středečním pohárovém utkání v Poštorné přetrhl křížové vazy v koleně.

Cílem drnovických fotbalistů je boj v horní polovině tabulky a start i v příštím ročníku evropských pohárů. "Vhodně jsme doplnili mužstvo, abychom mohli znovu skončit na třetím místě," řekl předseda Jan Gottvald. Novými posilami jsou Brazilec Luis Fabio Gomes, jenž byl v letní přípravě společně s Chytrým s devíti brankami nejlepším střelcem týmu. Do Drnovic zamířili i Marek Ujlaky z Trnavy a Dušan Sninský z Humenného. Naopak odešli Kufa (Jokerit Helsinki), Maniatis (hostování v Karviné), Nehoda (Příbram), Urbánek (hostování v 1. FC Košice), Kaufman (hostování Hannover) a Otepka, jenž přestoupil do Příbrami.

Drnovice už takřka měsíc tlačí hrozba konkursu za neuhrazení pohledávky, která vznikla při výstavbě stadiónu. "Dluh jsme nezavinili. Udělám ale všechno pro to, aby se tato situace nedotkla fotbalového klubu. Potřebuji týden k tomu, bych situaci uklidnil. Pohledávka bude vyřešena se vším všudy, to znamená, že uhradíme jedenačtyřicet miliónů korun," tvrdil dnes Gottvald, jenž je přesvědčen, že vůbec nedojde k soudnímu řízení, jež je stanoveno na 9. srpna.

Současně drnovický šéf přiznal, že pokud by nevznikla hrozba konkursu, v žádném případě by Grygeru do Sparty nepustil. Gottvald také rezolutně vyvracel, že by měl odejít z Drnovic další hráč. V kuloárech se nejčastěji hovořilo o odchodu útočníka Cupáka do Brna. "Naopak chceme vedle devatenáctiletého Tomáše Janoviaka, jehož přestup z Ostravy je v jednání, získat z téhož klubu Radka Víška a v hledáčku máme ještě jednoho hráče," řekl drnovický sportovní ředitel Ivan Kopecký.

Zranění Chytrého, Červenkova angína a obnovené bolesti achillovky obránce Kadlece sice poněkud utlumily spokojenost trenéra Karla Večeři. "Jaká byla příprava, ukáže až samotná liga a také zápasy v Poháru UEFA. Zkoušeli jsme herní variantu se třemi útočníky, zatím nám to ale se dvěma jde lépe," dodal. Až na zimní přestávku odložili v Drnovicích radikálnější rekonstrukci stadiónu, aby vyhovoval mezinárodním požadavkům. Týká se to hlavně prodloužení hřiště a vybudování nové tribuny za brankou. Po úpravách bude mít stánek kapacitu 9000 sedících diváků.

                                                                                                                     Autor: čtk

Fotbalisté Synotu nechtějí mít starosti se záchranou v lize

Sice bez přehnaných ambicí, ale s přáním vyhnout se sestupovým starostem, vstoupí do první fotbalové ligy nováček soutěže 1. FC Synot. Loňskou druholigovou soutěží prošli fotbalisté ze Starého Města zcela bez problémů a v domácím prostředí neztratili ani bod.

"Naši příznivci se loni namlsali výhrami a hladkým postupem, první liga ale bude podstatně jiná. Chtěli bychom těžit z nováčkovského elánu, který by nám měl dopomoci k tomu, abychom se na jaře netřásli o udržení. Teoreticky jsme si dopředu spočítali, kolik bychom mohli získat bodů. Ovšem jedná se pouze o plány na papíře," uvedl prezident 1. FC Synot Miroslav Valenta.

Oproti loňsku odešel z kádru pouze Videman, který zamířil do Hranic. Naopak čerstvou posilou budee obránce Jiří Birhanzl z Příbrami, jehož přestup činovníci Synotu v těchto dnech dokončují. Už dříve posílili nováčka ze Starého Města obránce Jiří Macek z Kyjova, středopolař Tomáš Polách z Dubnice a útočníci Radim Krupník z Karviné, Dalibor Koštuřík z Ratíškovic a Michal Vojtíšek z Jihlavy.

"Náš herní systém je laděn spíše do útočného pojetí. V přípravě jsme měli problémy s hrou dozadu. Zkoušeli jsme i systém se čtyřmi obránci v řadě, lépe nám ale vyhovuje hra se stoperem. V přípravě si vedli nejlépe brankář Drobisz a Polách, jenž je typem tvořivého hráče. Příslibem jsou mladí fotbalisté Vojtěšek a Koštuřík," řekl trenér František Komňacký.

V názvu 1. FC Synot chybí u prvního českého prvoligového týmu místo působiště. "Nechtěli jsme urazit ani Staré Město, ani Uherské Hradiště. Letos budeme hrát na stadiónu na Širůchu ve Starém Městě. Od září začne v Uherském Hradišti úprava sportovního areálu, kde by se měl za dva roky otevřít čistě fotbalový stadión pro 8500 sedících diváků," dodal Valenta. Současný stadión ve Starém Městě má po úpravách kapacitu 5600 diváků, z toho je ovšem pouze 526 míst k sezení. Zájem fanoušků o
permanentní vstupenky na sedadla i proto trojnásobně převyšoval kapacitu.

                                                                                                                     Autor: čtk

V Českých Budějovicích řeší obsazení postu brankáře

Zdravotní problémy zavinily, že do nového ročníku první ligy vstoupí fotbalisté SK České Budějovice s problémy. Ten největší bude mít trenér Jindřich Dejmal však až za měsíc, kdy mužstvo opustí brankář Zbyněk Hauzr. "Přivedl jsem jej do Českých Budějovic aby chytal. S Libercem jsme se dohodli v jeho případě na výpomoci, ale poté co jejich gólman Kinský dostal mononukleózu, tak jej musíme za měsíc vrátit," posteskl si Dejmal.

Ještě horší situace může nastat v případě, že bude druhý gólman Drobný nominován do celku pro olympijské hry. "Švantner již začal působit jako trenér našich brankářů, naštěstí nevypadl z tréninku, a tak bude připraven zaskočit. Každopádně však ještě jednoho gólmana musíme sehnat, protože Drobný potřebuje cítit konkurenci, jen tak se může lepšit," pokračoval Dejmal.

Starosti dělají kouči i zranění posil Mitase a Vyhlídala, nad jejichž návratem visí velký otazník. "Mitas měl být oporou zadních řad a Vyhlídal je běhavý typ do záložní řady, což mužstvu velice chybělo," pokračoval Dejmal, který je velice spokojen, že je po patnácti letech doma v Českých Budějovicích.

"Po fotbalové stránce zatím spokojen nejsem, potřeboval bych ještě tři týdny přípravy, aby mužstvo hrálo podle mých představ. Ještě však nejsem přesvědčen, že hráči věří všemu, co jim řeknu, až tomu tak bude, budu spokojen," přeje si českobudějovický trenér, jež byl spokojen s přístupem a bojovností hráčů v Nizozemsku, kde celek dokázal otočit vývoj několika zápasů.

Za cíl si Dejmal dává po podzimu umístění mezi osmým až čtrnáctým místem. "Především bych byl rád, kdyby hráči bojovali, aby lidi z tribuny odcházeli i po prohře spokojeni s předvedenou hrou," dodal Dejmal.

Podle Lubomíra Skály, předsedy představenstva, jsou Jihočeši finančně zajištěni. Vedení klubu rovněž plánuje výstavbu protější hlavní tribuny s kapacitou tři a půl až čtyři tisíce diváků. "Potom přijdou na řadu tribuny za brankami," řekl Skála.

                                                                                                                     Autor: čtk

Teplice chtějí zpátky do fotbalové Evropy

Bez několika opor, zato s novým trenérem a třemi posilami ze Slovenska, vstoupí do nového ročníku fotbalové ligy teplický klub. Na Stínadlech si dali za cíl návrat do pohárové Evropy a do plánu další vylepšení stadiónu, který už teď jako jeden z mála splňuje přísná kritéria Evropské fotbalové unie (UEFA).

V sestavě, která v pátek vyběhne k prvnímu duelu proti Olomouci, už bude chybět zkušený bývalý reprezentant Bílek, který se rozhodl skončit s vrcholovým fotbalem. Na soupisce není ani bývalý šéf obrany Řízek. "Jeho přístup nebyl profesionální. Po dovolené se vrátil s několika kilogramy nadváhy a neprojevil dostatečnou snahu to napravit," zdůvodnil Řízkovo vyřazení nový trenér Petr Rada. Dodal, že nepotřebuje fotbalistu, který po většinu týdne netrénuje. Řízka už delší dobu provázejí různé zdravotní problémy a minulý trenér Josef Pešice mu často poskytoval tréninkové úlevy.

Jeho nástupce, který dosud sbíral zkušenosti jako asistent ve Slavii, je, jak se zdá, nekompromisní. "Všem hráčům jsem na začátku přípravy řekl, že jsou na stejné startovní čáře a mají možnost se o místo poprat," komentoval Rada odchody několika známých fotbalistů na hostování. Jindráček byl zapůjčen do Neratovic, Brabec zamířil na Slovensko do Ružomberka, pro útočníka Diveckého si přijeli až z Korejské republiky. Frýdek, o jehož odchodu se na konci minulé sezony také hodně spekulovalo, prý patřil v přípravě k nejpilnějším.

"Ještě neřekl poslední slovo," poznamenal na adresu bývalého reprezentanta Rada. Posily sháněl sportovní ředitel klubu František Hrdlička na Slovensku. Na Stínadla přišel reprezentační obránce Leitner z Košic a jeho krajan Semeník, který byl před lety králem střelců slovenské ligy, ale teď hraje stopera. Naposledy působil v tureckém klubu Genclerbirligi. "Oba jsou ostřílenými hráči, kteří už mají něco za sebou. Velmi rychle se v mužstvu adaptovali," liboval si Rada.

Třetí Slovák na soupisce, jednadvacetiletý útočník Piatka, bude podle jeho slov potřebovat ještě trochu času. "Mužstvo je silnější než v minulém ročníku," shrnul letní
pohyb v kádru Hrdlička. Předseda klubu Štěpán Popovič připomněl, že vedle sportovních cílů, má klub velké plány, týkající se dalšího vylepšování stadiónu. Už v příštím týdnu bude v jeho areálu otevřeno na místě dřívější škváry hřiště s umělým trávníkem. Během podzimu pak bude zastřešena druhá tribuna.

Autor: čtk

Brno chce hrát o pohárovou Evropu

Po loňském čtvrtém místě vstupují fotbalisté Stavo Artikelu Brno do nové sezóny s cílem vybojovat si z předních příček prvoligové tabulky účast v evropských pohárech. Kádr nedávno opustil útočník Petr Švancara, jenž zamířil do Slavie. "Naším záměrem není obchodovat s hráči, v průběhu jarní části ligy i v letní přestávce jsme odolali tvrdým nájezdům některých klubů," uvedl přesto ředitel Vladimír Krejčí.

Zájemci nejčastěji oslovovali Jana Poláka, Patrika Siegla a Marka Zúbka. Podle slov manažera Karla Kroupy není konečná ani částka dvaceti miliónů korun za Švancaru. "Ve smlouvě jsou ještě body, po nichž může být tato suma zvýšena. Za tyto peníze chceme získat rovnocennou náhradu," dodal Kroupa. V závěrečné fázi je jednání o přestupu Miloše Krška z Prievidze, jenž už podepsal smlouvu, v brněnském hledáčku je dalších šest hráčů ze Slovenska.

Na soupisce chybějí oproti minulému ročníku další hráči. Kocman si hledá zahraniční angažmá, turecký fotbalista Kore zamířil do Polska, Patrik Holomek se nedomluvil na podmínkách v druholigové Opavě, po deseti dnech se vrátil i z Plzně a zatím byl přeřazen do juniorky. Do kádru se nevešel ani Bartes, jenž si rovněž hledá angažmá. Trojlístek Macík, Večeřa a Prchlý bude hostovat do konce roku ve druholigové Jihlavě a Nechvátal v Prostějově. Naopak Abrahám a Jiříkovský, kteří se vrátili z hostování v Poštorné.

V přípravě sehráli fotbalisté Stavo Artikelu čtrnáct utkání. Bilance zápasů je dvanáct vítězství a dvě prohry. S letní přípravou je trenér Stavo Artikelu Karel Jarůšek spokojen. "Vyplatilo se nám, že jsme první trénink svolali už na 12. června. První týden po dovolené byl přechodový, měli jsme čas nejen na trénink, ale i na funkční vyšetření," řekl. Celou fyzickou přípravu zažili hráči v domácím prostředí, následné soustředění v Blšanech zkomplikovaly střevní problémy řady hráčů.

                                                                                                                     Autor: čtk

Slavia chce přilákat diváky na Strahov

Korunní princ minulého soutěžního ročníku první fotbalové ligy tým pražské Slavie více než na start nové domácí sezóny myslí na zápasy druhého předkola Ligy mistrů s ázerbajdžánským FC Šamchor. Přesto se před začátkem domácí soutěže trenér František Cipro mohl pochlubit: "Formu máme a až na zranění Tomáše Doška probíhala příprava přesně podle mých představ. Zahráli jsme skvěle především proti Besiktasi Istanbul, trochu mě zklamal jen výkon proti Vojvodině Novi Sad.

Domovem červenobílých se na tři roky stane stadion na Strahově. Jeho zázemí už je podle slávistů na odpovídající úrovni, připomínky však mají fotbalisté ke kvalitě hrací plochy. K jejímu poškození prý došlo závadou na zavlažovacím systému. Podmáčenému hřišti potom ani neprospěla hromadná cvičení Sokolů. Plocha je poněkud zvlněná a hra tím bude zcela jistě trpět.

Slávisty před ligou trápí i verdikt grémia ligových klubů, podle něhož nebude mít v době konání olympijského fotbalového turnaje domácí soutěž přestávku. "To je hodně nešťastné rozhodnutí. Slavia nechtěla, aby tuto otázku řešilo grémium, v němž převládají úzké klubové zájmy. Pokud je olympijský turnaj reprezentací našeho fotbalu, tak se liga musí přerušit. A když nedojde k revokaci tohoto rozhodnutí, tak bude liga neregulérní," rozhořčuje se slávistický generální ředitel Vladimír Leška.

Ze šesti posil má podle trenéra Cipra jisté místo v základní sestavě jen zkušený středopolař Radim Nečas. Ostatní hráči (Skácel, Sedláček, Kozák, Šuškavčevič a Švancara) jsou perspektivní, ale budou se muset o svou šanci pořádně poprat. "Chceme hrát co nejlíp v Evropě i v lize, dostat tím diváka na Strahov a já věřím, že se nám to podaří," naznačuje cíle červenobílých jejich kouč František Cipro.

         
Autor: jir

Sparta chce ještě získat Baroše a Kolouška

Obhájit mistrovský titul a postoupit do hlavní soutěže Ligy mistrů - to jsou vytýčené cíle fotbalové Sparty Praha před nadcházející sezónou. Zdůraznil to prezident klubu Vlastimil Košťál, který se jen krátce vrátil k loňské sezóně. "Byla úspěšná, to je prostě neoddiskutovatelný fakt. Ovšem není nic staršího, než právě loňská sezóna. Před sebou máme mnoho úkolů."

Sparťanský muž číslo jedna nesouhlasí s názorem, že klub je rozprodáván, a že je tak oslabována jeho sportovní výkonnost. "Fotbalistům, kteří pro Spartu skutečně hodně udělali, chceme umožnit, aby prožili svůj vrchol kariéry v zahraničí. Naším úkolem je doplnit soupisku mladými a talentovanými hráči. Domnívám se, že i letos má Sparta na to, aby byla stejně úspěšná jako loni, protože kádr není slabší."

V realizačním týmu došlo k jediné změně. Místo Ivo Viktora, který ze zdravotních důvodů požádal o uvolnění z funkce asistenta, přišel ze Slávie Jan Stejskal. V hráčském složení je nejčerstvější změnou příchod Zdeňka Grygery z Drnovic. "Finální částka, kterou jsme za něj zaplatili je devatenáct milionů korun," upřesnil Košťál.

Dlouhodobě zranění Vl. Svoboda, Slončík, Labant a Prohászka se pomalu chystají na návrat do fotbalového kolotoče. "Kádr čítá 25 mužů, z toho Svoboda se Slončíkem se připravují individuálně, znamená to dvoufázový trénink, kolo, bazén. Nechceme v jejich případě nic uspěchat. Pokud se týká Labanta s Prohászkou, pak kondičně jsou na tom stejně, jako před zraněním. Pouze jim chybí zápasová praxe," objasnil situaci trenér Ivan Hašek. "Za Lokvence máme Kincla, za Gabriela Grygeru, ale zda to budou adekvátní náhrady, ukáže až průběh sezony."

Zájem Sparty je stále o ostravského útočníka Milana Baroše a také o Václava Kolouška. "Ráno jsem hovořil s prezidentem Salernitany a konkrétní jednání přímo v Itálii mám na programu v úterý," prozradil generální ředitel Sparty Miroslav Pelta. "Do třetího srpna, kdy je uzávěrka soupisek pro Ligu mistrů, budeme mít jasno. Rádi bychom Kolouška získali na roční hostování s možností opce." Na hostování do Jablonce letenští pustili Hübschmanna, který minulý týden na mistrovství Evropy fotbalistů do 18 let vybojoval s českým týmem čtvrté místo.

Představitelé Sparty se vyjádřili i k choulostivé otázce uvolnění fotbalových reprezentantů do 21 let na Olympijské hry v Sydney. Stanovisko trenéra Haška bylo ovšem jednoznačné. "Nikomu nebudu bránit, každý z hráčů, který s týmem vybojoval účast na olympiádě, ať do Austrálie jede." Postoj Sparty doložil i ředitel Pelta. "Požadavkům trenéra jednadvacítky Karla Brücknera vyjdeme vstříc."

                                                                                                                     Autor: vaj

Plzeň se ve druhé lize obrodila

"Všechno zlé je k něčemu dobré," udělal tečku za loňským působením plzeňských fotbalistů ve druhé lize ředitel klubu Jaromír Šeterle. Na západě Čech se během roku kompletně změnilo klubové vedení a přerodem prošlo i mužstvo. "Druhou ligu klubu pomohl přežít příjem z loňského prodeje Došků do Slavie, teď už jsme nemuseli nikoho ze základního kádru pro peníze uvolňovat," pochlubil se Šeterle.

Po návratu do ligy dostal výpověď plzeňský trenér Zdeněk Michálek a spolu s ním odešlo i několik starších hráčů v čele s kapitánem Milošem Slabým. "Chceme budovat perspektivní tým stojící na vlastních odchovancích. V tuto chvíli jich je ve dvacetičlenném kádru jedenáct. Šedivec byl s osmnáctkou na mistrovství Evropy, Pleško je v širším kádru jedenadvacítky, Varga byl v osmnáctce a Král hraje za výběry do 16 a 17 let," vypočítává nový trenér Luboš Urban, který chce mužstvo přeškolit na moderní ofenzivní fotbal. "V Plzni se vždy stavělo jen na bojovnosti a jednoduchosti. Jako hráč jsem tady strávil rok a už tehdy mi to vadilo. Vždy jsem vyznával tvořivou hru," připomněl Urban rok 1988.

Mezi odchovanci, které má Urban k dispozici, je i dvacetiletý Pěchouček, který ještě jako dorostenec odešel do Švýcarska a nyní se vrací na půlroční hostování. Kromě hráčů, které klub uvolnil, nemůže kouč půl roku počítat ani se zkušeným Purkartem, jenž si přetrhl přední křížový vaz v koleni a chystá se na operaci.

"Letos se chceme především udržet v lize, ale časem bychom chtěli být konsolidovaným účastníkem nejvyšší soutěže, který jednou za čas při vydařené sezoně dokáže i více," plánuje ředitel Šeterle.

Autor: ber

Olomouc chce uspět lépe než loni

Sigma Olomouc vstoupí do nové sezóny se "znovunalezeným synem" Pavlem Hapalem, jenž se na Hanou vrátil ze Sparty. "Prodejem Heinze za 2,9 miliónu marek se finanční situace klubu stabilizovala, a proto jsme mohli koupit Hapala za 450 tisíc marek ze Sparty i dostavět novou tribunu," konstatoval ředitel klubu Jiří Kubíček.

Dalšími posilami jsou brankář Pavel Kamesch, útočník Daniel Kaspřík ze Sence a záložník Radek Špiláček z Opavy. Trenér Leoš Kalvoda si nové tváře v kádru vyzkoušel v Intertoto Cupu i v devíti přípravných zápasech a je s posílením mužstva spokojen: "Máme hráčský kádr na to, abychom se umístili v horní polovině tabulky," poznamenal kouč.

S jeho slovy ne úplně koresponduje hráčský odliv z Androva stadionu. Vždyť kromě Heinze opustili Olomouc i brankář Skácel, obránce Kotůlek, záložník Krohmer, útočník Hendrych  a otazník visí nad dalším působením zkušeného středopolaře Muchy.

Prvoligová soutěž začne pro Olomouc už v pátek předehrávaným zápasem v Teplicích, tedy nedlouho po utkání čtvrtého kola Intertoto Cupu doma proti Blšanům. "Ligu preferujeme před pohárem, a proto jsme chtěli první ligový zápas odložit. Bohužel svaz našemu požadavku nevyhověl, a tak nás čekají dva těžké zápasy v rozpětí tří dnů," uvedl Kubíček.

                                                                                                               Autor: čtk, jir

Příbram myslí na pohárovou příčku

Nemalé sportovní cíle si klade před sezónou vedení šestého mužstva minulého ročníku fotbalové ligy. Prezident příbramského klubu Jaroslav Starka tvrdí: "Mančaft svoji kvalitu má a tak bychom rádi zopakovali umístění z uplynulé sezóny, což by znamenalo start v Poháru UEFA". Opatrnější v prognózách je uznávaný kouč Jiří Kotrba: "Nezapomeňme, jaké potíže jsme měli v průběhu předchozího roku. Nejdůležitější pro mě ale je, že se podařilo celý kádr udržet pohromadě."

Do nové sezóny vstoupí Středočeši s titulárním sponzorem a tak si bude muset fotbalová veřejnost zvykat na nový název FC Marila Příbram. Pod vedením trenéra Kotrby a tří jeho asistentů Csaplára, Kopače a Žáka se připravoval hodně široký kádr, který bude zúžen až po středečním utkání druhého kola Poháru ČMFS v Chlumčanech.

"Mně ani tak v této chvíli nejde o to, zda skončíme šestí, osmí nebo desátí, ale o to, aby byl patrný výkonnostní vzestup mužstva," nechal se slyšet Jiří Kotrba. Podle něj zápasy Intertoto Cupu vhodně doplnily skladbu letní přípravy mužstva. V mužstvu je několik talentovaných hráčů, od nichž si v klubu hodně slibují. To platí především o členech reprezentace do 18 let Michalu Mackovi a Michalu Jendruščákovi.

K novým tvářím v kádru útočníku Michalu Nehodovi a obránci Damiru Grličovi trenér Kotrba poznamenal: "Michala jsme chtěli už v minulé sezóně, vyšlo to až teď. Jeho příchodem se nabízí řada variant do útoku, protože k dispozici máme ještě Kučeru, Kuliče, Ryšavého, Semana a Zušťáka. Chorvat Grlič do mužstva rychle zapadl a hodně si od něj v defenzivě slibujeme."                                                                                          

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Tabulka ligy

Známky

1,5

Petr Jiráček

Zlín

1,63

Josef Hušbauer

Slavia

1,67

Simon Deli

Slavia

Góly

4

David Vaněček

Teplice

3

Milan Baroš

Ostrava

3

Michael Krmenčík

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
12. SK Sigma Olomouc 4 1 0 3 5:7 3
13. FK Mladá Boleslav 4 1 0 3 6:11 3
14. Slezský FC Opava 4 0 1 3 3:8 1
15. MFK Karviná 4 0 0 4 4:13 0
16. Dukla Praha 4 0 0 4 3:13 0

Nejčtenější

Dostal důvěru i pásku. Dokázal jsem, že můžu být jedničkou, řekl Čech

Český branář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

VIDEO Když mu v létě přibyl konkurent, Němec Bernd Leno, čekalo se, jestli mu Petr Čech nebude muset...

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

VIDEO V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily...



Ukrajinská média: Gól Slavie byl na spadnutí, druhý Dynama platit neměl

Slávista Vladimír Coufal po vyřazení v předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama...

Málem katastrofa. Gól Slavie byl na spadnutí, český vicemistr se ukázal jako obávaný soupeř....

Nemělo to být osobní, byl to jen vtip. Leverkusen se omluvil Čechovi

TO NEŠLO Petr Čech z Arsenalu inkasuje druhý gól ve šlágru proti Manchesteru...

VIDEO Udělali si z něj legraci, žertovali na jeho účet. Když se fotbalový brankář Petr Čech z Arsenalu...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho,...

Další z rubriky

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

VIDEO V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily...

Baník zažívá nejlepší vstup do ligy za 11 let. Páník: Půjdeme ještě nahoru

Fotbalisté a fanoušci Baní­ku Ostrava oslavují výhru na Bohemians.

Slavia, Sparta, Plzeň... A čtvrtý za nimi je Baník. Ostravským fotbalistům se po bídných sezonách...

PONEDĚLNÍK: Panika kvůli těsnému ofsajdu? Klid, nemáme software

Momentka z utkání fotbalistů Zlína (v bílém) a Plzně

Ofsajd to byl titěrný, lidským okem těžko postřehnutelný. Přesto popudil českou fotbalovou...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj



Najdete na iDNES.cz