Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zidane byl potrestán, Zlatý míč mu zůstal

Zinedine Zidane - Nejlepší fotbalista letošního mistrovství světa Zinedine Zidane je právě na cestě k disciplinární komisi mezinárodní federace FIFA. | foto: Walter BieriČTK

20 2006
Curych - Ve třech soutěžních zápasech nesmí nastoupit a pokutu 7500 švýcarských franků musí zaplatit francouzský reprezentant Zinedine Zidane. Disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) tak Zidana potrestala za incident ve finále mistrovství světa, při němž úderem hlavou do hrudi srazil k zemi italského hráče Materazziho.

Materazzi za to, že Zidana urážkami vyprovokoval, má zastavenou činnost na dvě soutěžní utkání a musí zaplatit 5000 franků.

K incidentu, po němž byl Zidane vyloučen, došlo v prodloužení finálového zápasu šampionátu. Duel Itálie - Francie skončil po prodloužení 1:1 a penaltový rozstřel vyhrála Itálie 5:3.

Disciplinární komise FIFA ve čtvrtek dopoledne Zidana vyslechla, hráč pobyl před komisí asi devadesát minut, během nichž vypovídal o svém zkratu. Italského fotbalistu Materazziho disciplinárka vyzpovídala už minulý týden.

"Ve svých prohlášeních oba hráči zdůraznili, že Materazziho slovní provokace byly hanlivé, ale ne rasistické. Během slyšení se rovněž oba omluvili FIFA za své nepřístojné chování a incidentu litovali," uvedla v oficiálním prohlášení FIFA.

Materazzi milánskému listu Corriere della Sera prozradil, že se svými slovy dotkl Zidanovy sestry, ale konkrétní znění urážky zůstává tajemstvím. "Ta slova nebudou zveřejněna," řekl mluvčí FIFA Andreas Herren.

"Je skandální potrestat hráče za to, že něco řekl. Něco takového se stalo poprvé a jen proto, že Materazzi je Ital a protože chtěli omluvit čin velkého mistra (Zidana), jenž ale udělal chybu," prohlásil bývalý kapitán národního týmu Paolo Maldini.

Opačný pohled na věc má Zidanův agent. "Tento verdikt ukazuje, že Zidane byl v tomto konfliktu obětí, někdy jsou slova horší než úder hlavou," prohlásil Alain Migliaccio.

Po výslechu v sídle FIFA v Curychu prošel Zidane skupinou padesáti novinářů bez povšimnutí, nasedl do auta a odjel. Před budovou na něj čekalo i několik fanoušků ve francouzských dresech s jeho jménem.

Čtyřiatřicetiletý středopolař Zidane finálovým duelem 9. července ukončil svou fotbalovou kariéru, takže trest zákazu startu je pro něj symbolický.

Někdejší nejlepší fotbalista světa proto souhlasil, že místo toho odpracuje tři dny v rámci humanitárních projektů pro děti a mládež, které organizuje FIFA. Federace jeho návrh přijala.

Zidanovi hrozilo, že přijde o Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu mistrovství světa, jímž ho určili akreditovaní novináři. Tuto trofej mu však disciplinární komise nevzala.

Materazzi, který v průběhu mistrovství světa naskočil jako náhradník za zraněného Alessandra Nestu, bude Italům chybět v úvodu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Vedle domácího zápasu s Litvou nenastoupí ani 6. září v repríze finále mistrovství světa na francouzské půdě.

Šéf francouzského fotbalu Jean-Pierre Escalettes byl s verdiktem FIFA spokojen. "Je to rozumné řešení, které dává smysl. Potrestán byl i ten, kdo incident vyprovokoval," uvedl na tiskové konferenci Escalettes. Podle něj si trest zasloužili oba hráči. "Zidane nebyl jediným viníkem. Musíte se kontrolovat, ale zodpovědnost nese i hráč, který se snaží soupeře vyvést z míry jinak než sportovními prostředky," prohlásil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze