Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK Z EURA: Žádné rvačky, Češi a Španělé se přátelsky družili

Český fanoušek v Toulouse na utkání proti Španělsku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Fanoušci si mistrovství Evropy můžou užívat různými způsoby. Zatímco ruští a angličtí rowdies se v ulicích i na stadionu rvali, za což Evropská fotbalová unie (UEFA) vynesla přísné tresty, čeští a španělští příznivci prožili úvodní zápas v přátelské atmosféře.

Sobota, druhý den šampionátu. Ruští a angličtí rowdies proměnili ulice v Marseille v krvavou zónu. Vzduchem létaly lahve, chuligáni po sobě mrskali židlemi a policisté proti nim používali slzný plyn. Násilnosti se následně přesunuly i na stadion.

Trest

Ruská reprezentace je v podmínce

Nepokoje v hledišti po zápase mezi Anglií a Ruskem.

Střih. Pondělí, čtvrtý den mistrovství. Čeští a španělští příznivci si užívali atmosféru fotbalového svátku, v barech se zdravě hecovali, na stadionu seděli bez problémů vedle sebe, společně rozjeli mexickou vlnu a nadšeně se pustili do soutěže o hlasitost fandění.

„Fanouškům chci vzkázat, že byli skvělí. Jsem rád, že oba tábory přijely na fotbal, a ne kvůli jiným věcem. Kvůli tomu jim patří - alespoň z mojí strany - obrovský dík,“ řekl český trenér Pavel Vrba.

Možná je to jen předsudek, který však často platí - s anglickými a především ruskými fanoušky zkrátka bývají problémy.

KREV. Policisté odvádí jednoho z účastníků bitky mezi anglickými a ruskými...
Čeští fanoušci sledují zápas na mistrovství Evropy proti Španělsku

Zatímco při zápase Anglie - Rusko museli zasahovat policisté (vlevo), na utkání Španělsko - Česko seděli fanoušci obou týmů společně vedle sebe.

Rusové přijeli kvůli rvačkám i před čtyřmi lety na šampionát do Polska, kde se s jejich reprezentací utkal také český tým. Cestu z vratislavského stadionu na vlakové nádraží potom lemovaly krvavé louže po bitkách s polskými chuligány.

Zato španělští fanoušci si fotbal v zahraničí užívají. Před dvěma týdny při finále Ligy mistrů korzovaly městem smíšené skupiny složené z příznivců Realu Madrid i Atlétika, i když oba kluby jsou velkými rivaly. V kotli (!) Atlétika dokonce seděli fandové v dresech soupeře, aniž by dostali lahví po hlavě.

Češi mají ve světě podobnou pověst. Baví pomalovanými tvářemi i veselou povahou. A vlastně i pokřikem „Kdo neskáče, není Čech! Hop! Hop! Hop!“, jakkoliv na něj můžete být alergičtí.

Fanoušci před zápasem proti Španělsku:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze