Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Že hrají s Čechy, Němci nadšeni nejsou

30 2003
Berlín - Obdiv, velký respekt, někdy až strach. Fotbalové Německo naříká, že se na červnovém mistrovství Evropy v Portugalsku utká ve skupině s Českem. "Češi jsou pro mě jedním z největších favoritů," řekl Günter Netzer, bývalý německý reprezentant a šéfkomentátor stanice ARD.

Vynikající mančaft, špičkové mužstvo. A je vidět, jak jsou silní. Tak se v Německu vyjadřují o českých fotbalistech.

"Štěstí nás při losu opustilo," řekl Netzer. "Není to dobré, ale taková je realita," poznamenal. Podle něj patří Češi společně s Francií k největším favoritům turnaje.

Kapitán německé reprezentace Oliver Kahn nebyl z losu vůbec nadšený. "Je to neuvěřitelně těžká skupina," citovala slova zkušeného gólmana agentura SID. "Vypadá to, jako by tu byli tři favorité. Ale neměli bychom podceňovat ani Lotyše. Všechny manšafty jsou velmi silné," varoval Kahn.

Zvlášť z Čechů má strach. "Mají fantastický výběr s mnoha hráči, kteří si vydělávají v Anglii, v Německu a v Itálii. Vedle toho si v kvalifikaci poradili i s Nizozemci, což o něčem svědčí," připomněl Kahn.
 
Podobně mluvil i jeho spoluhráč z Bayernu Michael Ballack. "Je to opravdu těžká skupina," konstatoval s tím, že Češi dnes patří k nejlepším v Evropě. "Dokázali porazit nejlepší mužstva kontinentu," připomněl špílmachr Bayernu vítězství Česka v
přípravném utkání s Francií. Podle něj budou mít Němci velmi složitou roli. "Budeme moc rádi, když postoupíme, ale nerad předjímám," dodal Ballack.
 
Nizozemec Roy Makaay z Bayernu Mnichov je optimista. "Věděli jsme, že dostaneme dva silné soupeře. Přesto nejsme nespokojení. S Čechy máme ještě nevyřízené účty z kvalifikace a proti Německu se nám taky hraje dobře. Lotyše neznáme. Ale ať už se na úvod utkáme s kýmkoliv, je to jedno. Musíme vyhrávat, pokud chceme postoupit," zdůraznil Makaay.

"Podle mě jsou nejsilnější Nizozemci," řekl předseda Německého fotbalového svazu Gerhard Mayer-Vorfelder. "Česko hrálo skvěle kvalifikaci," pochválil Brücknerův tým a na jeho adresu dodal: "Bude to velmi těžké," konstatoval Vorfelder.
 
Němci dobře znají české fotbalisty z bundesligy, kde hraje bezmála polovina reprezentace. Günter Netzer přitom považuje sílu Čechů v reprezentaci za větší než v bundeslize, a to i pokud jde o hvězdy Jana Kollera a Tomáše Rosického, kteří hrají v
Dortmundu.
 
"Mužstvo vyrostlo," řekl Netzer o českém výběru. Jakmile čeští hráči z bundesligy hrají za národní tým, "je to úplně jiná parta", tvrdí Netzer. "Těší se na zápasy v reprezentaci a to z nich dělá silné mužstvo," pokračoval. "Češi prvotřídně pracují s
mládeží," hodnotil Netzer kořeny českých úspěchů. "To se jim za celá léta osvědčilo."
 
Manažer bundesligového týmu Schalke 04 Rudi Assauer považuje nyní Nizozemce a Čechy za "přední mužstva Evropy". Podle internacionála Jense Nowotného jsou Němci v těžké skupině. I když ale mají Nizozemci a Češi silné týmy, něco se podle něj "dá dělat".

Losování mistrovství Evropy 2004 vedl generální sekretář UEFA Gerhard Aigner.

Trenér Německa Rudi Völler (vpravo) se dotýká trofeje pro mistra Evropy, přihlíží nizozemský trenér Dick Advocaat (vlevo) a pobavený český zástupce Karel Brückner.

Výkonný ředitel UEFA Gerhard Aigner (vlevo) a legendární portugalský fotbalista Eusébio při losování skupin mistrovství Evropy ve fotbalu, které proběhlo 30. listopadu v lisabonském komplexu Pavilhao Atlantico.

Během slavnostního losování skupin mistrovství Evropy ve fotbalu 2004 v lisabonském komplexu Pavilhao Atlantico předal 30. listopadu viceprezident UEFA Senes Erzik (vlevo) prezidentovi Portugalské fotbalové federace Gilbertu Madailovi pohár pro vítěze šampionátu.

Po vylosování soupeřů Česka na mistrovství Evropy se Karel Brückner chytal za hlavu.

Karel Brückner pózuje vedle poháru pro vítěze evropského šampionátu.

Trenéři mužstev skupiny D (zleva): Alexander Strakovs, Dick Advocaat, Karel Brückner a Rudi Völler.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze