Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Získat lístek oficiálně bylo takřka nemožné

26 2006
Praha - Jako by si přáli, aby tribuny stadionů při mistrovství světa zely prázdnotou. Jinak si martyrium, kterým pořadatelé mistrovství světa ve fotbale nechávají fanoušky projít, nejde vysvětlit. K získání oficiálních vstupenek na některé z utkání nestačilo jen chtít.

Bylo zapotřebí oplývat notnou dávkou štěstí, pevnými nervy, znalostí němčiny a počítačových technologií, spoustou času, vyjednávacími schopnostmi a navíc vlastnit kreditní kartu MasterCard.

Hororem zvaným "Cesta na mistrovství světa ve fotbale 2006" autorka těchto řádků prošla osobně. Začalo to koncem prosince a trvá to dodnes. Posuďte sami, jaké nástrahy fotbalovým fandům pořadatelé šampionátu připravili.

Všechno začalo koncem loňského roku internetovým losováním lístků. I laikovi bylo jasné, že na Česko připadlo vstupenek tak málo, že ani nemá cenu o ně usilovat v tuzemsku.

Vyvolených bylo jen pár stovek. Větší šance byla při losování přímo v Německu. Každý člověk se tam směl ucházet o vstupenky na pouhé čtyři konkrétní zápasy, a to ve skupině s nejvýše třemi dalšími lidmi.

A už tady zájemce narazil: číslo faxu, na které se žádost posílala, bylo stále mimo provoz nebo přetížené.

Po třítýdenním marném telefonování nezbylo než použít listovní poštu. Ta - kupodivu - fungovala. V únoru dorazil vytoužený e-mail: "Získala jste vstupenky na utkání Tunisko-Saúdská Arábie..."

Nezměrnou radost (byť nevyšlo losování o zápasy českého týmu) však organizátoři v mailu rychle zchladili informací, že vstupenky je třeba zaplatit pomocí MasterCard.  Kde ji narychlo vzít, když člověk používá Visa kartu?

V únoru dorazil vytoužený email: "Získala jste vstupenky na Tunisko - Saúdská Arabie..."

Nakonec se ukáže, že to jde i bankovním převodem. Po dalších třech dnech se i přes potíže s údaji nutnými pro převod peněz, které organizátoři zapomněli poslat, daří lístky zaplatit.

V tu chvíli však přichází zpráva, že vaši přátelé s vámi nemohou jet. Na výběr jsou dvě možnosti: buď vyhodit dvě stě eur za dva lístky, nebo se vstupenky snažit převést na příbuzné, kteří by jeli rádi.

Oficiální převodní burza se na internetu otevřela 1. května. Teprve 5. května v noci se podařilo na ni prorazit s řádně zdůvodněnou žádostí o převod jmen na lístcích. Po čtyřech dnech se organizátoři konečně uvolili, že jména na lístcích v tomto případě přepíší.

"Vítězství" však stále není na dosah. Se vstupenkami je teď třeba jet do Německa a vyměnit je za nové, na kterých budou jiná jména. Centra u stadionů, kde to bude možné udělat, však stále nejsou otevřená. A co víc: výměna bude stát dalších deset eur, které je nutné zaplatit výhradně kartou MasterCard...

Jak má vypadat správná vstupenka na mistrovství světa, jméno: Na lístcích, které oficiálně prodali němečtí pořadatelé MS, je vytištěno jméno. Lístky, které prodával ČMFS, jméno vytištěné nemají, ale je zkryto pod kódem lístku. Ten se při vstupu na stadion přiloží na turniket a vždy se objeví jméno, na které byl lístek vystavený. Pořadatelé slibují, že budou přísně porovnávat toto jméno s cestovním pasem či jiným dokladem diváka.Najdete na iDNES.czmobilní verze