Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zidane a Figo se chystají poprat o fotbalové království

28 2000
B r u s e l - Dva fenoméni současného fotbalu proti sobě: Zinedine Zidane versus Luis Figo. Kdo z nich je lepší? Dnes v podvečer by se všechno mělo ukázat na stadionu Krále Baudouina v Bruselu. Nepůjde tedy jenom o postupujícího do finále mistrovství Evropy mezi Francií a Portugalskem, zápas má další náboj, hraje se patrně i o korunu nejlepšího fotbalisty celého turnaje. Dva muži s magickou kopací technikou. Stále mají nápady, udávají tempo i směr útočných akcí. Dokážou poslat míč nádherným pasem přes půlku hřiště, vystřelit nohou stejně dobře jako hlavou.

Francie spoléhá na Zidaneho, zatímco Portugalci věří Figovi. "Když na nás přijde krize a nevíme co s míčem, dáme ho Zidanemu. On vždycky něco vymyslí, na něj je spolehnutí," říká obránce Bixente Lizarazu. Vypadá to zjednodušeně, ale je v tom hodně pravdy. Nepřipomínají Pelého, ten měl víc talentu, oni se museli do fotbalového království vyškrabat. Nejsou novým Maradonou, který se projevil jako nafoukanec a skandální bytost.

Jsou skromní a v nejlepším fotbalovém věku, zhruba dva roky před třicítkou. Při čtvrtfinálových bojích dostali ceny pro nejlepšího hráče utkání. Když jeden z novinářů pronesl před Figem, že je nyní považován za nejlepšího hráče na světě, s onou typickou skromností jen odvětil: "Opravdu? A kteří lidé to říkají?" Oba mají zřejmě životní formu.

U Figa to platí bezpochyby. Stačí připomenout jeho jedinečný sobotní koncert v Amsterdamu. Turečtí obránci ho honili jako psi, ale nikdy se do něho nezakousli. Zasekávačky, kličky a hlavně křížné pasy od postranní čáry udělaly z Figa hrdinu, který většinu zápasu strávil na levé straně hřiště, ale pak odcentroval Nuno Gomezovi na dva góly zprava.

"Stačí se postavit na správné místo a Figo vám přihraje. Víc nemusí útočník udělat," prohlásil šťastný Gomez po zápase. "Figo dokáže vytáhnout nahoru každé mužstvo. Jestli postoupíme do finále, budeme děkovat hlavně jemu."

Ale tohle si říkají i Francouzi o svém miláčkovi, jehož fanoušci pokaždé zbožně vyvolávají "Zizou, Zizou". Zidane už jednou dotáhl svou zemi nejvýš. Před dvěma lety doma na světovém šampionátu vstřelil dva rozhodující góly Brazilcům ve finále. Mistr světa a ještě s cenami pro nejlepšího hráče planety za rok 1998, to je Zidaneho nejzářivější úspěch, na který může Figo zatím jen závistivě pohlížet.

"Cítím se výborně a doufám, že mi to vydrží do konce šampionátu," vyhlásil Zidane. Věří v titul. Podle něho je mužstvo lepší než před dvěma lety. "Vyzráli jsme a máme talentované útočníky, kteří nám tenkrát chyběli." Figovi i Zidanemu se zatím daří, vstřelili nádherné góly. Portugalec hned v prvním utkání s Anglií tečovanou ranou ze třiceti metrů. Francouz dokázal svůj kumšt ve čtvrtfinále proti Španělům. Dokonalý přímý kop více než z dvaceti metrů. Vypálil přes zeď prudce a přesně pod břevno.

Kdo je lepší, Zidane, nebo Figo? "Figo, protože podává vyrovnanější výkony," tvrdí Rui Costa. Má pravdu, stává se, že Zidane začne uvadat a jeho vůdcovskou roli musí převzít Youri Djorkaeff, jako v neděli po přestávce proti Španělům. "Zidane je lepší," hájí svého spoluhráče Thierry Henry. "Umí prolézt každou skulinkou, je pohotovější, rychle reaguje na každou situaci. S míčem na noze prochází obranou jako nikdo jiný." Dnes večer se rozhodne. Vítězné mužstvo bude mít asi turnajového krále.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze