Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahraniční tisk o české prohře: První senzace

Fotbalisté Ghany oslavují vítězství. | foto: Reuters

18 2006
Praha - První senzace mistrovství světa! České harakiri. Razantní nástup Čechy zastrašil. Tak hodnotí zahraniční média sobotní prohru české fotbalové reprezentace v utkání mistrovství světa proti Ghaně (0:2). "Kam se podělo to okouzlující mužstvo, které se vypořádalo s USA?" ptají se komentátoři.

"S tím nikdo nepočítal. Ghana překvapivě porazila Česko 2:0. První senzace nemá chybu," komentuje výsledek Bild am Sonntag.

"Bez Kollera a Baroše nejde nic. Rosický, který se podílel na dvou ze tří branek proti USA, nenacházel žádnou možnost k rozehrání. A na Nedvědovi byla vidět frustrace z tak brzy nepříznivého stavu na každém kroku," dodal.

Bild hráče po zápase oznámkoval a pro české mužstvo to nedopadlo lichotivě. Ujfaluši dostal šestku, což znamená: Nemá na mistrovství co dělat.

Jedničku za "mistrovský výkon" si vysloužil jen brankář Čech, Rosický byl ohodnocen jako slabý, Nedvěd získal dostatečnou a podobně dopadli i ostatní hráči, zatímco ghanské mužstvo je vesměs hodnoceno jako silné až průměrné.

"Razantní nástup Čechy zastrašil," míní Welt am Sonntag. "Zcela zřetelně jim chyběl pauzující útočník Jan Koller, který je jinak vždy připraven v útočném středu. Přestože se velmi snažil, Vratislav Lokvenc neuspěl jako plnohodnotná Kollerova náhrada," píše nedělník.

"Ghana zato potvrdila pověst nejlepších obránců na svém kontinentu," míní list a dodává: "Kreativním hvězdám jako Tomáš Rosický, Pavel Nedvěd a Karel Poborský se nedařilo realizovat překvapivé nápady".

Italský sportovní deník Gazzetta dello Sport sobotní porážku české reprezentace označil za "české harakiri".

Tisk v zemi příštího soupeře Brücknerova výběru vyzdvihuje výkon ghanských fotbalistů a zároveň lituje remízy italského mužstva s Američany. Ta nutí Italy, aby ve čtvrtečním zápase s Českou republikou přinejhorším remizovali, chtějí-li mít jistotu postupu.

"Výsledek 1:1 nás sice vynáší do čela skupiny E, ale příští zápas bude nebezpečný a jeho výsledek nepředvídatelný," napsala Gazzetta dello Sport.

Vítězství Ghany bylo pro list překvapením, ale stejně jako další deníky konstatuje, že od ještě větší porážky zachránil český tým jen brankář Čech. Podle Gazzetty se na konci prvního poločasu zdálo, že Češi budou schopni ve druhé půli najít správný recept, ale nestalo se. Brankář Čech byl neustále nucen se překonávat.

"Jeden jediný vám chybí...," konstatoval na adresu Čechů francouzský sportovní deník L'Équipe. Česká republika se zdála být naprosto bezmocná. "Absence její kontrolní věže Jana Kollera znamenala větší problém, než se dalo předpokládat," dodal list.

Zklamání nad výkonem českého týmu v zápase, v němž jasně dominovali ghanští fotbalisté, dnes vyjadřuje belgický list La Derniere Heure. Pod dojmem ze zápasu současně Afričanům přisuzuje větší vyhlídky na postup do závěrečných fází světového šampionátu než Brücknerovým svěřencům.

"Ghanským hráčům se povedl velký start do zápasu, kdy přidusili Čechy na jejich půli a už v druhé minutě otevřeli skóre. Češi naopak byli velice vzdáleni výkonu, jaký předvedli vůči Spojeným státům," konstatuje deník.

Oceňuje nicméně Rosického, jehož zásluhou si český tým vytvořil několik nebezpečných, avšak nevyužitých příležitostí. V druhé půli podle něj působila desítka českých hráčů zcela odevzdaně.

"Kam se podělo to okouzlující mužstvo, které se vypořádalo s USA?" ptá se komentátor.

Autoři: ,


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze