Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zidane se neloučil, on naopak kraloval

Zinedine Zidane - Francouzský reprezentant Zinedine Zidane děkuje fanouškům po vítězství nad Brazílií. | foto: Michael DalderReuters

1 2006
Frankfurt nad Mohanem - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tak tohle mělo být smutné loučení starého pána? V žádném případě! Veterán Zinedine Zidane dovedl v úžasném sobotním představení francouzské fotbalisty k senzačnímu postupu do semifinále mistrovství světa. Francouzi ve Frankfurtu vyřadili úřadující šampiony Brazilce a připomněli zlatou éru z přelomu století. Zidane o týden odložil konec kariéry, hřiště opouštěl jako hrdina a právem korunovaný Muž zápasu.

Už toho moc nenaběhá, ale s míčem si pořád ještě báječně rozumí. Kapitán francouzské reprezentace Zinedine Zidane se na mistrovství světa loučí s kariérou a sobotní čtvrtfinále znovu ukázalo, o co bude fotbal bez něho chudší.

Už v první minutě ukázal jeden ze svých skvělých kousků, a i když se pak dlouhé minuty jen toulal po hřišti, nemohli jej Brazilci ani na chvíli pustit ze zřetele.

Jednou nohou si míč zastaví, druhou bleskově obehraje protihráče a už zakládá gólovou šanci. To je Zinedine Zidane, týden po svých 34. narozeninách. Na konci skvělé kariéry.

"Jeho práce s míčem je neuvěřitelná, přihrávky má excelentní. Ve středu hřiště naprosto kraloval," píše se ve zprávě technické komise, která Zidana vyhlásila Mužem zápasu. "Francouzský tým tady ještě nikdy nehrál tak dobře jako dnes. A je to Zidanova zásluha."

Statistikové králi večera napočítali, že z 66 přihrávek jich poslal 56 správně, to je 85procentní úspěšnost. V přihrávkách na krátkou vzdálenost byl dokonce stoprocentní: všech 46 našlo Zidanova spoluhráče!

Ale pojďme se po stopách fotbalistova loučení neloučení podívat od začátku.

Dnes naposledy?

Bude to už dnes opravdu naposledy? Ta otázka musela přijít na mysl každému, kdo tady sedí ve vyprodané aréně. Je vzrušující být u toho; stále ještě nejdražší fotbalista světa se má z trávníku stěhovat do historických knížek.

Jsou tři minuty po čtvrt na osm a Francouzi vybíhají na rozcvičku. Zidane jde v čele. Krátce zatleská divákům a hned se začne chystat k zápasu. Ostatní ještě pomalu vykračují po trávníku, hrají si s míči a kynou dalším a dalším ostrůvkům fanoušků, ale "Zizou" už poctivě kluše. Jistě dobře ví, co jeho tělo potřebuje.

Jak se rychle do rozcvičení pustil, tak rychle i končí. Z hranice pokutového území střílí na branku až do chvíle, než je s přesnou ránou spokojený. Pak se otočí na místě a v mžiku vyběhne směrem k šatnám. Jako na povel ho následuje celé mužstvo.

Při vyhlašování sestav má Zidane jasně největší aplaus ze však 22 aktérů chystané bitvy.

On se v tu chvíli v kabině převléká do bílého dresu. Barvu, kterou posledních pět let oblékal jako hráč Realu Madrid, dnes ponese francouzská reprezentace. Pro případ loučení by to byl hezký symbol, ale nepředbíhejme.

Aplaus hned v první minutě

Před výkopem mají oba kapitáni přečíst prohlášení proti rasismu, ale nejdřív sledujeme krátké rozpaky. Brazilec Cafú i Francouz Zidane drží mikrofony a dávají si přednost. Nakonec začne Jihoameričan.

Zato na hřišti se hlásí o slovo okamžitě Zidane. A hned v první minutě sklízí aplaus nadšených diváků! Na polovině hrací plochy si stoupne jednou nohou na míč, udělá čelem vzad a vyrazí s ním za záda překvapených protihráčů.

Zinedine Zidane 
Narozen: 23. 6. 1972
Reprezentace: 105 zápasů, 29 branek. První zápas: 17. 8. 1994 proti České republice (2:2). První gól: dva góly hned v premiérovém utkání.
Kariéra: Cannes (1988 - 92), Bordeaux (1992 - 96), Juventus Turín (1996 - 2001), Real Madrid  (2001 - 2006).
Úspěchy: mistr světa (1998), mistr Evropy (2000), Nejlepší fotbalista světa v anketě FIFA, Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

Největším "Brazilcem" je dnes francouzský kapitán. Je radost Zidana sledovat, kouzlí s míčem jako za mlada. Nečekaně si ho zastaví, aby pak ještě více překvapil geniální rozehrávkou; jindy si míč přehodí z jedné nohy na druhou a má před sebou volný prostor.

Ale že by se do takto odkryté zóny vypravil za nějakým dlouhým sprintem, to zase ne. Na to už Mistr ZZ nemá potřebnou výbušnost.

Na hřišti se často jen toulá

Jsou chvíle, kdy o něm vůbec nevíte. Toulá s v prostoru, přebíhá zleva do prava a hledá si vhodnou parketu. Některé útoky ho úplně míjejí, sem tam si gesty říká o míč, ale pak jen z povzdálí kouká, jak kamarádi dotahují akci bez něho.

Když získají míč Brazilci, Zidane většinou nikam nespěchá. Jen při standardních situacích zrychlí krok a spěchá pomoci v obraně.

Tam má velké slovo i v organizaci. Hned v úvodu zápasu vyháněl před rozehrávkou zadáky dál od brány a hodně se zlobil, když ho nechtěli poslechnout.

Útočné standardky pak rozehrával téměř výhradně on sám. Ve 27. minutě diváci vycítili šanci a začali halasně skandovat "Zizou! Zizou!" Sotva si někdo uvědomil, že přesně ve 27. minutě dal Zidane před osmi lety Brazílii svůj první finálový gól. Tentokrát z přímého kopu přestřelil.

Zázračný byl i jeho výpad těsně před přestávkou, kdy se před trojnásobným nejlepším fotbalistou světa dva Brazilci bezmocně sedli na zem. Zidane pak kolmou přihrávkou vyslal do gólové šance Vieiru. Samostatný průnik zastavil Juan faulem a jistě si dost oddechl, když dostal jen žlutou kartu.

Zidanova nahrávka nakonec přinesla i vítězný gól. Přetažený centr poslal pod břevno Henry a Francouzi jásali!

Veterán si však i v takový okamžik šetřil síly. U postranní čáry se objal jen s Vieirou a ostatní nechal řádit na opačném konci hřiště. Se střelcem gólu si padl kolem krku až ve středovém kruhu, kde se Brazilci chystali zahájit hru.

Francie vítězství udržela, a slavné loučení se tak odkládá. Ke 105 odehraným zápasům za francouzskou reprezentaci má Zidane velkou šanci přidat další dva. I kdyby mužstvu nevyšlo semifinále, turnaj tím neskončí. V sobotu by se hrálo o bronz.

Jisté je tak jedno, Zinedine Zidane si dnes o týden prodloužil kariéru a fotbaloví fanoušci se mohou těšit na další krásnou podívanou.Najdete na iDNES.czmobilní verze