Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Že jsem v národním mužstvu na záskok, to mi nikdy nevadilo, říká Kinský

Antonín Kinský | foto: MF DNES

13 2009
Že se ještě někdy dostane do party národního mužstva, to fotbalového brankáře Antonína Kinského od českého propadáku na mistrovství světa 2006 v Německu ani nenapadlo. "Reprezentace, to pro mě byla uzavřená kapitola," říká čtyřiatřicetiletý gólman.

"Po tom Německu jsme si s trenéry řekli, že moje dny u národního mužstva se naplnily, a že je načase začít povolávat mladší," vzpomíná Kinský, který už šestý rok chytá ruskou ligu za Saturn Ramenskoje. Statisícové město Ramenskoje přitom leží v těsném sousedství Moskvy.

Jenže situace po třech letech vyvinula jinak.

"Už koncem letošního jara mi volal trenér Straka a ptal se, jak bych se díval na další reprezentační kariéru. Jenže my v té době byli s Ramenskoje na sestup, nemohl jsem si dovolit klub opustit, tak jsem Strakovi musel vysvětlit, že spojení já a národní mužstvo není aktuální."

Později pak u Kinského sondoval trenér reprezentačních brankářů Jan Stejskal, šlo o nominaci na zářijový kvalifikační dvojzápas se Slovenskem a San Marinem.

"Protože Zítka je dlouhodobě zraněný, měl jsem být připravený zaskočit, kdyby se něco stalo Čechovi nebo Drobnému," poznamenává gólman, který byl v kádru národnímu mužstva na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku a na světovém šampionátu 2006 v Německu.

"Udělalo mi to dobře, protože já to nikdy nebral tak, že jsem v nároďáku jen jako náhradník nebo pro případ nouze, prostě jaksi na záskok. Takhle to prostě musí vzít každý brankář, který je v jednom mužstvu s Petrem Čechem," pokračuje Kinský, který má na kontě pět reprezentačních startů v přátelských duelech, z nichž ten poslední je z jara 2004.

Antonín KinskýZářijovou reprezentační pauzu si ale ještě užil doma s rodinou, Čech i Drobný byli fit.

"Ale byl jsem se za klukama podívat na tréninku v Kunicích, taky kvůli mému šestiletému Toníčkovi, který má rád Petra Čecha a Chelsea. A když si s ním Petr potřásl rukou, malému zářily oči štěstím."

Několik dnů nato se dozvěděl, že se vážně zranil Drobný. Takže už tušil, že mu na mobilu začne blikat číslo asistenta Stejskala, nebo kouče Haška. Ozval se Hašek a Kinský se do vybrané fotbalové společnosti vrátil.

"Když jsem ještě byl v Liberci a s národním mužstvem neměl nic společného, vždycky jsem se při čtení novin divil, že se kluci na reprezentační sraz těší. Ale když se to pak začalo týkat i mě, začal jsem tomu rozumět," říká.

"Člověk se opravdu těší na to, že vypadne z klubového stereotypu, těší se na pokec o tom, jak to chodí v jiných zahraničních klubech, já se pak navíc vždycky těšil i na trochu jiné trénování."

Mimochodem, jiné trénování.

"Já se pokaždé těším na Honzu Stejskala, v klubu se při brankářském tréninku spousta věcí opakuje, pořád dokola. Ale Stejskal je typ trenéra, který jde dopředu, přidává do tréninku nové a nové prvky, prostě nepřešlapuje na místě. A tohle mě fakt baví."

Poté Kinský prozrazuje další důvod, proč se na toto reprezentační soustředění na Štiříně těšil.

"Dva kilometry odtud s rodinou bydlíme, máme tady domek," usmívá se významně. "Ale jestli už jsem během soustředění vzal roha domů, to teda neprozradím."

Nejlepší brankář ruské ligy za rok 2007 zatím neví, kde bude působit v příštím roce.

"Koncem letošního roku mi končí smlouva v Saturnu, nabídli mi další dva roky, ale z rodinných důvodů už bych vzal jen rok. Nebo by se mi líbila první ligy v Rakousku nebo Švýcarsku, kam jezdíme lyžovat. Takové angažmá by mi srdíčko opravdu pohladilo," říká zasněně.

Antonín KinskýPo šesti letech v ruské špičce peníze honit nemusí.

"Jsem zajištěný, peníze už u mě opravdu hlavní roli nehrají. Myslím na rodinu, chci to mít domů blíž, Už taky kvůli prvňáčkovi Toníkovi a Andree, která chodí do druhé třídy. Teď to praktikujeme tak, že manželka je s dětmi měsíc doma a měsíc u mě v Moskvě, kde se s dětmi učí nejen žena, ale i já," zdůrazňuje hrdě.

A jak se Kinský dívá na utopický postup českého národního mužstva na mistrovství světa do Jihoafrické republiky?

"Stejně jako ostatní. Věčná škoda, že i postup do baráže z druhého místa skupiny se nám výhrou Slovinska nad Slovenskem na hony vzdálil. Na lavičce jsme se o vedení Slovinců dozvěděli deset minut před koncem našeho zápasu s Polskem a rázem bylo po radosti," líčí Kinský.

"Teď nás může spasit je zázrak v podobě remízy Slovinců v San Marinu. Ale ať to v téhle zemičce dopadne jakkoli, s klukama si slibujeme, že proti Severnímu Irsku musíme zahrát tak, aby nás fanoušci mohli po zápase vytleskat," uzavírá český brankář.

Výsledky

rovnou na mobil

Jak dopadnou rozhodující zápasy kvalifikace MS, se dozvíte hned po jejich skončení. Objednejte si SMS servis iDNES.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze