Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zachytají si Marek Čech i Antonín Kinský

Antonín Kinský - Brankář české fotbalové reprezentace Antonín Kinský na tréninku před přípravným zápasem s Dánskem. | foto: Michal KrumphanzlMF DNES

15 2006
Praha - Dlouho byli v pozadí, dnes však přichází jejich velká chvíle. Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner v pondělí i o den později na tiskových konferencích potvrdil, že ve středečním přípravném zápase s Dánskem si Antonín Kinský a Marek Čech zachytají po poločase. Petr Čech i Jaromír Blažek jsou zranění.

A tak je tu šance pro muže číslo 3 a 4. O kousek výš možná momentálně stojí liberecký Čech, ač ještě za národní tým nechytal. Kinský, brankář ruského Saturnu a dlouholetá trojka, má sice už pět startů, ale byl povolán až dodatečně, když bylo jasné, že Blažek z nominace vypadne.

Brücknerovo rozhodnutí, že nebude povolávat osmnáctého hráče, v poli vystřídá pět náhradníků a v brance dá příležitost jak Kinskému, tak Čechovi, podporuje i bývalý reprezentační gólman Ivo Viktor.

"Také bych dal příležitost oběma, ať se vystřídají v poločase. Ale ten, kdo by šel na druhou půli, by měl v tomhle počasí trochu nevýhodu. Bude studený. Musel by se pořádně rozcvičit."

Pokud trenér Brückner opravdu pošle do hry oba brankáře, bude to poměrně nezvyklý obrázek. Netají se totiž tím, že experimenty nemá příliš rád. Třeba v kvalifikaci proti slaboučkému San Marinu nechal celý zápas v brance Petra Čecha, ač bylo jasné, že nebude mít takřka žádnou práci.

"Bude to pro ně dobrá příležitost a cenná zkušenost, i když jsou už oba třicátníci," myslí si Viktor. "Navíc vidíte, co se ve fotbale může stát. Přijdou zranění a je důležité vědět, že máte někoho, s kým můžete do budoucna počítat."

Čecha i Kinského spojuje to, že se do reprezentace dostali po výborných výkonech v Liberci, s nímž oba získali mistrovský titul. Občas se potkali na stadionu, když Kinský přijel na návštěvu.

"Ale zase tak moc se neznáme. Pořádně jsme si pokecali až v pondělí večer," řekl jedenatřicetiletý Kinský, který v Saturnu šéfuje jasně nejlepší obraně ruské ligy.

I o rok mladší Čech má na povel výborně fungující obranu Liberce. Lepší má v české lize jen Sparta.

"Jsem připravený chytat. Nervózní bych nebyl. Už mám něco za sebou. Možná by ten zápas byl o něco emotivnější, ale určitě bych to zvládl," tvrdí Čech, jehož kariéra zpočátku nenasvědčovala tomu, že by se podobné chvíle mohl dočkat.

V osmnácti ho zaměstnali v Baníku Ostrava jako údržbáře hřiště. Na šichtu nastupoval v sedm hodin ráno. Dnes po osmé večer nastoupí poprvé v reprezentačním dresu.

Doufám, že to nebude poslední šance, říká Čech

Dnes ho čeká první reprezentační start. Ale Marek Čech se nebojí. "Zvládnu to," tvrdí sebevědomě brankář Liberce.

Jste připravený stoupnout si do branky?
Samozřejmě, že připravený jsem.

Byl byste zklamaný, pokud by chytal váš kolega Kinský a vy se na hřiště nedostal?
Ne, tak to neberu. Trenér rozhodne a člověk to musí respektovat.

Ale vnitřně věříte, že budete chytat, ne?   Kinský byl nominován až dodatečně, takže vše směřuje k vám.
Určitě věřím. Vždyť trenér Brückner už řekl, že se s Kinským v brance vystřídáme.

Cítíte před reprezentační premiérou nervozitu?
Něco už jsem odchytal. Určitě to zvládnu.

Myslel jste na to, že se dostanete do branky, když se zranil Čech a pak i Blažek?
Nevnímal jsem to tak, že mi odpadá konkurence. Já nikomu žádné zranění nepřeju. Byl bych raději, kdyby byli zdraví.

Až se oba uzdraví, opět se asi posunete na post trojky. Příprava s Dánskem může být vaše první a možná i poslední šance v reprezentaci. Berete to tak?
Je to první šance, ale doufám, že ne poslední.

Jak jste se oklepal ze tří gólů, které jste dostal v Teplicích?   K vám patří spíš nuly.
Nemám špatný pocit z toho, co předvádím, ale jak jsem byl podepsaný pod nulami, tak jsem i pod těmi góly.

Kinský: Dostat gól, tak se budou hledat chyby

Antonín Kinský byl dlouho v reprezentaci třetím brankářem. Zúčastnil se Eura v Portugalsku i mistrovství světa v Německu. Pak však pozvánky přestaly chodit. Dnes se dodatečně povolaný gólman může nečekaně dostat do branky proti Dánsku.

Budete chytat?
Podle trenéra Brücknera bych si poločas zachytat měl.

Byl byste zklamaný, pokud ne? Je to šance.  Chybějí oba první brankáři.
Takhle to neberu. Jsem hlavně rád, že jsem mohl přijet.

Dlouho jste byl členem týmu, ale v poslední době "vaši" roli trojky zaujal Marek Čech. Jak to berete?
Trochu jsem počítal s tím, že po mistrovství světa přijde nějaká obměna kádru. Navíc jsem v Rusku, nehraju evropské poháry. Marek je tady na očích, v tom má výhodu. Ale neohlížím se dozadu, žiju přítomností a jsem šťastný: daří se mi v ruské lize, mám spokojenou rodinu.

Až dnes půjdete do branky, budete nervóznější než jindy?
V mých letech? Ne. Chytám pravidelně ruskou ligu, je tam spousta dobrých mančaftů a hráčů. Nemám strach, že by se mi klepala kolena.

Ale při neúčasti Petra Čecha a Blažka bude brankář hodně sledovaný.
S tím se musí počítat. Když jeden nás pustí gól, hned se budou hledat chyby a řešit, jestli by to Petr Čech nebo Jarda Blažek chytil.

Ozývají se hlasy, že to pro vás může být poslední zápas v reprezentaci.
Neberu to jako nějakou benefici. V Saturnu jsem podepsal smlouvu na tři roky. Ještě chci chytat.

Autor:


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze