Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí brněnští fotbalisté musí mít za zadkem policajta, tvrdí manažer

Zdeněk Kudela | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

3 2014
U fanoušků nejsou taková slova ničím neobvyklým. Nejen ti brněnští často vidí ve svých fotbalistech zhýčkané, zlenivělé primadony. Tentokrát však o tomto jevu nezvykle zostra promluvil i Zdeněk Kudela, manažer prvoligové Zbrojovky Brno.

„Uspokojení a sebestřednost. Stačí jim, že mají smlouvu,“ komentuje přístup mladíků. A jelikož právě oni tvoří většinu brněnského týmu, vrávorá Zbrojovka po podzimu pouhý bod nad sestupem. „Budeme muset posílit, abychom s mladými trošku zatřásli,“ oznamuje Kudela.

Čtrnácté místo po podzimu fanoušky zrovna nenadchlo. Jak ho přijímáte vy?
Sám jsem si říkal, že bychom měli být ve srovnání s loňskem v trochu klidnějších pozicích. Ale i když se nechci vymlouvat, tak jsou tu nějaká objektivní fakta. V Brně je pořád neúměrně vysoký počet zraněných, a to hráčů, kteří to měli táhnout. Už to tak nemůžeme nechat a rozhodli jsme s Vaškem Bartoňkem (majitel klubu), že do toho budeme muset zasáhnout. Investujeme nějaké peníze, aby se to už neopakovalo.

Znamená to, že péče o zdraví hráčů nebyla v Brně stoprocentní?
Není to o tom, že by se něco dělalo špatně, jde i o přístup hráčů. Jeden z nich dostal povolení, aby na čtrnáct dní zmizel, od doktorů věděl, co má dělat, a přesto u něj nastal katastrofální propad. Museli jsme nastavit nějaká pravidla, zainvestujeme do lékařské, diagnostické i rehabilitační služby. Nebyli jsme v situaci, kdy by hráči měli přetržené kolenní vazy nebo porušené kotníky, ale měli jsme strašně pomalý návrat hráčů zpět do vytížení. To musíme spravit.

Zmínil jste přístup hráčů, který kritizoval také kapitán Pavel Zavadil. Je to v Brně velká potíž?
Buď je taková společnost, nebo je to otázka této generace, ale tady vidím zásadní problém. Máme talentované hráče, ale nenaplnili, co jsme očekávali.

Je to kvůli tomu, že se jim nechce pracovat?
Mluvil jsem teď s Petrem Doškem z našeho klubu, který loni na dovolené potkal Maria Holka (bývalý hráč Brna, nyní opora Sparty). O půl osmé ráno stál s hodinkami pod sjezdovkou a dřel tam v zimě jako kůň, a to každý den. U nás mi Honza Cacek (kondiční trenér Zbrojovky) říká, že kluci na sobě vůbec nepracují. Mladým stačí, že se dostanou do áčka, a tím to končí. Třeba takový Šumbera. Loni přišel jako talentovaný kluk, kterého jsme chtěli vyzkoušet, makal na sobě, přidával si a místo si vybojoval. A konec. Skončí trénink, a on po něm nic nedělá. Ale ať se jmenují naši mladí hráči jakkoli - v posledním zápase jsme jich měli do jednadvaceti let šest - tak na sobě dál nepracuje nikdo.

Co s tím?
Je to naše chyba a změníme to. Budou muset mít za zadkem policajta. Už teď jim v kabině lepíme výstřižky z novin, třeba vynikající rozhovor s Jardou Jágrem. Tato generace se totálně změnila. Místo, aby si to kluci vydřeli a dostali se výš, do jiných klubů a k jiným penězům, tak u nich dojde k uspokojení. Když vidím, co tomu ti mladí kluci dávají, tak je to tristní.

Takže je budete po tréninku nutit, ať si přidávají?
Nevím, jestli je budu nutit, ale musíme něco udělat. Musíme s nimi zatřást. Měli jsme tu různé Kunce, hráče, co byli v reprezentaci, a kde jsou? Nakonec půjdou do normální práce. Samozřejmě ambice rodičů jsou někdy šílené a ty hráče někam tlačí. Teď tady řešíme Luboše Adamce, který v patnácti odešel do Juventusu. Dneska nemá ten kluk nic, my se scházíme s manažerem a řešíme, jak ho nakopnout.

Jak by v zimě mělo vypadat posílení kádru?
Jestli chceme hrát důstojnější roli, musíme získat kvalitnější hráče, kteří něco stojí. Protože kvalita rovná se peníze.

U ROHOVÉHO PRAPORKU. Donneil Moukanza z Brna drží míč, tlačí na něj Tomáš Rada

Donneil Moukanza z Brna drží míč, tlačí na něj Tomáš Rada ze Slovácka.

Slovácký Tomáš Rada (vlevo) odvrací míč před Alainem Moukanzou z Brna.

Slovácký Tomáš Rada (vlevo) odvrací míč před Alainem Moukanzou z Brna.

Brněnský kapitán Pavel Zavadil před zápasem v Jihlavě.

Brněnský kapitán Pavel Zavadil před zápasem v Jihlavě.

Poslední dobou se však zdálo, že Zbrojovka při posilování hledí spíš na co nejnižší cenu, než na kvalitu...
My se nenacházíme v komfortní situaci. To je věc, kterou jsem říkal už několikrát. Kdyby do klubu nevstoupil pan Bartoněk, tak by skončil. Díky němu se zachránil, ale zároveň se musel oddlužit. Ty dluhy byly obrovské. A vezmete si pak půjčku na hráče, abyste se dostali do dalšího dluhu? Nebo půjdete cestou, že věříte hráčům, které si připravíte?

Ale po návratu do ligy hrajete už třetí sezonu a pořád není vidět žádný posun.
Abyste mohli hrát velice důstojnou roli, jinak řečeno o poháry, potřebujete mít peníze. My se pohybujeme s rozpočtem kolem 55 milionů, ale stojí nás obrovské peníze mládež. Kdysi jsem říkal, že aby klub hrál o poháry, potřebujeme zhruba 60 až 70 milionů, ale jen na první tým. Dneska otevřeně říkám, že v tomto ohledu jsme někde ve spodní třetině, a tomu potom odpovídá postavení. My bychom potřebovali rozpočet, který tu byl ještě před Bartoňkem a Kudelou a pohyboval se nad sto milionů.

Proč jej nyní Brno nedokáže dát dohromady?
A kde? Máme o peníze prosit? Tehdy tady byla Skanska, o čemž Vašek leccos ví, ale my takového sponzora nemáme. My jsme do ligy postupovali ze čtvrtého místa ve druhé lize - ani vám nebudu říkat, co to stálo diplomatického úsilí - a tomu odpovídal náš rozpočet. V některých věcech jsme se za tu dobu posunuli a děláme, co můžeme, ale žijeme v určitých mantinelech. Podívejte se na další moravské kluby. Ostrava teď sice vyletěla, ale předtím hrála taky o záchranu. Situace je tady o hodně jiná než v Čechách.

Z jakého důvodu?
Kolik je průměrná mzda třeba ve středních Čechách, odkud jsem, a na jižní Moravě?

Brno snad není chudé město ve srovnání třeba s Teplicemi.
Ale zeptejte se třeba, jak s vyceněnými zuby shání peníze Libor Zábranský, jehož si velmi vážím, pro Kometu. Podívejte se na Masarykův okruh. A co je tady dál za sporty?

Vraťme se k zimnímu posílení. Kde chcete najít hráče, kteří by vám pomohli, jako třeba loni záložník Šisler?
Za tu dobu člověk něco zná, ví, s kým má jednat, je to o vazbách. Nám nadávají, že vychováváme Spartě hráče. Ano, ale já se s tou Spartou umím domluvit, že zaplatíme mzdu nebo její část, ale žádné odstupné.

Jaké posty jsou pro vás nejakutnější?
Obecně řeknu, že musíme posílit do každé řady, protože mladí to nejsou schopní pod tlakem zvládat. Vávru jsme asi blbě vychovali, že to není schopen opakovaně zvednout, přitom předpoklady má obrovské. Ale to je asi náš problém tady v Brně, protože už dva roky je v přípravě a neumíme s ním zacloumat, aby mužstvo táhnul. Obecně platí, že v naší situaci nám mladí kluci ligu bohužel nezachrání.

Dá se říct, že vašim hráčům chybí profesionalita?
Obecně ano, podívejte se třeba na Spartu. Tam se stanou sparťany i hráči, kteří tam přijdou, třeba ještě donedávna slávista Dočkal. Proč to není v Brně? Dneska jsou Brňáci sparťani a do Brna nejde nikdo.

Nezlobte se, ale proč by teď dobrý hráč chodil právě do Brna...
Právě. Když vidí náš stadion a my se pořád pereme na dně tabulky. To už člověk i ztrácí... Ale já jsem bojovník. Žena mi nadává a říká mi, jestli mi to stojí za to. Jo, stojí, protože to třeba zlomíme.

Hráče, které nyní kritizujete, si však sami vybíráte nebo vychováváte.
Víte co, včera jsem byl za trenérem jednadvacítky a ten mi říkal to samé. Že mu přijedou hráči zvenku, kde se chovají jinak, ale jak se vrátí, profesionalismus skončí. Vidím to všude v Česku, na Slovensku mají to samé. Ale třeba v Rakousku už je to jinak.

Jak tedy hodláte zvednout Zbrojovku, aby se pořád nepotácela na hraně první a druhé ligy?
Je jasné, že musíme posílit. Jsem přesvědčený, že se nám to podaří opravdovou kvalitou, a pak zatřeseme i s těmi mladými hráči. My tu máme v minulosti příklady talentů, ale kde skončili, kdo si je vezme?

V tom případě už byste však asi neměli spoléhat na hráče jako Šumbera nebo Slančík.
Třeba Slančík, to je právě to. Ten kluk je kvalitní útočník, o tom nejsem přesvědčený, to vím. V Banské Bystrici nedostávali výplaty, my sice máme nějaké závazky, ale díky Vaškovi platíme. On se tady zranil - jinak by asi hrál - a něco se stalo. Nabral sedm kilo, naučil se nový život. Teď jsem měl pohovor s jeho manažerem a říkal jsem mu, ať si ho dá zpátky na Slovensko. Tady už byl za trenérem, domlouvala se náprava, a nevím, jestli to zabere. To je ta uspokojenost. Ti hráči vidí, že jim to stačí, a Slančík je toho typický příklad. Proto musí přijít konkurence, tihle hráči nebudou hrát a půjdou pryč.

Překvapuje mě, jak konkrétně o podobných věcech mluvíte. Přijde mi, že fotbalisté jsou často hájení.
Říkám to férově, protože nemám důvod to neříkat. Není jednoduché tady dělat fotbal, to mi věřte. Ale jinak s těmi hráči nezatlučem. Pavel Zavadil mi řekne: „Pane Kudelo, vy na mě furt tlačíte, ale já už nemám tu sílu. Když jim nadávám, tak oni se ozvou, co na ně křičím. Já už mám dost let a už s tím dál nechci bojovat. Já budu bojovat na hřišti do umření, ale nechci dělat nějaké nápravy, když vidím, že není odezva.“ Nebo Pavel Košťál. Ten se mě ptal, proč jdeme na Kometu. Ale my jsme jim chtěli ukázat, jak se ti hráči perou, jak je lidi ženou. Nakonec se to Pavlovi líbilo, ale říkal: „U nás těm klukům není pomoci. Nikdo si nepřidá, nikdo nechce, oni jsou spokojení. A já na ně mám křičet? Mně je třiatřicet a chci hrát v klidu. A když hraju, tak odvedu, co mám.“ Což je pravda. On nemá technický potenciál Messiho, ale na jiných věcech důsledně pracoval a něco dokázal.

Tomáš Brigant
Obránce Slavie Milan Nitrianský (vpravo) se snaží odzbrojit útočníka BrnaTomáš...

Tomáš Brigant

Mladí si z něj příklad nevezmou?
Vemte si třeba Briganta. To je kluk, který je obrovsky talentovaný, takhle rychlé nohy nemá v lize vůbec nikdo. Když jsme hráli na Slavii, běhali za mnou manažeři, Paskou počínaje, kde jsme ho vyhrabali. Ale přišla chvála v novinách a stop. Jak chcete ty kluky rozvíjet dál? Je to otročina, buzerace, ale už nevím, jak ty hráče probudit. Přitom mají kvalitu a potenciál, když na sobe budou pracovat. Ale když ne, tak skončí. Pak budou chodit do práce a v nějakém věku si řeknou, proč si nenechali říct.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze