Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zbila policie Němce? Sudí o tom neví

19 2003
Istanbul - Fotbalový rozhodčí Michal Beneš se krčil pod ochrannými štíty policistů, na které z hlediště dopadaly mince a láhve. "Když pískáte v Turecku, tak se s tím tak trochu počítá. Patří to k jejich fotbalovému folklóru. Ale strach jsem neměl." Český sudí v Istanbulu řídil odvetu baráže o postup na mistrovství Evropy do 21 let Turecko - Německo.

Pár minut skončení zápasu, v němž si postup zajistili Němci díky vyrovnávacímu gólu v nastaveném čase, přinesly agentury šokující zprávy o napadení hostujících fotbalistů policisty.

"Jsem překvapený, že mi říkáte tohle. Nic k tomu říct nemůžu, protože něco podobného jsem neviděl. Ale samozřejmě to nemůžu ani vyvrátit," řekl Beneš druhý den po zápase, když se chystal k odletu do Prahy.

Jak tedy konec zápasu podle Beneše vypadal? Ve třetí minutě nastaveného času, kdy se schylovalo k prodloužení, Němec Auer se štěstím vyrovnal. "Turci padli zklamání na trávník, Němci se radovali. Prostě normálka. Jen jsem vyloučil jednoho tureckého náhradníka, který vstal z lavičky a napadl gólmana."

O pár vteřin později český sudí zápas ukončil. Se svými asistenty Evženem Amlerem a Jiřím Vodičkou a několika německými hráči odešli do kabiny. "Pár Němců ale na hřišti ještě zůstalo. Hanke s Altintopem, kteří spolu hrají v Schalke, si měnili dresy, stejně jako další."

K údajnému napadení hráčů, které popisovala německá agentura SID, mělo dojít až poté. "Pravda, delegát přes bezpečnost, který v tunelu ke kabinám stál celou dobu, do závěrečné zprávy popisoval nějaký konflikt s pořadateli," poznamenal Beneš. "Ale to je jeho starost, já do toho nemám co zasahovat."

A co do zápisu dal on? "Jen ty mince, láhve a taky to vyloučení. Jinak to byl korektní zápas v bouřlivé atmosféře. Bylo hodně lidí, protože vstup byl zdarma."

Na dotaz, čím si vysvětluje zkrat tureckého náhradníka, Beneš reagoval: "Když Němci vyrovnali, jejich gólman se s hráči běžel radovat přes celé hřiště. A když se vracel, byl blízko turecké lavičky jaksi na ráně. Navíc já to ani moc neviděl, signalizoval mi to kolega Amler."

Jiný vypjatý moment Beneš řešit nemusel. Neslyšel ani výčitky od domácích zástupců kvůli rozhodujícímu gólu v nastaveném čase, který Turky vyřadil. "Ukázali jsme tři minuty. Gól padnul ještě dřív než vypršely."

Ve zprávě maltského delegáta se kromě konfliktu některých německých hráčů s pořadateli objeví i pískot tureckých fanoušků při německé hymně.

"Něco takového jsem ještě nikdy nezažil na žádném stadionu na světě," stěžoval si kouč německé jedenadvacítky Ulli Stielike. "Tloukli je, jeden krvácel, další seděl v šatně s ručníkem na hlavě," pronesl německý trenér Ulli Stielike.

"Na hráče i rozhodčí padaly předměty z tribun - zapalovače, obaly od mobilů, láhve i ocelové tyče," popsal šéf bezpečnosti německého svazu Hans Florian, který v Istanbulu byl. "A pak ochranka a pořadatelé některé hráče pokopali, jiné zbili.

Incident prošetří disciplinární komise UEFA. Turkům hrozí vysoká pokuta i uzavření hřiště.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze