Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zidane by o Zlatý míč mohl nakonec přijít

12 2006
Paříž - Nejužitečnější fotbalista letošního mistrovství světa francouzský reprezentant Zinedine Zidane se dnes večer na televizní stanici Canal Plus poprvé veřejně vyjádří ke svému incidentu ve finále šampionátu s Itálií. V něm ve druhé části prodloužení po slovní přestřelce srazil Zidane hlavou italského stopera Materazziho a byl vyloučen.

Média se zatím jen dohadují, jakými slovy Materazzi protihráče vyprovokoval. Itálie nakonec finále vyhrála po penaltovém rozstřelu, když po prodloužení duel skončil 1:1.

Novináři akreditovaní na šampionátu i přes Zidanův vážný přestupek zvolili francouzského kapitána nejužitečnějším hráčem mistrovství a přiřkli mu Zlatý míč.

Předseda Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter v minulých dnech však v souvislosti se Zidanovým prohřeškem připustil, že šestatřicetiletý hráč by o tuto trofej mohl přijít. Blatter dal pokyn disciplinární komisi, aby se událostí z nedělního finále zabývala.

Materazzi ke konfliktu promluvil už v úterý, kdy přiznal, že Zidana urazil. Odmítl ale dohady, že soupeře s alžírskými kořeny nazval teroristou, nebo že by se svými slovy dotkl jeho matky. Zidane na jeho výpad reagoval úderem hlavou do hrudníku, načež byl vyloučen.

Incidentem se začala v úterý zabývat FIFA a výsledkem jejího vyšetřování může být, že Zidanovi bude Zlatý míč odebrán. "O této ceně sice nerozhoduje FIFA, ale novináři, ovšem výkonný výbor FIFA musí řešit případy, kdy dojde k něčemu nesportovnímu. Proto jsem dal pokyn, aby disciplinární komise vyšetřila, co se stalo," uvedl Blatter.

Zidanovo chování prý Blattera rozhořčilo. "Kvůli němu i kvůli smyslu fair play," dodal první muž světového fotbalu.

Materazziho agent navrhl, aby spor mezi oběma fotbalisty byl urovnán na jejich společném setkání. "Nakonec je to podle mě věc mezi Zidanem a Materazzim. Mým přáním je, aby se sešli a mohlo to skončit dobře," řekl manažer Claudio Vigorelli.

Televizní stanice BBC v úterý požádala o spolupráci Jessiku Reesovou, která dokáže odezírat ze rtů. Podle ní italský fotbalista Zidanovi řekl: "Jsi syn teroristické děvky." To však Materazzi popírá.

Francouzský kapitán Zinedine Zidane dostává od argentinského rozhodčího Elizonda červenou kartu. Přihlíží Gennaro Gattuso (vpravo).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze