Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Že jsem chyboval? Myslím si, že to byla výjimka, řekl Čech

Petr Čech (vlevo) po čtvrtfinálové odvetě Ligy mistrů mohl poděkovat kapitánovi Chelsea Frankovi Lampardovi, který dal Liverpoolu dva góly. | foto: ČTK

15 2009
Fotbalový brankář Petr Čech se brání kritice, která se po úterní čtvrtfinálové odvetě Ligy mistrů na něj valí. "Je jednoduché vzít jeden zápas a hodit ho přes patnáct předchozích, ve kterých jsem chytal dobře."

Gólman Chelsea za poslední čtyři dny dostal sedm gólů, v Premier League tři od Boltonu (4:3) a v úterý večer čtyři od Liverpoolu (4:4). "Naštěstí oba zápasy dobře dopadly," zdůraznil Čech v telefonickém rozhovoru s českými novináři.

Cítíte na sobě, že s formou jdete dolů?
Posledních patnáct zápasů mi vyšlo velmi dobře, chyby jsem udělal jen za poslední dny. Proti Boltonu a proti Liverpoolu. To se prostě stane, člověk se tomu nevyhne. Myslím si, že je to výjimka.

Ale dostal jste se do pozice brankáře, který chyby téměř nedělá, a pak se na každou z nich čeká. Jak to vnímáte?
To je normální. Ukazuje to, že patřím do té skupiny nejlepších brankářů. Když jste jednou na vrcholu, tak všichni čekají, kdy z něho začnete padat. Sledují, jakým způsobem se s tím vyrovnáte. Za poslední čtyři roky jsem kritikům moc možností nedal, tak teď to přišlo.

Nebojíte se o místo jedničky Chelsea?
Bylo by krátkozraké, když po několika dobrých zápasech přijdou dva horší a já bych se hned měl bát o místo. Ale jestli chce trenér něco změnit, tak to změní. S tím nic nenadělám.

Kouč Hiddink vidí, že nejste v ideálním rozpoložení. Říkal to po úterním utkání.
On řekl, že jsem v ideálním rozpoložení nebyl v zápase proti Liverpoolu. A to má pravdu. Dostal jsem blbý gól, vymlouvat se nebudu. Ale trenér taky ví, že v předchozích zápasech jsem chytal dobře. Naštěstí pro mě byla utkání, v nichž jsem tým podržel. A tým teď podržel mě. Sám vím, co jsem udělal špatně. A musím udělat maximum, aby se to příště nestalo.

Co musíte udělat líp?
Když se něco nepovede, tak je jediná cesta to z hlavy vymazat a začít od nuly. Ode dneška se už připravuju na sobotní semifinále poháru proti Arsenalu.

Nemůže váš sobotní výkon poznamenat těch sedm branek, které jste teď dostal?
S Boltonem  jsem dostal tři góly z ničeho, což nebylo příjemné. Za tři dny přijde zápas a chyba. Určitě to mělo vliv na můj další výkon. Musel jsem se soustředit, abych neudělal další chybu.

Bylo vidět, že vám to moc nešlo.
Pravda, trochu mě to rozhodilo. Zápas měl bláznivý průběh. Druhý gól jsem dostal z penalty a vlastně si do té doby pořádně nesáhnul na míč. Pak jsem vyběhl na centr, obránce Alex mě neslyšel, míč mi nadzvedl a málem z toho byl třetí gól. Někdy člověk dělá maximum, aby se na zápas připravil, ale nevyjde nic.

Jak se vám po takovém utkání usínalo?
Hodně rychle, protože jsem byl unavený. Zápas byl vyčerpávající hlavně psychicky. Brzy jsme dva nula prohrávali, byli jsme blízko vyřazení. Otočili jsme výsledek, ale najednou zase byli dole. Bylo to náročné. Pro mě o to víc, že jsem udělal chybu před prvním gólem. A to můj další výkon ovlivnilo.

Jak si tu chybu vysvětlujete?
Zbytečně moc jsem se připravoval, co se stane po centru. Hlídal jsem si nabíhající hráče. A ve chvíli, kdy Fabio Aurelio vystřelil, tak jsem udělal krok na druhou stranu.

Kdy vám bylo hůř? Po půlhodině, když jste prohrávali dva nula? Nebo v závěru za stavu 3:4?
To vyšlo tak nastejno. V prvním případě měl soupeř hodně času dát třetí gól. Bylo těžké se z toho zvednout. A zrovna tak jsme to museli dokázat i na konci. Byli jsme na dně, ale zvládli jsme to. To ukazuje na naší velkou vnitřní sílu.

Jak to po utkání vypadalo v kabině?
Smíšené pocity. Všichni jsme věděli, že jsme zápas neodehráli dobře. Ale taky jsme měli radost z postupu do semifinále. Myslím si, že radost převažuje. Postup je nejdůležitější.Najdete na iDNES.czmobilní verze