Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zápotočný by za to stál, míní Táborský

10 2006
Praha - Brankáři s obránci, záložníci, útočníci - tyto tři skupiny českých reprezentantů pro blížící se mistrovství světa v Německu vybírají bývalí fotbaloví reprezentanti. Jako první přicházejí na řadu gólmani se zadáky, jejichž výběr byl svěřen někdejším vynikajícím obráncům Miroslavu Kadlecovi a Vladimíru Táborskému.

Oba vybírali z celkem patnácti jmen - čtyř brankářů a jedenácti obránců. Mezi zadáky byli samozřejmě zařazeni jak krajní obránci, tak stopeři.

Nabídka brankářů: P. Čech, Blažek, Kinský, M. Čech

Nabídka zadáků: Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski, Jiránek, Bolf, Hübschman, Mareš, Kováč, Zdeněk Pospěch, Zápotočný

Oslovení experti měli pro světový šampionát vybrat tři gólmany a osm obránců.

MIROSLAV KADLEC
41 let, 64 reprezentačních startů, účastník MS 1990 a ME 1996

"Pokud jde o brankáře, tak osvědčenou trojici Petr Čech, Blažek, Kinský bych netrhal. První dva jsou podle mě jasní a Kinský podle dostupných informací chytá v ruské lize stejně dobře jako Marek Čech v té české," říká Kadlec. "Nevidím proto důvod, proč na místo třetího brankáře nominovat nového člověka. Spíš ať se udržuje stará brankářská parta."

Z obránců bylo Kadlecovi jasných šest jmen: Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski, Jiránek a Mareš. Černého Petra pak musel dát třem hráčům z pětice Bolf, Hübschman, Kováč, Zápotočný a Pospěch.

Kadlecova nominace

P. Čech, Blažek, Kinský

Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski, Jiránek, Bolf, Kováč, Mareš

"Bolf teď sice v Auxerre nehraje, ale jestli je už zdravý, nominoval bych ho. Už proto, že má s národním mužstvem dost zkušeností. Kováčovi bych dal přednost před Hübschmanem, protože je mnohem univerzálnější," pokračuje majitel stříbrné medaile z evropského šampionátu v roce 1996.

"Takže mám vybráno. Zápotočný za sebou sice má výbornou sezonu, ale jeho cesta na mistrovství by byla spíš skokem do neznáma, navíc by nejspíš stejně nehrál. A Pospěch? O tom bych vůbec neuvažoval už proto, že Griga z něj ve Spartě udělal pravé křídlo," uzavřel Kadlec.

VLADIMÍR TÁBORSKÝ
62 let, 19 reprezentačních startů

"Trojici brankářů, která prošla kvalifikací, bych nechal pohromadě i pro Německo. Pravda je, že Marek Čech libereckému mužstvu k titulu hodně pomohl, ale udělat najednou takovou změnu, to by mi zkrátka nesedělo. Ti tři jsou na sebe zvyklí a třetí brankář, o kterém tady mluvíme, stejně nemá na nic nějaký podstatný vliv," míní Táborský.

Ze zadáků Táborský nepochyboval o nominaci Grygery, Rozehnala, Ujfalušiho, Jankulovského, Jiránka, Bolfa a Mareše. Doplňoval tedy jediné jméno z čtveřice Hübschman, Kováč, Zápotočný a Pospěch.

Táborského nominace

P. Čech, Blažek, Kinský

Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski, Jiránek, Bolf, Zápotočný, Mareš

"Nejspíš leckoho překvapím, ale jako osmého bych mezi obránce zařadil Zápotočného. Myslím, že tenhle fotbalista, na němž defenziva mistrovského Liberce většinou stála, by za tu nominaci stál," říká Táborský.

"Naopak Hübschman mi tam nepasuje, protože je to spíš takový bořič a odrážeč. Kováč mi zase ve srovnání s ostatními přijde nevýrazný. A že by trenér Brückner vracel Pospěcha z pravého křídla zase do obrany, to si nemyslím. Já bych tam Pospěcha taky nedal."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze