Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala stavba arény pro Slavii i Bohemians

16 2006
Praha - Bývalý dlouholetý slávistický fotbalový šéf Vladimír Leška, Miroslav Ondříček z dozorčí rady pražského klubu vzali do rukou kladívko a třikrát udeřili do rulového kamene. Tato tradiční symbolika zahájila stavbu multifunkčního areálu v Edenu, tedy konečně budování moderního stadionu pro fotbalovou Slavii, který by měli využívat i Bohemians.

V pondělí ve 14.42 se začal plnit sen několika generací slávistů. Ale nezůstane jen u snu?

"Věřím, že teď se ten sen splní," říká Vladimír Leška.

Dvanáct let vládl Slavii, dvanáct let slyšel od fanoušků nadávky, jak ji ničí. V září se vzdal v klubu všech funkcí a založil společnost E Side Property Limited, která je investorem stadionu. Potřebuje sehnat přibližně miliardu korun.

"Podařilo se nám náklady zredukovat pod jednu miliardu," upřesnil Leška.

Dalším investorem by měla být městská část Praha 10, která však má podmínku, aby v nové aréně hráli Bohemians, populární klub ze sousedství.

Podívejte se na video reportáž

Při slavnostním zahájení stavby bylo zároveň podepsané memorandum, ve kterém se Slavia, investorská společnost  E Side Property Limited, Praha 10 a Bohemians zavazují, že budou při stavbě stadionu spolupracovat.

"Je to renesenance fotbalu ve Vršovicích," prohlásil Milan Richter, starosta Prahy 10. "Zahájíme konkrétní jednání o vstupu do projektu, aby tady hrály oba kluby." 

"Financování má investorská společnost zajištěné, ale pokud by do projektu finančně vstoupila i Praha 10, tak se to ulehčí," řekl slávistický mluvčí Alexandr Kliment.

E Side Property Limited kopíruje v podstatě akcionářskou strukturu Slavie, hlavním akcionářem je ENIC, majitel klubu. "Ale jde o otevřenou akciovou společnost, do které vstoupily i další subjekty," upřesnil Leška

Stadion postaví nadnárodní firma Hochtief, jež má sídlo v Německu. Aréna vyroste podle projektu, jenž byl představen v roce 2003, a bude mít kapacitu 21 tisíc diváků. Stát by měla v březnu 2008.

Hochtief například postavila letiště ve Varšavě, nádraží v Basileji, přístav v Janově. v Německu vybudovala stadion v Mnichově. Česká pobočka pracuje na přestavbě administrativního komplexu Kavčích Hor, po Praze staví byty nebo rekonstruuje školy.

V Edenu převzala staveniště v půlce září, vybudovala potřebné zázemí a začíná s vlastní stavbou. Zemní práce zahájí ve druhé polovině října. Základní skelet by měl stát na podzim příštího roku. První zápas by na novém stadionu měli slávisté odehrát na jaře 2008.

V Edenu je vedle fotbalového zázemí počítáno i s byty, kancelářskými prostory, hotelem či restauracemi s celotýdenním provozem. Součástí stadionu bude i 40 lóží pro VIP hosty a oddělený sektor pro rodiče s dětmi.

"Teď už to vypadá, že stadion opravdu stát bude," řekl Pavel Kuka, legendární slávistický útočník.

Na novém stadionu budou hrát také fotbalisté vršovických Bohemians 1905, kteří tak opustí svůj nedaleký legendární "ďolíček" u Botiče. 

Jak Slavia dvě desetiletí let buduje nový stadion

rok 1984
Slavia vypracovala první projekt přestavby Edenu se zavěšenou střechou. Výstavbu západní a východní tribuny mělo financovat ministerstvo financí, jižní a severní ČSTV.

prosinec 1988
Výstavba stadionu začala a na dlouhou dobu také skončila. Demolicí východní tribuny.

listopad 1989
Po revoluci se práce zastavily, hledal se nový způsob financování i komerčního využití.

říjen 1990
Bylo vyhlášeno moratorium na majetky tělovýchovy a to znemožnilo podpis veškerých smluv.

listopad 1991
Byla podepsána smlouva s novým investorem, novou studii schválil architekt hlavního města Prahy i městský úřad Praha 10.

roky 1991-2
Slavii chybí garance na pozemky, má je pouze v trvalém pronájmu. Nový zákon, který by je převedl do jejího vlastnictví, stále chybí. Situaci komplikuje restituce, o pozemky se přihlásil hrabě Colorado Mansfeld, což stačilo, aby stavební úřad nevydal povolení. Slavii v tu dobu vlastnil Čechoameričan, milionář Boris Korbel. Tým hostoval na stadionech Bohemians a na Strahově, ale pak se vrátil do rozestavěného Edenu.

červenec 1993
Korbel se vzdal
svého podílu ve Slavii, jedním z hlavních důvodů tohoto kroku byly průtahy s výstavbou stadionu. Svůj díl v akciové společnosti Slavia - fotbal převedl na fotbalový oddíl.

prosinec 1993
Podíl od fotbalového oddílu kupuje společnost WIKA z finanční skupiny PPF.

leden 1994
Výkonným šéfem Slavie se stal Vladimír Leška, byl jmenován generálním ředitelem.

duben 1994
Noví majitelé Slavie vybudovali v Edenu nákladem osmi milionů provizorní tribunu a zrekonstruovali hráčské zázemí. Jsou i další plány: "Pod hrací plochou by měla být vybudována čistička a teplo z ní by mělo vyhřívat trávník. Plánuje se zastřešení celého stadionu, v první etapě sedmnáct tisíc míst k sezení, ve druhé dvaatřicet tisíc, to vše by mělo být hotové do dvou let," sliboval slávistický jednatel Milan Winkler. Ten také mluvil o výstavbě hotelového komplexu, obchodního střediska a výstavbě televizní stanice ve spolupráci se Silviem Berlusconim.

listopad 1995
Dvě rozkmotřená křídla ve Slavii se po letech domluvila na spolupráci. Leška pak oznámil: "Položili jsme pomyslný základní kámen k výstavbě nového stadiónu. Já tomu říkám 'zlatá bula slávistická', protože se totiž dohodly všechny strany."

podzim 1996
Fotbalový svaz zvažuje myšlenku na výstavbu Národní fotbalového stadionu, přiklání se k myšlence postavit ho v Edenu.

květen 1997
Slavia představila nejlepší projekty z architektonické soutěže. "Dokud neusednete do svých lóží na novém stadionu, asi budete stále pochybovat...," řekl nad maketami Vladimír Leška. V představených studiích byly stadiony s kapacitou od 24 do 40 tisíc diváků. "Pokud nenastanou mimořádné komplikace, měl by být základní kámen položen koncem příštího roku," zaznělo při prezentaci. Jeden ateliér už i navrhl datum prvního zápasu na novém hřišti: 15. srpna 2000.

říjen 1997
Majoritní podíl ve Slavii koupila společnost ENIC (54 procent akcií za 120 miliónů korun) a za svou prioritu označila výstavbu nového stadiónu. "Nový stadión by klub mohl mít někdy kolem roku 2000," uvedl výkonný ředitel firmy Daniel Levy.

duben 2000
Slavia dohrála sezonu 1999-2000 v Edenu a oznámila, že se dočasně přestěhuje na Strahov.  "Odcházíme z Edenu a vrátíme se tam na nový stadión," oznámil Leška. "Strahovské provizorium by  mohlo skončit do tří let," naznačil neurčitě.
 
září 2000
Darren Venn z firmy ENIC na tiskové konferenci oznámil: "Víme o projektu 'Stadióny 2003' a v  tomto roce bude Slavia hrát na novém stadiónu." Jeho úvaha počítala s horní hranicí divácké  kapacity 15 000 míst.

únor 2001
Při představování nového generálního sponzora - společnosti Carrefour ČR - Slavia informuje o svém plánu vystavět stadion pro 14 tisíc diváků s napojením na hypermarket.

prosinec 2003
Vladimír Leška představuje další studii nového stadionu včetně atraktivních počítačových vizualizací. Před televizními kamerami slávisté slavnostně zbourali první ze stožárů umělého osvětlení. Bylo vyřčeno i datum otevření nové arény: 19. října 2005 v 18.30 hodin. "Je možné, že se jedno číslo změní, ten čas výkopu," řekl Leška.

říjen 2005
Na slibované datum se pečlivě nachystala jen média. Téměř ve všech novinách vyšly reportáže z planiny, která vznikla na místě bývalého stařičkého stadionu. Nová aréna nikde, demolicí starého stadionu všechno skončilo.

září 2006
Slavia oznámila, že v říjnu začne se stavbou nového stadionu, na němž by se mělo poprvé hrát na jaře 2008. Nová aréna bude mít kapacitu 21000 diváků. Kvůli
realizaci projektu byla založena společnost E Side Property, do jejíhož čela byl jmenován dlouholetý slávistický šéf Leška. 15. září zástupci společnosti Hochtief oficiálně převzali staveniště v Edenu.

říjen 2006
V Edenu bude položen základní kámen nového fotbalového stadionu Slavie.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...

Co když trenér nesplní cíl? Takhle vůbec nepřemýšlíme, řekl Kotalík

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík během předsezónní tiskové konference na...

Ben Chaim, Kaya, Plavšič, Štetina, Civič, Vukadinovič, Mavuba, Mandjeck, Janko, Dúbravka, Biabiany....Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...

Třicet zápasů je málo. Nový formát se mi zamlouvá, říká trenér Hašek

Hlavní trenér Martin Hašek na tiskové konferenci pražských Bohemians před...

Tradičně hovořil zapáleně a otevřeně. Na předsezonní tiskové konferenci si Martin Hašek, kouč...

Další z rubriky

Dukla slaví výročí a chce klidný ročník. Majitelem zůstává Paukner

Trenér Pavel Drsek (vlevo) a výkonný ředitel Michal Šrámek vystoupili na...

Nejvíce obdržených branek a jedenáctá příčka. Uplynulý ročník se fotbalistům pražské Dukly příliš...

Potvrzeno, Jablonec získal na roční hostování Hovorku ze Sparty

Stoper David Hovorka na jabloneckém tréninku

Fotbalisty Jablonce posílil stoper David Hovorka ze Sparty, který je v severočeském celku od...

Talent Žitný, teplický Mozart: Snažím se hrát jako Rosický

Teplický záložník Patrik Źitný střílí gól do sítě boleslavského Martina Polačka.

Třeba z něj roste teplický malý Mozart. Když fotbalový talent Patrik Žitný vstoupil do ligy,...Najdete na iDNES.cz