Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Závěrečné kvalifikační souboje určí další čtyři přímé postupující na MS

Slováci nezvládli souboj se Slovinskem. Teď potřebují vyhrát v Polsku | foto: AP

13 2009
Kvalifikace o světový fotbalový šampionát má ve středu na programu závěrečné kolo. V něm se rozhodne o dalších čtyřech přímých postupujících.

Jistého vítěze v evropské části nezná 2. skupina. Tam o přímý postup bojují Švýcarsko s Řeckem, a také 3. skupina, kde svedou bitvu na dálku Slováci a Slovinci.

Třetího postupujícího určí souboj mezi Argentinou, Uruguayí a Ekvádorem o čtvrtou příčku v jihoamerické kvalifikaci, v zóně CONCACAF se pak rozhodne mezi Kostarikou a Hondurasem.

Vedle přímého postupu se bude bojovat i o to, které čtyři týmy z druhých míst doprovodí Francii, Irsko, Bosnu a Rusko do bojů v evropské baráži o poslední čtyři postupová místa.

Baráž čeká i na pátý tým jihoamerické kvalifikace a třetí celek kvalifikace v Severní a Střední Americe, kde na dálku bojují Kostarika a Honduras.

Drama ve třetí evropské skupině

Zatímco o vítězích sedmi evropských skupin je již rozhodnuto, boje ve 3. skupině jsou dramatické až do samého konce. I proto, že Slovensko nevyužilo první mečbol a odmítlo stvrdit postup v souboji se Slovinskem.

Dostalo se tak do složité situace a musí vyhrát v Polsku, aby se udrželo v čele skupiny. V opačném případě by muselo stejně jako Češi věřit v zázrak, že Slovinsko ztratí body v San Marinu.

Švýcaři musí ve 2. skupině jakkoliv bodovat

Mnohem jasnější situace je ve 2. skupině. Tam Švýcarsku stačí k postupu jakýkoli bodový zisk v domácím utkání s Izraelem. Pak na Řecko zbude druhá příčka, kterou však ještě musí stvrdit výhrou s Lucemburskem. Případná senzační porážka Řeků by dávala ještě šanci Izraeli a Lotyšsku bojovat o baráž.

Napínavé souboje slibují i 1. a 6. skupina, kde ještě není rozhodnuto o druhé příčce zajišťující postup do baráže.

Především pro Portugalsko by druhé místo mělo stejnou váhu jako zajištění přímého postupu. Kvalifikace mu totiž vůbec nevyšla a dlouho se zdálo, že je bez šancí. Závěrečné ztráty rivalů však daly týmu Carlose Queiroze šanci a ne malou.

Portugalcům stačí v závěrečném utkání porazit doma slabou Maltu, která v celé kvalifikaci neskórovala a získala pouhý bod. Výhra by neměla být pro domácí obtížným úkolem přesto, že budou kvůli zranění postrádat kapitána Cristiana Ronalda.

V případě portugalské ztráty budou na šanci čekat Maďaři, kteří musejí nejprve porazit vítěze skupiny Dánsko, a především Švédové.

Ti nastoupí proti Albánii a výhrou se chtějí kromě možnosti dostat se do baráže úspěšně rozloučit se svou dlouholetou oporou útočníkem Henrikem Larssonem. Ten ve středu potřetí a prý již definitivně ukončí reprezentační kariéru. A to zřejmě i v případě, že by se Švédům povedlo vybojovat postup do baráže.

Překvapivá výhra nad Anglií přiblížila baráži i Ukrajinu. Té nyní stačí v 6. skupině vyhrát v Andorře, aby zůstala na druhém místě o bod před Chorvatskem. Tomu by pak nestačila ani případná výhra v Kazachstánu.

Argentina může vše napravit výhrou nad Uruguayí

Závěr kvalifikace vyhlížejí nedočkavě i v Argentině. Tradiční účastník šampionátu může napravit nepovedenou kvalifikaci a na poslední chvíli si zajistit přímý postup do JAR.

K tomu potřebuje vyhrát nad Uruguayí. V případě remízy by si Argentinci zajistili minimálně páté místo, z kterého
se postupuje do baráže s čtvrtým týmem ze zóny CONCACAF.

Pokud by Argentina prohrála, musela by doufat, že Ekvádor v zároveň hraném utkání neporazí už jistého účastníka šampionátu Chile. Jinak by pro svěřence trenéra Diega Maradony sen o účasti na mistrovství skončil.

V zóně CONCACAF se rozhodne o účastníkovi MS mezi Kostarikou a Hondurasem. Lepší výchozí pozici má Kostarika, která vede o dva body a v případě výhry nad USA jistě postoupí.

V případě remízy by musela kvůli současné rovnosti skóre doufat, že Honduras ztratí body v souboji se Salvadorem. Tým, který skončí na čtvrtém místě, absolvuje baráž s jihoamerickým protivníkem.

středa 14.10.2009
Datum Zápas SK.
17:30 Andorra - Ukrajina ?:?
17:30 Kazachstán - Chorvatsko ?:?
18:00 Německo - Finsko ?:?
18:00 Ázerbájdžán - Rusko ?:?
20:00 Řecko - Lucembursko ?:?
20:00 Itálie - Kypr ?:?
20:00 Rumunsko - Faerské ost. ?:?
20:00 Bosna - Španělsko ?:?
20:00 Lotyšsko - Moldavsko ?:?
20:00 Bulharsko - Gruzie ?:?
20:00 Švýcarsko - Izrael ?:?
20:00 Litva - Srbsko ?:?
20:00 Turecko - Arménie ?:?
20:00 Anglie - Bělorusko ?:?
20:00 Lichtenštejnsko - Wales ?:?
20:00 Francie - Rakousko ?:?
20:00 Irsko - Černá Hora ?:?
20:30 Česko - Severní Irsko ?:?
20:30 San Marino - Slovinsko ?:?
20:30 Estonsko - Belgie ?:?
20:30 Polsko - Slovensko ?:?
20:45 Dánsko - Maďarsko ?:?
20:45 Portugalsko - Malta ?:?
20:45 Švédsko - Albánie ?:?

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze