Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápotočný: Dupou po mně, proč tady být?

18 2006
Liberec - Napije se coly či kávy s dvojitým mlékem, teprve potom odpoví. Kapitán libereckých fotbalistů Tomáš Zápotočný přemýšlel téměř nad každou otázkou. Jenže na hřišti se chová úplně jinak. "Jsem horká hlava. Když mám pocit, že nám bylo ublíženo, tak bych zabíjel," přiznává Zápotočný.

"Tohle období bylo z mé strany neuvěřitelné. Tolik chyb jsem neudělal za celý život," říká největší průšvihář podzimní části fotbalové ligy.

Shrňme si to, ano? V srpnu jste byl vyloučen v Moskvě v neúspěšném boji o Ligu mistrů. Po vaší domnělé ruce inkasoval Liberec v lize po 12 hodinách gól, pak jste dostal od disciplinárky pokutu 150 tisíc, následně jste obvinil Boleslav, že vám dala gól rukou, a nakonec jste se nedostavil před odvolací komisi v souvislosti s pokutou. Zapomněl jsem na něco?
Je toho dost, když na to takhle koukám. Není to příjemné poslouchat. Hrůza! Z mé strany něco neuvěřitelného. Nevím, kde se stala chyba. Jsem rád, že už tenhle půlrok skončil. Snad v lednu nezačnu další blbostí. Budu si už dávat hodně velký pozor. Celý tenhle půlrok beru jako strašně velké ponaučení.

Cítíte se jako smolař?
Necítím. Za všechno si můžu sám.

Platí to i v souvislosti s velkou pokutou za tvrzení, že zápas z minulé sezony s Boleslaví se protistrana snažila v zákulisí ovlivnit?
Ano. A bylo to to nejhorší, co mě ve fotbalovém životě potkalo.

Když si za to můžete sám, proč říkáte, že cítíte křivdu?
Když sledujete, jaké tresty dostali třeba rozhodčí, co brali úplatky... Udělal jsem chybu, všichni jsme přece lidi, kteří chybují. Ale nikomu jsem nenabízel peníze, od nikoho je nebral. Proto cítím křivdu. Dopředu jsem říkal, že trest beru, byl jsem s ním smířený. Ale 150 tisíc? To je pro mě opravdu hodně peněz. Dozvěděl jsem se o výši trestu na dálnici a myslel jsem, že auto neuřídím, jak mě to dostalo.

Kdo vám to do auta zavolal?
Bývalý liberecký spoluhráč Martin Abraham. Přišla mi od něj textovka: To je pěkná pokuta! Hned jsem mu volal: Kolik? On, že 150 tisíc. Marťas je takový srandista, tak jsem si myslel, že dělá srandu i teď. On ale: Vážně, 150 tisíc! Jen jsme se na sebe s manželkou nevěřícně koukli, byli jsme v šoku. Stalo se, ale křivdu budu cítit. Jak říká trenér Csaplár, kterého mám hrozně moc rád: Nehledej v tom spravedlnost. Je otázkou, jestli bych takhle vysokou pokutu dostal, kdybych byl ve Spartě.

Zápotočného problémy

za poslední půlrok

Vyloučení v boji o Ligu mistrů
V klíčovém zápase kvalifikace o Ligu mistrů na hřišti Spartaku Moskva oslabil Liberec a ten se do hlavní fáze soutěže nedostal. "Moje červená karta byla hlavní příčinou vyřazení," tvrdil. "Je to strašné, ani se mi nechce mluvit."

Penalta, jež zničila neprůstřelnost
V Jablonci dostal Liberec v lize gól po 720 minutách. Stalo se tak z penalty za údajnou Zápotočného ruku, která však nebyla. "Byla to vymyšlená penalta, cítil jsem zlost a bezmoc," zuřil po zápase. Pak si povzdychl: "Snad už těch pohrom bylo dost." Mýlil se, největší pohroma přišla vzápětí.

Historická pokuta
Nikdo v historii české ligy neplatil pokutu 150 tisíc korun. Až Zápotočný. Pykal za to, že po utkání 30. kola minulého ročníku s Boleslaví řekl novinářům, že před zápasem měl tehdejší spoluhráč Abraham telefonát ze soupeřovy strany, kde mu mělo být nabídnuto ovlivnění duelu. Podle disciplinárky tím znevážil jméno fotbalového svazu. "Jsem v šoku, v Česku končím!" reagoval v emocích Zápotočný. Proti trestu se odvolal.

Mylné tvrzení o gólu rukou
Další malér přišel opět po zápase s Boleslaví, tentokrát v tomto ročníku. "Teď jsem se v kabině díval na video, Martin Abraham nám dal gól rukou," líčil Zápotočný znechuceně, když přišel mezi novináře. Záznam však prokázal, že jeho velký přítel Abraham se sice míče lehce rukou dotkl, ale dráhu jeho letu neovlivnil, tudíž gól nepadl v rozporu s pravidly. "Asi by bylo dobré, abychom nedělali rozhovory bezprostředně po zápasech, ale až s chladnou hlavou," tvrdí liberecký kapitán.

Nepřišel k odvolací komisi
Šlo mu o 150 tisíc, navíc za řízení odvolací komise v souvislosti s pokutou zaplatil dalších 10 tisíc. Přesto Zápotočný k odvolačce nepřišel. Nejprve se divil, že mu nepřišlo pozvání, než zjistil, že ho měl na adrese trvalého bydliště, kde si ho nevyzvedl. "Mrzí mě, že jsem tam nebyl, i když ani tak by mi trest zřejmě nesnížili," říká Zápotočný.

Co myslíte?
Myslím, že ne.

Proč ne?
Sparta má větší jméno... Prostě si to myslím.

Co si tedy myslíte o předsedovi disciplinárky panu Károlyim?
Nemyslím si nic. Na tyhle lidi se nesoustředím. Soustředím se na sebe a na liberecký tým.

Proto říkáte, že cítíte křivdu, ale už jste rezignoval na boj proti ní?
Ano. Dobře, udělal jsem chybu, ale bez chlubení si myslím, že svými výkony dávám dobrý příklad malým žáčkům. Až tak jsem českou ligu svými výroky nepohoršil.

Protože nemáte sílu bojovat, chcete z české ligy za každou cenu odejít?
Je to v tom obsažené. Proč tady dál být? Jako kdyby mě tady nechtěli a začali mě vyhánět. Vy se o něco snažíte, děláte reklamu českýmu fotbalu. Snažíte se dobře hrát, snažíte se v pohárech o dobrý koeficient – a oni po vás začnou dupat. Ale nechci, aby to vyznělo alibisticky, že brečím, že jsem ten největší chudáček.

Pan Károlyi tvrdí, že neplatíte za to, že jste oznámil pokus o úplatek. Ale za to, že jste pak vše vzal  zpátky.
To je těžký. Něco jsem řekl, ale nebyla to pravda, proto jsem to bral zpátky. V kabině něco uslyšíte v emocích a naštve vás to.

Takže jste to zaslechl?
Zaslechl a bylo to myšleno z hecu. Po zápase se mě novináři ptali, zda Boleslav něco zkoušela a já, že někdo volal Martinovi Abrahamovi. Martin druhý den říkal: Co blázníš? Ale už z toho byl skandál.

Na pokutu Abraham přispěl, že?
Přispívala celá kabina a já se nepídil, kdo kolik. Vzal jsem ty peníze a udělal za ně pro kluky sezení. Dostal jsem je v obálce před celou kabinou a hned řekl, že si toho nesmírně vážím, ale že je nemůžu použít pro svou potřebu. Byla to jen má chyba, i když pokuta byla příliš tvrdá.

Odvolal jste se proti ní, ale minulý týden jste k odvolačce zase nepřišel.
I kdybych tam přišel, nesnížili by mi to. Ale mrzí mě, že jsem tam nebyl. Řekl bych si svoje, zeptal bych se na spoustu věcí. Bohužel, pozvání mi přišlo na trvalé bydliště do Příbrami a já o něm nevěděl. Myslel, jsem, že ho pošlou na klub.

Jde vám o velké peníze, za odvolání jste navíc zaplatil dalších 10 tisíc, a pak si to nepohlídáte? Neurazte se, ale není to amatérština?
Určitě je to velká chyba, moje blbost, za kterou platím. Tenhle půlrok jsem udělal tolik chyb, co jsem neudělal za celý život.

Může za všechno vaše horká hlava?
Když mám pocit, že nám bylo ublíženo, tak bych v tu chvíli zabíjel. Pak se podívám na video, zjistím, že to tak nebylo, a vím, že jsem ze sebe udělal šaška, který je klukům v kabině až pro smích.

Nepřemýšlel jste, jak se změnit?
Slyším to ode všech: Buď obezřetný, dávej si bacha! Ale... Třeba by mi mohl pomoci psycholog.

Uvažujete o něm?
Zatím ne. Myslím, že tak strašně na tom nejsem.

Od jara už navíc v české lize nebudete, ne?
Šance na přestup ven je hodně reálná. V lednovém přestupním termínu to bude žhavé. Zatím ale ani nechci od svého manažera Zíky znát konkrétní týmy, aby mi to nevlezlo do hlavy. Pro mě je důležité, že podle pana Zíky půjdu na západ. Vysněné ligy jsou Anglie a Skotsko.

Napadlo vás, že kdybyste v těchto soutěžích prohlásil něco o ovlivněném utkání a pak to vzal zpět, byl by trest ještě tvrdší?
Vím to. Klidně bych tam dostal stop na několik zápasů. Ještě že neumím dobře anglicky, že se mi tam něco podobného nemůže stát. Ale ne, to je sranda. Pro mě je tohle velké ponaučení. Nikdy v životě se mi to už nestane.

HORKÁ HLAVA. Fotbalista Tomáš Zápotočný občas řekne něco, čeho později lituje. "Asi by bylo dobré nedělat rozhovory bezprostředně po zápasech," říká.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

KOMENTÁŘ: Velkorysé Rusko? Nevěřte, že mu to vydrží

Ruský prezident Vladimir Putin polaskal trofej pro vítěze mistrovství světa,...

Three, two, one! Konec! Chytlavé odpočítávání v angličtině můžeme na další čtyři roky odložit,...Wenger ho pustil kvůli MS. Teď je Giroud šampionem, co netrefil bránu

MÁM JI! Francouzský útočník Olivier Giroud s trofejí pro fotbalové mistry světa.

Když se s ním v lednu před přestupem z Arsenalu do Chelsea loučil trenér Arséne Wenger, přál mu...

Filmařina, pád legend i kamikaze. Nezapomenutelné momenty MS

Francouzský stoper Samuel Umtiti slaví se svými spoluhráči titul mistrů světa.

Titul šampionů si odvezli fotbalisté Francie, ale to není jediný důvod, proč byste si měli...

Možná budu muset oprášit kopačky, žertoval Pelé o Mbappém

Legendární brazilský fotbalista Pelé (vlevo) byl v průběhu uplynulého MS často...

Legendární brazilský fotbalista Pelé je rád, že už není jediným hráčem, který před 20. narozeninami...

Další z rubriky

Chci jít cestou Skácela a Bednáře, říká Vaneček o skotském angažmá

Teplický útočník David Vaněček se raduje z gólu v ligovém utkání proti Liberci.

Ostrovní fotbal je jeho srdeční záležitostí, teď své srdce věnoval – snad symbolicky – skotskému...

Šéf sudích Chovanec: Nechci být vtahován do politikaření. Jsem nezávislý

ZAMYŠLENÝ ŠÉF. Generální sportovní manažer Jozef Chovanec sleduje své svěřence...

Zvoleným předsedou komise rozhodčích je Jozef Chovanec, bývalý fotbalový reprezentant i trenér,...

Sparta dotáhla příchod Tetteha, Kadlece řeší. A chce bojovat o titul

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík (vpravo) a trenér Pavel Hapal hovoří na...

Útočník Benjamin Tetteh už je definitivně hráčem fotbalové Sparty, odchod Michala Kadlece do...Najdete na iDNES.cz