Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK Z EURA: Portugalský ostrov v Tours, kde znají Alfonse Muchu

VAMOS! Tomás (vlevo) s otcem v baru, který jejich rodina provozuje ve francouzském Tours. | foto: David Čermák, iDNES.cz

15 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Původně to měla být poklidná večeře, u které bude fotbal jen nevýraznou kulisou. Tak proč teď sedím před řvoucí televizí, okolo se tancuje do rytmu portugalských chorálů a tvář mám pomalovanou červeno-žluto-zelenou trikolóru?

I tak to může dopadnout, když ve francouzském Tours vyrazíte během fotbalového Eura po pracovním dni na jídlo. A zvlášť, když se zvenku celkem obyčejně vypadající restaurace uvnitř promění v bar s portugalským majitelem, který pro svou rodinu a kamarády právě pořádá projekci zápasu s Islandem.

„Jste z Česka? Tak to běžte jinam,“ vítá nás nejdřív u vchodu kluk v portugalském dresu. Ale hned se rozesměje a zve dál. „Zdravím, jsem Tomás. Tenhle podnik patří tátovi, tamhle sedí ségra s babičkou. Posaďte se klidně vedle nich,“ hlásí lámanou angličtinou.

Malý rodinný bar je vyzdobený v portugalských barvách a v jeho rohu září velká televize, kde už běží předzápasový program. Všichni hosté upřeně sledují obrazovku, někteří mají na sobě červenozelené dresy, další čelenky s připevněnými portugalskými vlaječkami. Každému, kdo dosedne, maluje Tomás na tvář trikolóru v národních barvách.

To nejdřív odmítáme, ale jen co se pustíme do jídla, využije hostitel chvilky nepozornosti a ze zákrytu nás pokreslí také. Má v sobě už pár piv, ale nejen proto je v dobré náladě. Portugalsko zrovna před chvílí dalo gól a zatímco střelec Nani běží na půlku s rozpřaženýma rukama, Tomás skáče před televizí jako šílený.

„Vamooos, vamooos,“ křičí. Pak začne lehce provokovat, když donutí i zbytek rodiny a několik dalších hostů ke skandování, kterým si dělá legraci z českých hostů.

„Gerad Piqué, Gerard Piqué, Gerard, Gerard, Gerard Piqué,“ vyvolává jméno hráče, který dva dny předtím zařídil českou porážku se Španělskem. Pak z legrace zpívá písničku od Shakiry, kolumbijské zpěvačky a Piquého partnerky.

Náš stůl během večera přitahuje pozornost. Když Islanďané vyrovnávají na 1:1 a Tomásovo nadšení opadá, přisedá si chlapík s umělecky potetovanou rukou. „Vy jste z Česka? Muča? Alfons Muča?“ snaží se vyslovit jméno slavného malíře. „Fantazie, úžasný umělec. Miluju jeho dílo, miluju Prahu a Česko,“ přesvědčuje.

Když se dohraje, překvapí pro změnu Tomás. „Já vlastně nejsem Portugalec. Pochází odtamtud táta, ale já mám francouzské občanství,“ líčí. „Francii fandím ve všem, jen ve fotbale ne. Ani trochu! Tam pro mě existuje jenom Portugalsko.“

V úterý ho zklamalo, jen remizovalo 1:1. Ale až nastoupí ke druhému zápasu proti Rakousku, portugalský „ostrůvek“ v centru Tours určitě bude zase na nohou.Najdete na iDNES.czmobilní verze