Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel legendární sportovní komentátor Polák, podlehl těžké nemoci

Populární slovenský komentátor a dlouholetý člen sportovní redakce Československé televize Karol Polák zemřel 17. ledna 2016 ve věku 81 let. | foto: ČTK

17 2016
Populární slovenský komentátor Karol Polák už novými postřehy nepobaví. Dlouholetý člen sportovní redakce Československé televize v neděli ráno zemřel, když podlehl těžké nemoci. Bylo mu 81 let. Slovenským médiím jeho úmrtí oznámila Polákova manželka Agáta.

Polák provázel svým hlasem dvanáctkrát olympijské hry, komentoval devět mistrovství světa ve fotbale a například i 26 světových šampionátů v krasobruslení. Rodák z Bratislavy se loni v září potřetí oženil, měl dvě děti.

V mládí byl Polák fotbalovým brankářem a hrával i basketbal. Do Československé televize nastoupil v roce 1962 a pracoval pro ni téměř 35 let.

Polák byl i velkým showmanem, nebál se ani sebeironické podoby v rámci zábavných pořadů ČST. Zde si můžete poslechnout ukázku:

Diváky bavil originálními hláškami a mnozí dodnes vzpomínají na jeho charakteristický podmanivý hlas. V paměti zůstává třeba komentování rozhodujících chvil finálového utkání fotbalistů na mistrovství Evropy 1976 v Bělehradě.

„Všetko je v rukách Antonína Panenku. Góóól! Jsme majstri Európy,“ volal do mikrofonu, když český záložník proměnil dloubákem rozhodující penaltu v duelu s Německem a zajistil Československu zlato.

Přitom moc nechybělo, aby se Polákova kariéra vyvíjela jiným směrem. Jako malý projevoval hudební talent, rodiče ho zapsali do hudební školy, kde se učil na housle. Poté nastoupil na konzervatoř a věnoval se zpěvu, po čase ale změnil obor a začal studovat herectví.

Kariéru hlasatele začal večerními službami v rozhlase, život se mu pak změnil v roce 1962. Stal se komentátorem v nově vzniklé redakci sportu Československé televize a provázel diváky sportovním děním dlouhá léta.

Když s pravidelným komentováním skončil, moderoval společenské akce a příležitostně spolupracoval se slovenskými rozhlasovými i televizními stanicemi. K „velkému“ televiznímu komentování se ještě nakrátko vrátil v roce 2006, když Slovensko hrálo baráž o fotbalové mistrovství světa se Španělskem.

„Prší, prší, len sa leje, výsledok je bez nádeje,“ komentoval tehdy marnou snahu slovenských hráčů, kteří se silným soupeřem venku prohráli 1:5.

Dalších nápaditých hlášek se už od něj diváci bohužel nedočkají.

Připomeňte si slavného komentátora. Upoutávka TV Prima z roku 2013:


Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze