Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berbr být předsedou nechce, kandidují Fousek, Malík a Duba

12 2017
Roman Berbr na předsedu Fotbalové asociace České republiky (FAČR) kandidovat nebude. Oznámil to na mimořádné tiskové konferenci. Oficiálními kandidáty jsou zatím Petr Fousek, Martin Malík a Libor Duba. Obviněný současný předseda Miroslav Pelta kandidaturu stáhl.

V pátek o půlnoci vyprší termín pro podání přihlášek na jakoukoliv funkci ve výkonném výboru. Volební valná hromada FAČR proběhne v pátek 2. června v Praze.

O pozici předsedy se nebude ucházet současný místopředseda Berbr, i když kandidaturu zvažoval.

„Vzhledem k tomu, že jsem taky jenom člověk, tak všechno zvažuju. Poslouchám společnost a fotbalové prostředí. Moje rozhodnutí bylo složité. V tento moment mám u sebe 21 nominací na předsedu, ale přesto kandidovat nebudu,“ oznámil Berbr.

A pokračoval: „Důvody jsou tři. Nechci jitřit fotbalové prostředí. Moje osoba je některými lidmi vnímána kontroverzně a já chci, aby se prostředí zklidnilo. Druhý důvod je osobní. Miroslav Pelta je můj kamarád a nikde není psáno, že je vinen. Až se jednou vrátí, tak já s ním chci komunikovat normálně. Nezdá se mi etické zabrat jeho místo. A třetí důvod je politický. V tomto státě ví pouze tři až pět lidí, co vůbec předseda FAČR musí dělat. Já byl tři roky u toho jako místopředseda, ale až nyní zažívám, co to vůbec znamená. Můj svět ve fotbale je jinde - je to fotbal, okresní svazy, krajské svazy... Tam znám všechny delegáty, znám je jménem, znám jejich rodiny, děti. Taky jsou to všechny amatérské soutěže, mládež, projekty, akademie. Já jako Roman Berbr se nechci stát politikem.“

Berbr sice nepodá přihlášku na předsedu, ale kandidaturu na jinou pozici ve výkonném výboru nevyloučil. Přihlášku na funkci místopředsedy oficiálně podal. Nevyloučil však ani variantu, že se z výkonného výboru stáhne úplně.

Na což zareagoval Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie, která prosazuje společný postup profesionálního fotbalu.

„Slavia Praha nebude součástí žádného řešení, ve kterém bude pan Berbr členem vedení FAČR. Zbytek tiskové konference raději nekomentujeme. Fotbal není mafie,“ napsal Tvrdík na svůj twitterový účet.

Předsedou chtějí být Fousek, Malík a Duba

FAČR oficiálně uzavře seznam kandidátů v pondělí, až bude mít jistotu, že někdo nepodal přihlášku poštou.

Doposud podali přihlášku Petr Fousek, Martin Malík a Libor Duba. Naopak současný předseda Miroslav Pelta, který je obviněný a ve vazbě, už dříve podanou přihlášku stáhl.

„Mohu potvrdit, že v Brně Miroslav Pelta podepsal stažení své kandidatury na předsedu FAČR. Diskutovali jsme kromě toho i průběh vyšetřování, a zvažujeme, že bychom podali trestní oznámení na úniky ze živých spisů,“ řekl Peltův právník Bronislav Šerák pro server iSport.cz.

Následně to potvrdil i ČTK. „Vezu to z Brna. Mám to v autě,“ sdělil Šerák. Peůtův zdravotní stav, kvůli němuž byl do Brna převezen z Prahy, nechtěl komentovat.

„Jestli se do voleb dohodneme na jednom jménu? Můj odhad je, že bude více jmen, ne jen jedno,“ řekl Berbr, jenž na páteční tiskové konferenci vystupoval z pozice druhého místopředsedy.

Fakta

Kdo kandiduje na pozici místopředsedy

Zdeněk Zlámal
současný místopředseda FAČR

František Jura
předseda Prostějova

Jiří Kubíček
bývalý šéf Olomouce

Karel Kula
ředitel Třince

Roman Berbr
současný místopředseda FAČR

Petr Mlsna
místopředseda komise rozhodčích

Petr Fousek
bývalý generální sekretář FAČR

Kandidaturu nakonec vzdala právnička Markéta Haindlová, protože nezískala dostatečnou podporu.

Fousek je bývalý generální sekretář FAČR. Uznávaný fotbalový diplomat se skvělými kontakty v UEFA a FIFA. V roce 2015 byl šéfem organizačního výboru mistrovství Evropy do 21 let.

Malík dřív pracoval ve vedení Slavie. V posledních letech působí ve společnosti STES, aktuálně v pozici generálního ředitele. Ta se stará o marketingová práva v českém fotbale.

Duba oznámil překvapivou kandidaturu ve čtvrtek. Je šéfem společnosti Ondrášovka, která s českým fotbalem už několik let spolupracuje.

Původně kandidoval také Petr Mlsna, místopředseda komise rozhodčích. Ten ovšem přihlášku v pátek odpoledne nakonec stáhl a bude kandidovat jen na pozici místopředsedy.

Křetínský se sešel s Berbrem

Na rozhodnutí Berbra nekandidovat na předsedu měla vliv i páteční schůzka s Danielem Křetínským, majitelem Sparty.

„Jednání bylo vstřícné, racionální z obou stran. Variant je mnoho a teprve přijde čas na jednání,“ podotkl Berbr.

A k postoji profesionálního fotbalu dodal: „Je pochopitelný. Profesionální fotbal to vidí ze své pozice. Jsem připraven s nimi racionálně jednat o všem možném. Ale musí to být skutečné jednání. Znáte mě, že plácám, že se domluvím i s Kajínkem, tak věřím, že se domluvím i s profesionálním fotbalem.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze