Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlak si vytvářím sám. Ale když budu nervózní, nepomůžu si, tuší Ščasný

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný při utkání Sparty se Steauou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2016
Bukurešť (od našeho zpravodaje) - Do Rumunska vyrážel trenér sparťanských fotbalistů Zdeněk Ščasný v dobré náladě. V přeplněné letištní hale se nechtěně minul s tiskovým mluvčím Ondřejem Kasíkem, mezi novináře tedy přišel sám a vtipkoval. „Chtěl jsem vás všechny obejít, ale nevyšlo to,“ usmíval se.

Na večerní tiskové konferenci v útrobách moderního stadionu Arena Nationala už byl vážnější. Ale že by na něj před důležitým utkáním 3. předkola Ligy mistrů proti Steaue Bukurešť doléhala nervozita? Kdepak.

„Kdybych byl nervózní, nepomůžu si. Tlak člověk cítí vždycky, ale není to tak, že bych to nějak extra víc prožíval, když se hraje o Ligu mistrů,“ přesvědčoval. „Když budu nervózní, přenesu to na hráče. To by bylo špatně.“

V minulé sezoně se vám na hřištích soupeřů dařilo, dávali jste i dost gólů. Teď minimálně jeden gól nutně potřebujete. Bude Sparta i zítra útočit?
To ukáže zápas, jestli budeme celou dobu útočit. Venku jsme v minulé sezoně opravdu hráli dobře, na to chceme navázat. V domácím zápase se Steauou nebyli všichni hráči v optimální formě, to teď musíme napravit.

Výkon z prvního utkání by na postup asi nestačil. Souhlasíte?
Samozřejmě, že první zápas z našeho pohledu nebyl úplně optimální, hlavně druhý poločas. Chceme náš výkon zlepšit a udělat všechno proto, abychom postoupili.

Jak jsou na tom hráči zdravotně?
Letíme kompletní, už mám v mužstvu i Lukáše Váchu. Trénuje dlouho, chtěl jsem ho nechat v sobotu rozehrát, ale nevyšlo to. Zvažujeme, jestli do toho rizika nepůjdeme, to říkám upřímně. Čermák je zdravý, nevím, co měl za virózu, ale už trénoval.

Hraje se o hodně peněz. Na druhou stranu, ve chvíli, kdy jste prodali za víc než 200 milionů Krejčího se Schickem, může být tlak menší, ne?
Že se hraje o hodně peněz, já nevnímám, neuvědomuju si to. Takhle k zápasu přistupovat nemůžu, to za prvé. Za druhé, jestli si myslíte, že když dva hráči odešli, že je menší tlak, tak to v žádném případě. Tlak si vytvářím sám, chci být úspěšný, chci hrát dobře. Vím, že naše výkony nejsou dobré po celých devadesát minut, konstantní. Tlak vnímám stejně, loni letos. Na druhou stranu si ho nepřipouštím, to bych si zbláznil.

Sparta byla před prvním utkání považovaná za favorita, po něm se to otočilo. Jak to vnímáte?
To slyším prvně, nesleduju to. Chtěl bych vidět, kolikrát odborníci, kteří o našich soupeřích vynášejí soudy, viděli Steauu hrát. Já ji viděl hodněkrát, takže nebudu říkat, jestli před prvním zápasem byla favoritem Steaua nebo my a kdo je teď. My jsme první zápas nezvládli, jak jsme chtěli. Pokud chceme postoupit, musíme odvetu zvládnout líp.

Přehodnotil jste, co jste si o soupeři mysleli?
Ne, vůbec ne. Rozlišujme náš výkon a výkon Steauy. Jak jsme si ji otipovali, přesně tak vypadala. Chyba byla v nás, my jsme jim dovolili hrát líp, než jsem si myslel, že jim dovolíme. Ale pořád budu tvrdit, že ten zápas je především o nás, co my předvedeme. Steaua možná překvapila rozestavením, hrála na dva útočníky. Doma v lize začali na tři útočníky, pak od toho ustoupili. Ale co se týče agresivity, nasazení, výkonu, to mě nepřekvapili. Od začátku jsem upozorňoval, že to mužstvo je pracovité, individuálně technicky kvalitní i takticky vyspělé. Co musíme zlepšit, je náš výkon.

Jak? Co se musí změnit?
Důležité je, aby mužstvo věřilo, že je dobré, silné. Aby nepodlehlo tomu, co mnohokrát čte. Abychom najednou nezjistili, že jsme tady všichni k ničemu. Aby tomu hráči nepropadli, protože bohužel některé články k tomu směřují. I když opakuju, že výkony nebyly optimální. Ale mužstvo to vnímá. Je podstatné, aby si hráči začali věřit, našli správný rytmus. Záležet bude, jak to všechno zvládneme na hřišti, protože ty kecy kolem jsou k ničemu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze