Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal se nesmí hrát v zákulisí, svěřuje svou vizi Zlámal senior

Zdeněk Zlámal starší | foto: Archiv Zdeňka Zlámala

21 2013
K šéfování třetiligových klubů z Kroměříže a Hulína by si známý podnikatel Zdeněk Zlámal starší rád přibral post prvního místopředsedy Fotbalové asociace za Moravu a Slezsko.

Na předchozí valné hromadě svoji kandidaturu do výkonného výboru Fotbalové asociace těsně před volbami stáhl. Letos je však Zdeněk Zlámal starší odhodlaný stát se prvním místopředsedou za Moravu a Slezsko.

"Před dvěma lety jsem byl hodně pracovně vytížený v holdingu, musel jsem se věnovat firmě a viděl jsem, že v případě zvolení do funkce bych povinnostem místopředsedy nemohl dát to, co by si zasloužily. Teď cítím, že mám prostor a snad i slušnou šanci něco změnit," říká moravský podnikatel a šéf třetiligových klubů z Kroměříže a Hulína.

Kdo vás podporuje?
Oslovily mě Zlínský a Jihomoravský kraj. Určitou podporu mám i v Olomouckém kraji, na Vysočině, z klubů z třetí ligy a divize.

Zdeněk Zlámal starší

Narodil se 17. května 1956 v Hulíně, kde neustále žije. Je významným moravským podnikatelem. Prostřednictvím holdingu Rovina Group a. s. ovládá několik firem, mimo jiné výrobce zdravotnických pomůcek Ortika nebo Magneton zabývající se zhotovováním součástek pro automobilový průmysl.

Ve fotbale působí jako šéf dvou třetiligových klubů - Hulína a Kroměříže. Jeho stejnojmenný syn je brankářskou jedničkou prvoligové Sigmy Olomouc. O osm let starší bratr František byl dlouholetým gólmanem Slavie Praha, pak masérem i asistentem trenéra.

Fakt, že jste zainteresovaný ve dvou týmech ve třetí lize je pro vás výhodou?
V určitém smyslu se o výhodě mluvit dá. Myslím si, že hlavní je, že po dvaceti letech, po které se ve fotbale na úrovni divize a třetí ligy pohybuji, mám i jakýsi nadhled nad věcmi. Jako dobrou věc také vnímám, že finance do fotbalu přináším, ale nevyvádím je ven.

Co hodláte ve výkonném výboru prosazovat?
Chci, aby se lidé vrátili zpátky na stadion, a to nejen v profesionálních soutěžích. Chtěl bych získat pro fotbal více sponzorů, více do něj začlenit města, obce. V těch malých městech je fotbal kolikrát jedním z mála způsobu vyžití, který tam je. Mnohdy je také jedinou cestou, jak zaplnit volný čas dětí a mládeže.

Jaký máte recept na vyšší návštěvy?
Zásadní je, aby byl fotbal transparentní, přímý, otevřený včetně řízení zápasů. Když se nebudou výsledky dělat na hřišti, ale někde v zákulisí, tak příznivce nepřilákáme.

Takže přiznáváte, že ovlivňování zápasů je pořád problémem?
Ze svých zkušeností říkám, že konkrétně na Moravě je tohle na ústupu.

Jak jde důvěra ve fotbal dohromady s lidmi se špatnou pověstí, jako je Berbr, který chce také kandidovat?
Vím, co se o něm povídá, ale myslím, že všechno není tak dalece pravda. Několikrát jsme se potkali, a co jsme si řekli, to jsme splnili. Neměl jsem s ním nikdy problém.

Budete podporovat Miroslava Peltu na předsedu?
Do fotbalu zasahuje velmi citlivě, za dva roky ve funkci udělal kus práce. Je to jeden z majitelů, který peníze do fotbalu dává a neodnáší je. Nemám proti jeho krokům zásadních výhrad. Takže říkám ano.

Předchozí místopředseda za Moravu Dalibor Kučera odstoupil poté, co byl odsouzen za uplácení. Nebojíte se, že na vás vypadne ze skříně podobný kostlivec?
Strach nemám, protože vím, co jsem dělal v podnikání i ve sportu.

Váš syn chytá za Sigmu Olomouc. Jak vzal vaši kandidaturu?
Neměl z toho moc velkou radost. Říkal, že se proti němu obrátí vlna novinářů. Vysvětlil jsem mu, že za něho hovoří výkony, nikoliv jeho otec, který kandiduje.

Ze Zlínského kraje působí ve dvou profesionálních soutěžích jen dva kluby. Není to málo?
Když to porovnám s dobou, kdy jsme byli s Kroměříží ve druhé lize, je to málo. Všechno se ale řídí ekonomikou, která dopadá i na fotbal. Buďme rádi za Slovácko v první lize a ve druhé lize za Zlín, který má ambice na postup.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze