Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zápotočný: Prožívám nejlepší chvíle kariéry

20 2006
Liberec - Není to ani rok, co fotbalista Tomáš Zápotočný naskakoval jako náhradník na pár minut v libereckém útoku. Teď je v reprezentaci a mezi obránci. "Je to jako nebe a dudy, sen, neuvěřitelné. Jsem strašně šťastný," říkal čtyřiadvacetiletý obránce, když ho kouč Karel Brückner povolal na přípravu do Turecka.

Zápotočného kariéra se ubírá šťastným směrem, ale vždycky to tak nebylo.

Ještě nedávno marně bojoval v Liberci o sestavu, v obraně pro něj tehdejší trenér Stanislav Griga místo neměl.

Hráli Lukáš s Valachovičem, po jeho odchodu do Rapidu Vídeň pak dostal přednost Košťál, současný Zápotočného parťák ze stoperské dvojice.

Do zápasů naskakoval z lavičky, ne však do obrany, ač v ní hrál vždycky, ale do útoku. I tam se osvědčil, dal čtyři góly, které pro Liberec znamenaly osm bodů.

Loni v zimě ho lákal Vlastislav Mareček do Teplic, ale neuspěl. Naopak tehdejší Grigův asistent Lavička ho přesvědčil, aby zůstal v Liberci. "Seděli jsme spolu dlouho. Říkal mi, že šanci v Liberci dostanu."

Lavička se v létě stal hlavním koučem a na Zápotočném postavil mužstvo. "Potřebuju s trenérem mluvit a cítit důvěru."

Liberec teď vede suverénně ligu, Zápotočný je kapitán a v sobotním šlágru na Spartě přispěl k vítězství 2:1 vynikajícím výkonem.

"Neřeším, jestli jsem v nároďáku díky zápasu na Spartě," přemítá. "Pravda, jasně že je to kvůli výkonům. Ale jak hraju, vděčím klukům z mančaftu, trenérovi, prostě všem z Liberce. Určitě teď prožívám nejlepší chvíle s fotbalem."

Stačilo však před pár dny kývnout na nabídku ze zahraničí a ..."Ale zvolil jsem jinou cestu a nelituju. Ale samozřejmě mi proběhlo hlavou, jestli bych teď byl v nároďáku, kdybych odešel."

O přestupu však letos nevyjednával jako odložený hráč šestého týmu tabulky, ale jako opora současného nejlepšího klubu v zemi. Chtěl ho turecký Manisaspor.

"Bylo to těžké rozhodování. Nabízeli mi neuvěřitelné peníze," poznamenává. "Na druhé straně jsem nechtěl do Turecka kvůli rodině, ta byla na prvním místě. Pak Liberec a  titul. Až pak ty peníze."

Neodešel a teď se po letech zase setká s koučem Brücknerem, který si Zápotočného vzal do jedenadvacítky. "Odehrál jsem asi tři čtyři zápasy a pak si zpřetrhal vazy v kotníku."

Přišel tak o mistrovství Evropy 2002 ve Švýcarsku, kde Česko vybojovalo zlato.

Zápotočný začal hrát ligu v devatenácti v Příbrami, při čtvrtém startu dal dva góly Bohemians. A stal se objevem podzimu 2000.

Jenže pak se zranil, po vyléčení moc šancí nedostával a v závěru jara 2002 hostoval v Drnovicích. V létě pak přestoupil do Liberce. Až do loňského léta však neměl pevné místo v sestavě.Najdete na iDNES.czmobilní verze