Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK Z EURA: V pasti u Saint Denis. Blikačky a běh pro akreditaci

U stadionu v Saint Denis je jedno z akreditačních center pro novináře. Ale pařížská doprava dokáže vyzvednutí potřebné visačky pořádně zkomplikovat. | foto: Profimedia.cz

8 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Plán byl zhruba následující: v šest ráno vyrazit z Prahy, před pátou být v Paříži. Tam vyzvednout akreditaci a v osm večer už se hlásit v hotelu v Tours. Jenže plánovat cestu na fotbalové Euro vlastně ani moc nejde - během víc než 1 300 kilometrů dlouhé štreky se to potvrdilo hned několikrát.

S tím, že se zdrží na rozkopané plzeňské dálnici, člověk tak trochu počítá. Zato víc než hodinové čekání na místě v koloně před německým Mannheimem dělá v plánech trhlinu. A když se uzavírky, objížďky a zdánlivě nekončící šňůry aut začnou opakovat i na dalších místech, šance, že stihneme akreditaci vyzvednout do požadovaných šesti hodin se rychle snižuje.

Francouzské dálnice jsou naštěstí skoro prázdné, takže cesta do Paříže od německých hranic už hezky odsýpá. V půl šesté jsme zhruba pět kilometrů od stadionu Saint-Denis. „Paráda, stíháme to,“ pochvalujeme si s kolegou vidoereportérem. Zakřikli jsme to.

Totálně zacpaný městský okruh Boulevard périphérique, kterým nás ke stadionu vede navigace, nás z ničeho nic zamkne v pasti. Tak malý kousek od cíle! Minuty rychle ubíhají, auta se sunou snad po centimetrech. A i když už jsme těsně pod stadionem, cesta k parkovišti je ještě dlouhá. Krizová situace si žádá krizové řešení.

„Necháme to tu na blikačky?“ ptám se kolegy. „Jo,“ odsouhlasí rychle můj plán. Mačkám tlačítko s vykřičníkem a řadím se ke kraji, hned za několik autobusů, které zapeklitou situaci vyřešily stejně.

Parkovat s blikačkami na rušné pařížské tříproudé silnici? To si asi trochu říká o pokutu. Ale nedá se nic dělat, rychle vybíháme z auta po schodech ke stadionu. Je za dvě minuty šest a během těch sto dvaceti vteřin potřebujeme najít akreditační centrum. Naštěstí je blízko - jen pár desítek metrů v jedné z budov vedle stadionu.

Uf, ještě je otevřeno. Postojíme si pár minut ve frontě a akreditace je přece jen naše. Následná cesta do Tours se sice kvůli mnoha uzavírkám na dálnici a následným objížďkám natáhne ještě na pět hodin, ale úkol dne se podařilo splnit. Mise Euro začíná.Najdete na iDNES.czmobilní verze