Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zidane se rozloučil klukovským faulem

9 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Báječný fotbalista se rozloučil jako uličník. Kapitán francouzské reprezentace Zinedine Zidane dal jako čtvrtý hráč historii už ve druhém finále MS branku, ale scénu nakonec opustil jako psanec. V nastaveném čase berlínské bitvy hlavou poslal k zemi Itala Materazziho a ve svém posledním utkání v kariéře byl vyloučen.

Při jeho odchodu ze scény pískalo skoro sedmdesát tisíc lidí. Jedni dávali najevo nespokojenost s verdiktem rozhodčího, který pro červenou kartu sáhl až po bouřlivých protestech Italů a po poradě s pomezním. Italové hnali fotbalovou legendu ven zlostně.

Zidane ve 110. minutě finálového zápasu pomalu došel s kapitánskou páskou k brankáři Barthezovi, a pak se loudal ze hřiště.

Než zmizel v útrobách olympijského stadionu, minul se s trofejí, jež mezi střídačkami čekala na vítěze zápasu. Bodyguard, který zlatý pohár hlídal, fotbalistu soucitně plácl přes rameno.

A pak se za báječnou kariérou zavřela voda.

Jaké bylo Zidanovo loučení?

Odehrál skvělý šampionát. Mimořádným individuálním výkonem pomohl senzačně vyřadit Brazílii, z penalty dal jediný gól semifinále a stejným způsobem otevřel i skóre finálového zápasu.

Je v nominaci na Zlatý míč, který udělí novináři nejlepšímu hráči turnaje.

V neděli se nejdříve stal teprve čtvrtým hráčem v historii, který dokázal skórovat ve dvou finálových zápasech MS. Před ním to dokázali jen Brazilci Vavá s Pelém a Němec Breitner.

V sedmé minutě nastřelil z pokutového kopu břevno, od kterého se míč šťastně odrazil těsně za brankovou čáru. Italové protestovali, ale gól správně platil.

Už za dvanáct minut bylo vyrovnáno a o titul se dál tvrdě bojovalo.

Zidane měl v prvním poločase problémy s důraznou hrou italských záložníků. Prohrál souboje s Perrottou a Camoranesim, spadl na zem a marně čekal, že rozhodčí pískne.

Míčovými kouzly i geniálními rozehrávkami dlouho šetřil.

Po přestávce se však zvedl a s ním i výkon francouzského týmu. Byli to právě Les Bleus, kdo tlačil a snažil se vyhnout prodloužení a penaltám.

Zidane už v soubojích míče neztrácel, hrál ve svém tempu. Chvíli vyklusával ve středu hřiště, některé akce jakoby se jej ani netýkaly, ale pak se zapojí do kombinace a překvapivou rozehrávkou připraví šanci. Jindy si najde volný prostor a zvednutou paží se hlásí o míč.

V 80. minutě se těžce zvedal ze souboje s Cannavarem. Francouz si zrovna řekl Makelelemu o kolmou přihrávku do prostoru, ale než ji stačil převzít, přiřítil se italský kapitán, ve výskoku míč odhlavičkoval a pak celou vahou dopadl na protihráče. Otřesený Zidane se nechal ošetřit za postranní čárou, ale za hromového skandování "Zizou! Zizou!" se rychle vrátil.

V prodloužení měl největší šanci ze všech právě Zidane. Ve 103. minutě vyhrál souboj s Gattusem, rozehrál do strany Sagnolovi, po jehož zpětném centru hlavou zakončoval.

Brankář Buffon se však vymrštil a míč mířící pod břevno stačil vyrazit.

Ale to se už schylovalo k nečekanému obratu. Ve 109. minutě Zidane v roztržce hlavou vrazil do Materazziho, který se skácel k zemi.

Italové začali protestovat jako pobláznění. Buffon běhal od hlavního rozhodčího k pomezního a žaloval na Zidana.

Argetinec Elizondo počkal, nepospíchal, nejdříve nechal Materazziho ošetřit, pak se došel poradit s pomezním a Zidana vyloučil.

Neslavně tak skončila slavná kariéra skvělého fotbalisty a za chvíli v penaltovém rozstřelu pohasly i naděje Francie o titulu. Mužstvo bez kapitána prohrálo.

Zidane bojuje o míč s Materazzim ve finálovém zápase fotbalového MS 2006.

Zidane mazácky proměňuje penaltu.

Francouzský záložník Zidane se soustředí při poslechu národní hymny před začátkem finálového zápasu MS 2006.

Toni a Zidane bojují o míč ve finálovém zápase fotbalového MS 2006.

Zidane se napřahuje ke kopu penalty.

Zidane v souboji s Cannavarem při finálovém zápase MS 2006.

Zidane je ošetřován ve finálovém zápase MS 2006.

Zidane je vyloučený ve finálovém zápaseMS 2006.

Francouzský záložník Zinedine Zidane při rozcvičce před finále mistrovství světa.

Vyloučený francouzský kapitán Zidane míjí trofej pro mistry světa.

Francouzský kapitán Zinedine Zidane dostává od argentinského rozhodčího Elizonda červenou kartu. Přihlíží Gennaro Gattuso (vpravo).Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze