Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kéž by takhle za dva roky bláznili Češi: Izrael zahájil malé Euro

Momentka z utkání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let mezi Izraelem a Norskem. | foto: Reuters

5 2013
Netanja (Od našeho zpravodaje) - Izraelští fanoušci na stadionu se dmuli pýchou a od srdce zpívali národní hymnu. Jejich země zahájila mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let a stadion v Netanje byl takřka plný. Bude to tak vypadat i za dva roky, kdy šampionát pořádá Česko?

"Malé Euro" je pro Izrael jednou z nejdůležitějších sportovních událostí v historii, kterou pořádá. Proto se není čemu divit, že lidé šampionát tak prožívají.

Stejně prestižní to však bude za dva roky také pro Česko. Větší fotbalový turnaj těžko bude v nejbližších letech pořádat...

Budou si však čeští fanoušci takové příležitosti vážit stejně jako Izraelci? Už zahajovací ceremoniál před zápasem Izrael - Norsko byl pro nezávislého pozorovatele působivý.

Přímo na trávníku tančilo víc než sto dětí, zatímco populární izraelský zpěvák a bývalý fotbalista Eyal Golan představil oficiální píseň turnaje "Alway My Number 1".

Fotogalerie

Tanečníci pak vytvořili z vlastních těl Davidovu hvězdu, izraelský symbol. Vydrželi tak stát, dokud nedozněly hymny obou států.

A právě tehdy byla atmosféra nejlepší. Téměř zaplněný stadion (kapacita 14 000), který se ve středu večer oblékl do modré a bílé barvy, pyšně zpíval hymnu domácího týmu.

Až potud nic překvapivého. Takový zahajovací ceremoniál probíhá před každým větším turnajem a bývá vyprodáno.

Ale pozor - v Izraeli bude plno i na všech ostatních zápasech! Jaký rozdíl proti šampionátu před dvěma lety v Dánsku, kde byly tribuny poloprázdné...

Nad novým stadionem v Netanje se pomalu smrákalo, když padl první gól turnaje. Z penalty se trefil izraelský kapitán Nir Biton. Běžela 16. minuta zápasu.

"Gól!" otřásl se stadion. A skvělá atmosféra vydržela i ve chvíli, kdy Norsko vyrovnalo. Celý zápas bylo vidět, jak si Izraelci pořadatelství váží.

Bude to tak vypadat i za dva roky v Česku?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze