Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat na lavičku jsem dostal rozkazem, dušuje se olomoucký Psotka

Zdeněk Psotka na tréninku fotbalistů Olomouce. | foto: Tomáš FraitMAFRA

9 2013
Pro část olomouckých fanoušků je Zdeněk Psotka chlapem, který nedrží slovo. Pro jiné však může být chlapem, který raději chce, aby za něj mluvily činy. Pokud jste si jej sami ještě nezařadili, počkejte s názorem na tři poslední podzimní zápasy fotbalové ligy.

Generální manažer Olomouce se v nich posadí po dvou letech znovu na střídačku modrých, aby pozvedl sedmý tým tabulky, ač několikrát veřejně prohlásil, že po dobu manažerské smlouvy Hanáky určitě trénovat nebude.

Tak určitě...

Dosavadního trenéra Martina Kotůlka odsunul do role asistenta. Přesně jako před pěti lety, kdy poprvé áčko Sigmy přebíral. A návrat má ostrý: v neděli ho čeká domácí hit s neporaženou Spartou.

Vrátil jste se na lavičku Sigmy, ač jste několikrát veřejně prohlašoval, že po dobu vaší smlouvy generálního manažera tak neučiníte. Proč jste změnil názor?
Musím říct, že jsme o tom čtyři dny vášnivě diskutovali. V pondělí ráno mi to pan Lébr (předseda představenstva Sigmy) přikázal. Tím, že byla přede mě postavená přímá zodpovědnost za výsledky, tak jsem řekl, že abych to mohl ovlivňovat, musím být na tréninku, musím být i při koučinku v zápase. My jsme se s Martinem Kotůlkem domluvili, jestli to takhle půjde. Na poslední tři zápasy jsme se dohodli na nějakém režimu.

S Martinem Kotůlkem jste si rozdělili role jako před lety - vy trenér, on asistent?
Tak nějak jsme se domluvili. Martin zvažoval svoji pozici, jakým způsobem to má vyhodnotit, ale nakonec si myslím, že převážilo, že všichni v realizačním týmu chceme, aby Sigma byla úspěšná. To je pro nás priorita.

Byla i další varianta, tedy že oslovíte jiného trenéra?
Byly i ostatní varianty - mohl zůstat jeden z asistentů, mohl přijít jiný trenér. To samozřejmě pořád připadá v úvahu i po posledním zápase s Duklou. Ale to bych už předbíhal. Až skončí podzim, tak představenstvo znovu zasedne, řekne své představy a bude situaci řešit, ale to už jsou hypotézy a do nich bych se nerad pouštěl.

Máte přímou zodpovědnost za výsledky. Jaký jste dostal bodový úkol do zbývajících tří zápasů podzimu?
Dostal, ale to je naše interní informace společně s hráči. Teď už se nehraje na krásu, potřebujeme získat body.

Čeká vás ostrý start. Sigma doma neporazila Spartu dlouhých patnáct let.
No mně se to nepodařilo ani jednou - doma ani venku. Měl jsem několik remíz. Musím se poradit s trenérem Uličným, protože on je porazil ve finále českého poháru. Vyhrálo se před rokem také u nich v lize, ale doma ne. Teď je to ještě složitější, protože Sparta prošla změnami a hraje velmi dobře. V defenzivě je kompaktní, ve svém středu má nejlepšího střelce posledních sezon Gambrinus ligy. Momentálně je Sparta obrovsky silná. Cesta je jednoduchá: být stoprocentní v defenzivě, nevytvořit žádnou chybu a pokusit se zahrozit třeba ze standardních situací.

Jenomže právě defenziva Sigmě nefunguje. Navíc kvůli kartám z ní vypadli oba krajní obránci Vidlička s Javůrkem.
Defenzivu spravíme jenom tréninkem. Každý náš trénink obsahoval defenzivní cvičení, tak abychom minimalizovali rizika chyb, protože Sparta je obrovsky silná v brejkových situacích.

Zabýval jste se tím, proč se Sigmě daří hra více venku než doma?
Dlouhodobě. Je to o hlavách, sebevědomí, odvaze. Doma je vytvořen větší tlak. Při každém špatném řešení, přihrávce stoupá nervozita jak u hráčů, tak diváků, potom se to vzájemně násobí. Doma jsme hráli dobře, jenom když jsme neměli co ztratit. Najednou to z hráčů spadlo. Je to jen o hlavách, protože kvalitu hráči mají.

Takže zápas s neporaženou Spartou by vám vlastně mohl vyhovovat z toho pohledu, že hráči nemají co ztratit?
Může to tak být. Sparta je teď velkým favoritem, ale na druhou stranu má i velkou kvalitu.

Co jste stihl za těch pár dní u týmu změnit, kromě toho, že jste pracoval na defenzivě?
Uvidíte v neděli na zápase. Změny budou i v sestavě. Snažili jsme se pracovat právě na sebevědomí, aby hráči byli víc odvážní. Snažíme se hráčům vštěpovat to, co diváci v Olomouci požadují: stoprocentní nasazení. V některých zápasech jsme sto procent nedávali, nehráli jsme v plném nasazení. Bylo to vidět, proto byli diváci nespokojení. Stoprocentní nasazení musí být primárně v každém momentu. Druhý poločas se Slováckem a na Baníku tohle hráči předváděli. Chceme v tom pokračovat.

Systém měnit nebudete?
Ne, spíš drobné věci v rozestavení a v myšlení, aby si hráči věřili a cítili větší zodpovědnost za výsledky. Ale musím říct, že na Baníku k tomu takhle přistoupili. Byl to jeden z našich nejlepších zápasů, co se týče nasazení a odvahy.

Uvědomují si hráči kritickou situaci, když se zase mění trenér?
Nechci to rozpitvávat do novin. Posledních čtrnáct dní jsme se s hráči bavili, i vedení. Všichni hráči si poslední dobou uvědomují, že situace je vážná. Od zápasu před Jihlavou se hraje pořád o každý bod. Trošku nás zlomilo utkání v Příbrami. Kdybychom to zvládli, byli bychom jinde.

Nicméně kapitán Aleš Škerle už to do novin trošku rozpitval, když prohlásil, že Kotůlek byl až příliš přístupný k hráčům a někteří s ním diskutovali o věcech, o kterých by neměli. Chyběla Kotůlkovi větší autorita?
Každý je jiný. K autoritě nepotřebujete mít velká gesta, křik. Martin má autoritu vyplývající z toho, že je to bývalý hráč se spoustou zápasů. Vždycky věděl, co říct hráčům k individuálním výkonům, hlavně v defenzivě. Několikrát jsme s Martinem diskutovali o způsobu koučinku, ale zbytek jsou věci, které si musíme probrat my sami. Nevím, co přesně Aleš Škerle řekl, a zeptám se ho na to.

Nečekal jste od letních posil Ivana Lietavy a Vlastimila Vidličky, které jste si sám přivedl, větší příspěvek týmu?
Říkám, že nemám očekávání. Situace je taková, že Vlastimil Vidlička byl v létě zraněný, ale začátek měl celkem dobrý. Potom výkony upadaly, zejména v ofenzivní části jsme měli představu, že bude víc podporovat útok. Vlasta si je toho vědom, neustále dotrénovává, ale ten proces je dlouhý, trápí nás to. Ivan Lietava nám v úvodu pomohl, hrál velmi dobře. Bohudík pro nás se stalo, že Martin Doležal se dostal do obrovské formy. Pomohly mu i činnosti Ivana při tréninku, při zápase. Obohatil svůj repertoár. Hraje více konstruktivně, na hrotě udrží více míčů. Kdykoliv Ivan nastoupil, nezklamal. Branky dával i za béčko. Je to spíš otázka konkurence. Karaše jsme brali s perspektivou. Už na přelomu června a července jsme říkali, že třeba nastane situace, kdy budeme muset prodat čtyři hráče. Tak jsme se připravili na eventuality. Karaš má vzestupnou výkonnost, překvapil.

Přiznejte: chyběl vám adrenalin z koučování týmu v zápase?
První pocit na tréninku byl takový, jako kdyby to bylo včera. Když přijdete na hřiště, okamžitě v hlavě člověk přepne. Byl jsem překvapený, že to přeplo rychle. Co se týče organizačních věcí, přípravy na trénink, videa, tak tam jsem trošku problém měl. Musel jsem si to připomenout. Ale na hřišti jsem problém neviděl.

Jakou očekáváte reakci fanoušků? Jako trenér jste byl u nich oblíbený, jako generální manažer se to otočilo.
Nejsem si vědom, že bych byl u fanoušků velmi oblíbený. Hlavně ne první sezonu. Vždycky je to o výsledcích. Pokud výsledky nemáte, tak fanoušci nejsou spokojení. Pokud je máte dlouhodobě, tak potom fanoušci musí práci uznat. Ale ne všichni to takhle mají. U někoho můžu být sympatický, u někoho ne. Já jsem říkal několikrát, že fanoušci v Olomouci jsou specifičtí. Když se mužstvu daří, tak jsou vynikající, když ne, tak dovedou být kritičtí. Ale od zápasu s Teplicemi na jaře je náš kotel neustále pozitivní, fandí a podporuje hráče i za nepříznivého stavu, což se mi hrozně líbí. Už jsem to říkal i náčelníkům kotle, že už je to takové malé Slovácko a časem se rozroste na velké Slovácko.

Může vás jako trenéra změnit zkušenost, kterou jste nabral ve vedení klubu? Například že víte, jak fungují věci v představenstvu, jemuž se kouč zodpovídá?
Stoprocentně. Jsou to zkušenosti, které ovlivní jakoukoliv další činnost. Ve vedení máte úplně jiné úkoly, jiné věci na starosti, mluvíte s jinými lidmi. Bavíte se i s partnery klubu, fanoušky, zaměstnanci. Je to velká zkušenost. Pro mě je velmi pozitivní uvědomění si toho, jak je těžké shánět peníze na fotbal a zajišťovat chod klubu. To, že v Olomouci jsou mzdy včas a všechno funguje, jak má, je malý zázrak.

Teď se od úkolů generálního manažera odstřihnete, přestanete shánět sponzory, ať máte do konce podzimní části sezony klid na trenérskou práci?
Tiskový mluvčí Petr Pelíšek mě sice tady představil jako generálního manažera, ale já mám tu funkci přerušenou. Nejsem teď generální manažer. Ale během volného času musím některé věci dotáhnout - nové smlouvy s hráči. To musí běžet souběžně. Sponzory, marketing a zaměstnance - to teď dělat nebudu.

Na konec rozhovoru se ještě vrátím k jeho první otázce. Nebojíte se, že vám veřejnost náhlý názorový obrat - obrazně řečeno - omlátí o hlavu?
Nebojím, ale co říkáte, je výstižné. Já jsem tvrdil, že trénovat nechci, ale dostal jsem nařízení. Respektuji to. Udělal jsem to proto, že Sigmu mám rád a chci, aby byla úspěšná. Po podzimu se rozhodnu, co dál. Dejte mi čas.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze