Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zbončák běhá jako Forrest Gump

5 2002
Seděl v dřevěném křesle, které se trochu houpalo, a v omšelé šatně sundával propocený dres. Pak rozvázal tkaničky, zul kopačky a šoural se do sprchy. Copak Martin Zbončák může být někdy po fotbale unavený? "Po Tbilisi jo, jako kůň." Tak namáhavý byl postup Liberce do 2. kola Poháru UEFA přes Dinamo Tbilisi. I neunavitelná hvězda posledních týdnů dýchala ztěžka.

Sprint 70 metrů dopředu, pak 60 zpátky. Za pár vteřin znova, pak zase. Všechno v ostrém tempu, které by jiného vyšťavilo. Ke všemu Zbončák vstřelil také jediný gól zápasu nádhernou ránou z voleje. Dokonce reprezentační trenér Brückner uvažoval, že Zbončáka pozve na první zápasy v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2004.

Na levé straně zálohy, kde hraje od žáků, naběhal Zbončák ve čtvrtek přes 13 kilometrů. Lajnaři, jak trenéři říkají krajním záložníkům, se napracují nejvíc ze všech. Zbončák je Forrest Gump po liberecku, pořád utíká - jako Tom Hanks ve slavném filmu. "Odjakživa mě bavilo běhání, ale atletika ne. Když mi chybí míč u nohy, běhám bez cíle jako maratonec. A to nemusím," říká.

Před lety ještě při soustředění v Brně hráči kroužili 22 kilometrů v lese. Kdo vyhrál? Přece Zbončák. V českém fotbale platí za elitního běžce, je rychlý i vytrvalý. Kdo by ho mohl v lize trumfnout? V rychlosti snad jedině ostravský blesk Žůrek.

Sedmadvacetiletý Zbončák pochází z Třince, kde hrál ligu už jeho otec, dnešní trenér třetiligových Dětmarovic. Po vojně strávil šest let v Brně a v zimě 2001 se za 9 milionů korun stěhoval do Liberce.

Doma na krbu má vystavený prsten za ligový titul, přemýšlí o angažmá ve "rvavém" Německu a o dráze trenéra. Ale teď žije současnou sezonou, v níž má životní bilanci gólů. V lize zatím vstřelil čtyři, v pohárech tři. "Já byl přitom dřív zvyklý tak na dva góly za sezonu," usměje se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze