Ural místo Metalliky. Petrohradská kosmická loď, stadion k nezaplacení

Stadion v Petrohradu pár hodin před výkopem zápasu mezi Ruskem a Egyptem. | foto: AP

4 2018
Petrohrad (Od našeho zpravodaje) - Měla to být typicky ruská okázalost. Velká show. Všechno bolšoj, jak by řekli místní. A tak v Petrohradu s ročním předstihem domluvili vystoupení světoznámé hudební skupiny Metallica, aby při otevření nové arény na Krestovském ostrově zahrála. Psal se rok 2009 a ten koncert se nikdy neuskutečnil.

Výstavba moderního stadionu, na němž si ve čtvrtek večer v Evropské lize zahrají fotbalisté Slavie proti domácímu Zenitu (od 18.55 hodin českého času), se tenkrát znovu natáhla. Jako ještě tolikrát poté.

Dohromady na dlouhých devět let.

„Pamatuju si, jak se za naší éry říkalo, že bude stadion otevřený v roce 2008. Pak se to neustále odkládalo a nakonec ho otevřeli až loni,“ vzpomíná fotbalista Radek Šírl, který ve městě na řece Něvě sedm a půl roku působil.

Od rozlehlého a studeného stánku Petrovskij ze sovětských let je nový domov Zenitu vzdálený asi pět kilometrů. A je krásný. Nad Baltským mořem ční jako kosmická loď po přistání; právě tak, jak si to představoval jeho japonský architekt Kišó Kurokawa.

Fotogalerie

„Ten stadion je nádherný, vážně se moc povedl,“ líčil slávistický obránce Kúdela. A trenér Trpišovský souhlasí: „Opravdový skvost.“

V noci do okolí svítí různými barvami. A jakmile vstoupíte dovnitř, s klidem můžete svléknout kabát. Pod jeho zataženou střechou a mezi příkrými modrými tribunami je přímo u trávníku příjemných osmnáct stupňů, byť v Petrohradu touhle dobou klesají noční venkovní teploty až k nule.

„Ve chvíli, kdy máte venku třeba minus sedmnáct a vy můžete na tribuně v klidu sedět v saku, je to velká pohoda, úplně jiná úroveň zábavy. Lidé si ten stadion rychle oblíbili,“ vypráví novinář Ivan Židkov z listu Sport den za dnem, který v Petrohradu žije.

Fotbalový stadion Krestovskij v Petrohradě.

O vybudování nového stadionu rozhodli v roce 2004, dávno předtím, než Rusku přiklepli pořadatelství letošního světového šampionátu. A když tehdejší gubernátorka Valentina Matvijenková během ligového utkání Zenitu proti CSKA Moskva potvrdila, kde bude stát, fanoušci byli nadšení.

Minimálně do chvíle, než nastaly potíže. 

Gazprom, ropný gigant a hlavní sponzor klubu, z financování stavby vycouval a věc řešilo město. Z fondů na výstavbu škol a školek či kulturních a zdravotnických zařízení do stadionu vrazilo stovky milionů rublů. A stejně se jeho otevření dál a dál odkládalo - doteď si na internetu můžete přečíst vtípky o tom, jak i římské Koloseum stihli v antickém Římě postavit rychleji. O rok!

Zenit Petrohrad - Slavia

Sledujte od 18.55 online.

S narůstajícím zpožděním v Petrohradě logicky rostla i cena.

Ať už kvůli úmrtí japonského architekta Kurokawy, jehož návrhy byly později dvakrát upraveny vzhledem k navýšení původně zamýšlené kapacity. Kvůli ekonomické krizi. Kvůli chybám v projektové dokumentaci. Kvůli špatnému trávníku. Kvůli všudypřítomné korupci.

„V průběhu těch let se měnilo snad všechno. Střídaly se stavební firmy, zodpovědnost...,“ naznačuje Židkov. A tak konečná částka za moderní komplex přesáhla dokonce miliardu amerických dolarů. 

V přepočtu na místní měnu Petrohrad za stadion zaplatil 48 miliard rublů, což bylo o více než 500 procent víc proti původnímu plánu. 

Díra ve střeše? To byli kormoráni!

Stadion byl otevřený pár týdnů, hrálo se pod zataženou střechou, jenže dovnitř zatékalo. A hodně. „Každý z toho tehdy měl srandu,“ líčí Ivan Židkov, ruský novinář. „Vicegubernátor Petrohradu to následně v jednom rozhovoru vysvětloval tím, že za to můžou kormoráni, ptáci s velkým zobákem. Prý jsou pro město typické, přitom o tom nikdo nikdy neslyšel,“ rozesměje se Židkov a na displeji telefonu okazuje vtipné koláže, kterými se Rusové dlouho bavili: Instruktáž kormoránů před útokem na Zenit! stojí na jednom z nich. „Až později místní vicegubernátor svůj výrok o kormoránech korigoval, prý si dělal srandu. A střecha už je opravená.“

I kulisy slavnostního zahájení provozu proto byly o poznání skromnější: nepřijela Metallica, dorazil Ural Jekatěrinburg, jenž v otevíracím utkání v dubnu 2017 prohrál se Zenitem 0:2.

Dál už to bylo rychlé: v létě finále Konfederačního poháru FIFA, o rok později šest zápasů mistrovství světa včetně souboje o bronzové medaile.

Nyní, po úspěchu ruských reprezentantů a při dobré formě domácího Zenitu, který aktuálně vede ligu, i zvýšený zájem fanoušků. V Petrohradu chodí na fotbal v průměru padesátitisícové návštěvy a čtvrteční duel proti Slavii by neměl být výjimkou.

„Fotbal celkově je teď po šampionátu vnímán daleko lépe než dřív,“ souhlasí Židkov. „A Zenit, to je pro místní obyvatele něco jako součást kultury.“

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Bohemka mezi nebem a peklem. A Hašek počítá s odchodem syna do Sparty

Martin Hašek, trenér Bohemians rozdává pokyny hráčům při zápase se Slavií.

Takový podzim ještě nezažil. „Doufám, že už mě nic podobného nepotká,“ kroutil hlavou Martin Hašek,...

Ščasný: Musíme to vyhodnotit. Věřím, že pomohou kroky, které chystáme

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Jeho tým v posledních deseti zápasech získal jen devět bodů, na fotbalovou Spartu je to strašné...

Unikát Hübschman: znovu zažil český pohárový týden snů a je jako Nedvěd

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Odehrál zápas, který se zapsal do historie. Byl významný z pohledu jeho osobní bilance a znamenal...

Sparta ukončila bídný podzim remízou, Komličenko už má 18 gólů

Nikolaj Komličenko z Boleslavi (vlevo) odehrává míč před Jaroslavem Svozilem z...

Protesty fanoušků, světlice, počtvrté za sebou bez výhry. Fotbalisté Sparty uzavřeli zoufalý ligový...

Kouzelný Vrba a další důvody, proč pokračuje plzeňská pohádka

Plzeňský kouč Pavel Vrba slaví před kotlem fanouškům výhru na AS Řím v Lize...

VIDEO 2011, 12, 13, 17, 18. Bravo! Fotbalová Plzeň už pětkrát překonala podzimní bariéru a zažije...

Další z rubriky

Jablonecký útočník Doležal: Jasná penalta, kartu jsem nepochopil

Jablonecký kouč Petr Rada a střelec gólu Martin Dolezal  se radují po zápase na...

Útočník Martin Doležal byl hlavním hrdinou úvodních důležitých okamžiků čtvrtečního zápasu skupiny...

Příznivci Chelsea zpívali antisemitské chorály. Zostudili nás, uvedl klub

Fanoušci Chelsea při zápase Evropské ligy proti MOL Vidi FC v Székesfehérváru.

Neuběhl ani týden a fanoušci Chelsea mají další průšvih. Poté, co čtyři z nich čelí podezření z...

Evropo, nejsme slabí. České týmy předvedly v pohárech ojedinělý počin

Slávistický obránce Vladimír Coufal napřahuje ke střele, petrohradský Šatov se...

VIDEO Šestnáct let trvalo, než české kluby ve fotbalových pohárech slavily tři výhry v jednom týdnu.

Najdete na iDNES.cz